YEMEK YEMEYEN BİR BEBEĞİ NASIL BESLERSİNİZ: 10 KOLAY İPUCU

YEMEK YEMEYEN BİR BEBEĞİ NASIL BESLERSİNİZ: 10 KOLAY İPUCU

Yemek yedirmenin zor olduğu bir bebeğe sahip olmak düşündürücü ve sinir bozucudur. Zorlu bebeklerinizin üstesinden bu ipuçlarıyla geleceksiniz.

Akşam yemeği yeme vakti, fakat bebeğiniz bu hafta üçüncü defa yemek yemeyi reddediyor. Sinirlisiniz, neden yemek yemek istemediğini bilmiyorsunuz ve böyle giderse yemeyeceğinden endişelisiniz. Peki, ne yapmalısınız? Öncelikle, derin bir nefes alın ve sakinleşin. Yemek yedirmesi zor bir bebeğe sahip olmak nadir bir durum değildir ve bu aşamada bebeğinizin beslenmesi konusunda biraz sabretmelisiniz. Bebeğin nasıl besleneceği konusundaki fikirleri öğrenmek ister misiniz? İşte yemek yedirmesi zor olan bebeğinizi yedirmek için 10 ipucu.

1. Bir Bilene Danışın

Ellerinizi indirin, yapabileceğiniz en önemli şey bir uzmana danışmak. Doğru beslenme, çocuğunuzun sağlık gelişiminin anahtarıdır. Eğer yemek yemiyorsa, bunun ciddi bir problem mi yoksa geçici ve normal bir evre mi olduğunu bilmeniz gerek. Çocuğunuzun doktoruyla işe başlayın. Çocuk doktorunuz durumu çözemezse, sizi bir beslenme uzmanına yönlendirir.

2. Çok Erken Başlamayın

Araştırmalara göre, annelerin %40’ı 4 aydan önce çocuklarını katı gıdayla tanıştırmaktadır. Bebeğiniz 6 aydan küçükse katı gıdalar için gelişimsel olarak hazır olmayabilir. Durun ve kaşıkla yedirmeye başlamadan önce katıları yutmaya hazır olana kadar bekleyin. Uzmanlara göre, bebeğinizi katı gıdalarla tanıştırdığınızda, bebeğin yediği dokular değiştiği için karşınıza yemek yemeyen bir bebek çıkar. Bebeğiniz hazırladığınız katı gıdaları yemeye hazır değilse, yiyecekleri makinede püre haline getirerek inceltin. Bu şekilde bebeğinizin çiğneme alışkanlığı yavaş yavaş gelişir.

3. Etrafı Dağıtın

Uzmanlar, bebeklerinize yemekleriyle oynamalarına müsaade etmenizi öneriyor. Bazen, yeni bir yiyeceği yemeyi öğrenmenin ilk adımı koklayarak ve elleyerek onu keşfetmektir. Gidin ve bebeğinize yemeğini koklamasına, ellemesine etrafa bulaştırmasına müsaade edin. Oluşacak dağınıklıktan çekiniyor olabilirsiniz ama bu onun daha rahat yemesine yardımcı olacaktır. İleriki zamanlarda, “Kaşığını kullan, ellerini değil!” diyerek yeterince nefesinizi tüketeceksiniz.

4. Tattırın

Yeni bir yiyeceğe başladığında, bebeğinize tadını öğrenebileceği çok ufak bir parça verin. Bu şekilde bebeğiniz daha kontrollü bir şekilde yiyeceklerin tadına bakar.

5. Sinir Krizlerini Önleyin

Tartışmalı bir konu gibi görünebilir fakat eğer bebeğiniz sinir krizi geçirirse, her şey yolundaymış gibi davranın. (Tabi ki, tüm dağınıklığı temizlediğinizden emin olun.) bebeğinizin ağlamasına ve diğer istenmeyen beslenme davranışlarına boyun eğmek Cazip gibi görünebilir ancak hoş bir gülümsemeyle hiçbir şey olmamış gibi yiyecekleri tanıtmaya devam ederseniz bebeğiniz sakinleşecektir.

6. Oyalanmaları Görmezden Gelin

Bebeğinizi yemeğe odaklamak önemlidir. Televizyonu ya da radyoyu kapatın ve bebeğinizi sessiz bir ortamda yedirin. Gürültüyü ve hareket eden cisimleri, özellikle elektronik olanları, azaltmak bebeğinizin yemeğe odaklanmasına yardımcı olacaktır çizgi filmdekilerin ne yaptığına değil.

7. Eğlenceli Hale Getirin

Yemek saatini bebeğiniz için bir partiye dönüştürün. Uzmanlar, bebeğinizi yemeye teşvik etmek için gülümsemenizi ve alkışlamanızı öneriyor. Ve tabi ki klasik uçak geliyor eğlencesini yapmayı unutmayın!

8. Kendi Kendine Yemesini Sağlayın

8-9 ay arasında, bebeğiniz kendi kendine yemeye başlayabilir. Ara sıra ipleri bebeğinizin eline vermek, yemek yemeyi öğrenmesine yardımcı olur. Tabi ki, her kaşıkta ne kadar yediğini kontrol etmeyi unutmayın.

9. Önce Koklasın, Sonra Tatsın

Uzmanlar, ağzını hareket ettirerek nasıl yiyeceğini çözmeye çalışırken, bebeğinizin koklama duyusunu kullanmasına müsaade etmenizi öneriyor. Kaşığı bebeğinizin burnuna doğru tutun ve tadına bakmadan önce koklamasına izin verin.

10. Birlikte Yiyin

Siz bebeğinizin ilk rol modelisiniz ve her şeyi sizden öğreniyor. Ailece yemek yemeye başlamak için hiçbir zaman erken değildir. Yemek yerken zevk aldığınızı izlemek, bebeğinizi kendi başına yemeye teşvik edecektir.

Bir önceki yazımız olan ÇOCUKLARDA ATEŞ: NE ZAMAN ENDİŞELENMELİSİNİZ? başlıklı makalemizde ateş, Çocuk Bakıcısı ve Çocuk Bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*