YETİŞKİN ÇOCUKLAR İÇİN EV İŞLERİ PAYLAŞIMI

YETİŞKİN ÇOCUKLAR İÇİN EV İŞLERİ PAYLAŞIMI

Geçen ay, boşanmış olan küçük oğlunuz sizin yanınıza taşınmaya karar vermiş olabilir. Oğlunuz sürekli işe gidiyorsa, döndüğünde ise sadece televizyon izlemek ve uyumak istiyorsa, düzen kurmak ne yazık ki çok zordur. Anne-baba olarak, yetişkin çocuklarınızı kendi aralarında iş bölümü yapmaya teşvik etmelisiniz.

1. Beklentileri Netleştirin.

Beklentileriniz konusunda en başından açık olun, bu sayede sürpriz durumları ortadan kaldırın ve herkesin işlerin bölünmesiyle ilgili mutabık olmasını sağlayın. Şu soruları sormayı deneyin: Yetişkin çocuklarınızın ne yapmasını beklersiniz? Yatak odalarına ek olarak evin ortak kullanım alanlarında da sorumluluk sahibi olacaklar mı? Ne sıklıkla temizlemeleri gerek? Bunların dışında yapmaları gereken ekstra işler ya da mutfak alışverişi ve kira yardımı gibi daha büyük görevler yapmak zorunda kalacaklar mı?

2. Sorunlara Hazırlıklı Olun.

Her ilişkide olduğu gibi zorluklarla karşılaşacaksınız. Çocuklardan biri her hafta çöpü çıkarmayı unutabilir ya da evi sizin yaptığınız gibi temizleyemeyebilir. Bu süreçte problemlerle karşılaşmaya ve anlaşmazlıkları çözerken esnek olmaya hazırlıklı olun.

3. Saygı Duyun

Yetişkin çocuklarınıza daima saygı gösterin. Karşılığında siz de saygı bekleyin. Bu, çocuklarınızın özel yaşamlarına saygı duymanız, yapmaları gereken ev işlerini yakından takip etmeniz ve düzenli olarak görevlerini yerine getirerek size saygı duymaları anlamına gelir.

4. Sık Sık ve Dürüstçe İletişim Kurun

Beklentilerinizi değiştirmeniz ve yapılmayan işleri tartışmanız gerekiyorsa, iletişim kanallarını açık tutmak önemlidir. Hiç kimse, ev işleri ve diğer hususlarda dürüstçe konuşmaktan çekinmemeli, bu yüzden açık konuştuğunuz ve iletişim kurabildiğiniz toplantılar düzenleyin.

Yetişkin çocuklarınız eve geri döndüklerinde, uyum sağlamak zor olabilir. Tartışmadan kaçınarak günlük işlerle ilgili beklentilerinizi açıkça konuştuğunuzdan emin olun.

 

Bir önceki yazımız olan BEBEK BAKICISI SAHTEKARLIKLARINDAN NASIL SAKINILIR? başlıklı makalemizde Bakıcı, bakıcı sahtekarlığı ve Bakıcılar hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*