YENİ YIL, YENİ PROFİL, YENİ İŞ

YENİ YIL, YENİ PROFİL, YENİ İŞ

Yeni bir iş aramak işin ta kendisidir. Ve online iş platformu kullandığınızda, şirketler veya ailelerle her an iletişim kurmak için hazır olmanız gerekir. Aylarca yeni bir iş arasanız ya da ocak ayında araştırmaya başlayacak olsanız da yeni yıl profilinizi yenilemenin en güzel zamanıdır.
Tüm ülkede, yeni yıl hemen hemen her markette yeni bir iş demektir. Ocak ayında çocuk ve yaşlı bakımı alanında en büyük iş açığının yaşandığını gördük. Bir aile ya da şirket bir pozisyon açtığında, başvurular ve yakınlardaki adayları araştırma konusunda heyecanlıdırlar.
Potansiyel işverenlerinizin profilinizi kötü bir günde yakalamalarına izin vermeyin. İşte profilinizi yenilemenin beş yolu:

1. Yeni Yeteneklere Odaklanın

Pozisyonunuzun birçok yetenekle dolu olduğunu düşünün ve bunları profilinizde sunduğunuzdan emin olun. Özel ders öğretmeniyseniz, son zamanlarda farklı yaş gruplarıyla çalışmaya başlamayı düşündünüz mü? Bebek bakıcısıysanız, son iki aydır günlük işinize ekleyebileceğiniz sorumluluklar nelerdir? Eğer iki yıldır aynı pozisyondaysanız, bakış açınız, yetenekleriniz, becerileriniz ve deneyimleriniz gitgide gelişecektir. Kendinizi kısa bir şekilde sunmayın, tüm bu detaylara profilinizde yer verdiğinize emin olun.

2. Uygunluğunuzu Güncelleyin

Yeni bir iş ararken açık olun. Eğer belli bir tarihe kadar tatilde olacağınızı biliyorsanız, profil tanımınızda bu detaylara yer verin. Başlama zamanınızda esnek olmanız iyi bir şeydir, fakat işverenler her zaman bir gerçekliği olmadığını düşüneceklerdir. Geride soru bırakmayın ve sık sık uygunluğunuzu güncelleyin.

3. Güncel Olanı Paylaşın

Bakıcılık mesleğinizi etkileyen kariyerinizde yaptığınız her şeyi işverenlerinize anlatmak kolaydır. Unutmayın pozisyonunuzla ilgili şeyleri eklemek önemlidir. Eğer bir kreşte çalıştıysanız ve başka yerde benze bir pozisyon arıyorsanız, en iyi olduğunuz görevleri paylaşın. Fakat özel ders pozisyonu arayan bir öğretmenseniz, daha yaratıcı düşünün ve özel ders için sizi doğru kişi yapan özelliklerinizi paylaşın.

4. Düzenleyin

Yazdıklarınızı düzenlemek için ekstra zaman ayırdığınızı ve bu işi ciddiye aldığınızı işverenlerinize gösterin. Eğer bunu bir arkadaşınıza ya da profesyonel bir bakıcıya göndermeyi düşünüyorsanız, yazım yanlışlarını, dil bilgisi hataları ya da garip ifadeleri sorun. Ya da profilinizi düzenleyecek tek kişi sizseniz, bir word dosyasında bunu kaydedin ve ne yazdığınızı kontrol etmek için bir gün bekleyin. Tüm gün bilgisayar başında yazdıklarınızı incelerken hatalarınızı görmek zor olabilir.

5. Cevabınızı Hazırlayın

Bir işverenin sizinle ne zaman iletişime geçeceğini bilemezsiniz. İş başvurusu yaparken, bazen işverenler sizinki gibi profilleri araştırarak seçerler ve iş için doğru kişi olduklarını düşündükleri adaylara ulaşırlar. Profilinizi aktive etmeden önce, her potansiyel işveren için kişiselleştirebileceğiniz örnek bir mesaj taslağı hazırlayarak yanıt vermeye hazır olun.
Yeni yıl iş alımı konusunda ne büyük patlamayı yaşayan aylardan biri olabilir, yıl boyunca yeni işlere açık olun. Başka bir iş ararken bu önerileri aklınızda bulundurun ve profilinizi güncel tuttuğunuzdan emin olun. İş arama işleminizi başlatmadan önce profilinizi değiştirmeniz veya profilinize eklemeleriniz ne kadar az olursa, yaptığınız başvurularda çalışma şansızın daha da artar!

Bir önceki yazımız olan ÖZEL DERS DÖNEMİNİN GETİRİLERİ NELERDİR? başlıklı makalemizde Özel Ders ve Özel Ders Öğretmeni hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*