ZORLU KİRLERİ VE DAĞINIKLIĞI GİDERMEK İÇİN ZEKİCE YÖNTEMLER

ZORLU KİRLERİ VE DAĞINIKLIĞI GİDERMEK İÇİN ZEKİCE YÖNTEMLER

Penisilin, araç koltuğu ve DVD’ler. Çağa ayak uyduran ebeveynler olmaya çalışırken, şükredecek birçok şeye sahibiz.
Fakat en büyük yeniliklerden birisi belki de büyük küçük herkese kapılarını açan Google’dır. Genellikle “…nasıl yaparız?” sorusunu araştırırız.

“Ahşap zemindeki kalıcı izleri nasıl çıkarabiliriz?” ya da “Duvardan duvara olan perdeleri nasıl temizleriz?” sorularını mutlaka araştırmışızdır. İnternetten önce insanlar ne yapıyordu?

Çocuklarınızın harap ettiği evinizi toparlamanın basit ve doğru sekiz yöntemine aşağıda değindik.

1. Kanepelerinizdeki Tükenmez Kalem İzleri

Problem değil. Biraz saç spreyi deneyin. Spreyi biraz uzaktan sıkın, ardından ıslak bir bezle silin. Yetişen Picasso’nuza iltifatlar yağdırdıktan sonra boş kağıtlara çizim yapmasını teklif edin.

2. Ahşap Zeminlerdeki Kalıcı Lekeler

İster inanın ister inanmayın, diş macunu sizi kurtaracak. Yalnız jel gibi olanlar değil, beyaz macun türündekiler. Lekenin üstüne sürün, ardından ıslak kağıt havluyla silin. Zeminleriniz tertemiz olacaktır.

3. Yataktaki Altına Kaçırma Lekeleri

Bazıları evin her metrekaresinde bir kaza meydana gelebileceğini söyler. Biz bunu çocuğunuzun yatağına su geçirmeyen yatak pedlerinden koymayı unuttuğunuzda söyleriz. Neyse ki sirke bu gibi şeyleri kolayca çıkarır. Sadece mutfağınızdaki elma sirkesini ıslak olan bölgeye uygulayın. Bir süre bekletin, ardından ıslak bir bezle silin. Çocuğunuz kokuyu patates cipsine benzetebilir fakat daha kötüsü de olabilir.

4. Halıya Dökülen Kremler

Güneş kremlerinin genel krem olduğunu sanan ve halısını da güneşin zararlı ışınlarından korumak isteyen bir çocuğunuz mu var? Korkmayın. Bebekler için tasarlanmış ıslak mendillerle çıkarabildiğiniz kadar silin, ardından lekeli yüzeye karbonat serpin. Birkaç saat bekletin. Az miktarda bulaşık deterjanını sürdüğünüz ıslak bir bezle temizleyin.

5. Halıya Yapışan Sakız

Hazır halılara bulaşan yapış yapış şeylerden bahsederken, fıstık ezmesi sihir gibi işler. Bu benzini ateşlemek gibi gelebilir ama fıstık ezmesindeki yağ sakızdaki yapışkanlığı alır. Biraz fıstık ezmesi sürdüğünüz halınızı temiz bir bezle silin. Tabi ki fıstık ezmesini de temizlemeniz gerekecek ama biraz bulaşık deterjanı sürdüğünüz bezle bunu da halledebileceksiniz. Fıstık ezmesi ayrıca saça yapışan sakızlarda da oldukça işe yarar.

6. Araba Camına Bulaşan Reçine

Fıstık ezmesi yine kurtarıcınız! Sürün ve silin. Fıstık ezmesi elinize bulaşan reçineyi de çıkaracaktır.

7. Kıyafetlerdeki Yağ Lekeleri

Burnunuzu berbat eden aynı şey pantolon ve tişörtlerinize damlayan yağ lekelerini çıkaracak. Lekeli yere yüz pudrası serpin ve hafifçe ovalayın. Birkaç saat bekledikten sonra pudrayı temizleyin. Bu işlemi tekrarlamanız gerekebilir. Ardından bölgeye biraz deterjan dökün ve kıyafetinizi makinede yıkayın.

8. Geçici Dövmeler

4 yaşınızdayken kaykayınızdaki bu harika dinozor resmini elinizin arkasına mı bastırdınız? Bu iş görüşmelerinde o kadar da harika gözükmeyebilir. Bebek yağı onu anında çıkaracaktır. Sadece bunu çocuğunuzun önünde yapmayın.

Okuyucuların faydalanabileceği başka tüyolarınız mı var? Yorum bırakarak bizlerle paylaşabilirsiniz. Ve bundan sonra diş macunu, sirke, saç spreyi, fıstık ezmesi gibi temel şeyleri olduğundan fazla satın alın.

Bir önceki yazımız olan TEMİZLİKÇİLERİN SAKLADIĞI 8 SIR başlıklı makalemizde Temizlik ve Temizlikçi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*