YAŞLILARIN EVCİL HAYVAN SAHİBİ OLMALARI İÇİN 6 SEBEP

YAŞLILARIN EVCİL HAYVAN SAHİBİ OLMALARI İÇİN 6 SEBEP

Hepimiz dört ayaklı sevimli arkadaşlarımızı severiz. Köpekten kediye, tavşandan iguanaya, tüm evcil hayvanlar hayatımıza paha biçilemez değerler katarlar. Fakat özellikle yaşlılığımızda çok yardımcı olabildiklerini biliyor muydunuz?

Yaşlılar, evcil hayvana sahip olmanın fiziksel faaliyeti, kardiyovasküler işlevselliği arttırması ve obezite riskini azaltması gibi sağlık konusundaki avantajlarından yararlanabilirler. Daha da önemlisi, ev hayvanları bunlardan daha fazlasını da sunar.

Yaşlılar genelde yalnız hissederler ve bir şekilde üstesinden gelmeye çalışırlar, bu yüzden evcil hayvanı sevmek tüm bu negatif duyguları uzaklaştırır, onların yerine daha fazla rahatlık ve eğlence verir.

İşte yaşlıların evcil hayvana ihtiyacı olduğunu gösteren birkaç neden:

1. Arttırılmış Fiziksel Aktiviteye Teşvik Eder

Yaşlılar için yürümek ya da birkaç düzenli fiziksel aktivitelerle ilgili olmak önemlidir. Sayısız araştırmalar evcil hayvan besleyen tüm yaşlıların daha aktif olmaya meyilli olduğunu gösteriyor. Çoğu insan evcil hayvanlarının egzersize ihtiyacı olduğu için aktivite seviyelerini arttırırlar.

2. Duygusal Destek Sağlar

İnsanlar yaşlandığında, genellikle değer görmediklerini, ihmal edildiklerini ya da arka planda kaldıklarını düşünürler. Evcil hayvanlar destek sistemi gibi hizmet verirler.

Evcil hayvanlar yaşlılara hala oldukça önemli olduklarını hissettirirler.

3. Kardiyovasküler Sağlığı Yükseltir

Evcil hayvan besleyen insanlar genellikle düşük tansiyona, gelişmiş kolesterol seviyesine ve daha iyi bir kalp sağlığına sahiptirler. Araştırmalara göre, kalp krizi geçiren hastalar eğer köpekleri varsa dört kat daha az ölme riskine sahipler.

4. Dostluk Hizmeti Sunarlar

Yaşlılar genelde arkadaşlarını kaybettiklerinden çok fazla acı deneyimi geçirmişlerdir ve artık acıya karşı boşluk duyguları gelişmiştir. Evcil hayvana sahip olmak bu boşluğu doldurur ve diğer insanlarla sosyal etkileşime yardımcı olurlar. Mesela, çoğu yaşlı park çevrelerinde yürümeyi tercih ederler. Böylece evcil hayvana sahip olan başka insanlarla tanışma fırsatları olur.

5. Kilo Kontrolüne Yardımcı Olur

Çünkü evcil hayvana sahip olan insanlar daha fazla fiziksel aktiviteye meyillidirler, obez olma riskleri daha azdır. Çalışmalar özellikle köpek yürüyüşlerinin vücut kitle indeksini düşürdüğünü göstermiştir bu da obezite riskini düşürdüğü anlamına gelir. Kedi, köpek ya da diğer hayvanlarla fiziksel aktivite halinde olmak sadece eğlenceli değil aynı zamanda hem hayvan hem kişi için kil kontrolü sağlar.

6. Sakinlik Duygusu Verir

Ne yazık ki, yaşlılar çok az sarılırlar ve nadiren duygusal anlamda temasla mutlu olurlar. Kedi ya da köpek beslemek, hem evcil hayvan hem de kişi için eğlenceli olan temastan kaynaklanan sakinlik duygusunu sağlar. Dokunmak ve dokunulmak aslında insanlar içindir ve eğer yalnızsanız evcil hayvanlar bu ihtiyacı karşılar.

Evcil hayvan beslemek tam anlamıyla terapi gibidir ve sahiplerine sürekli olarak rahatlık verirler. Yaşlılar fiziksel anlamda evcil hayvan bakımını sağladıkça, bu hayatlarını önemli derecede zenginleştirecektir.

Bir önceki yazımız olan BÜYÜK ANNE-BABALARIN TORUNLARINDAN ÖĞRENEBİLECEĞİ 10 ŞEY başlıklı makalemizde Büyük Ebeveynler, Torunlar ve Yaşlı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*