YAŞLILARIN DÜŞMESİNİ ÖNLEYECEK 12 ÖNERİ

YAŞLILARIN DÜŞMESİNİ ÖNLEYECEK 12 ÖNERİ

Yaşlandıkça düşmek hatta sendelemek bile oldukça tehlikeli bir hal alabilir. Uzmanlara göre, her 65 yaş ve üstü üç kişiden biri her yıl kalça kırıklarına, ciddi yaralanmalara ve beyin tamvalaranı neden olan düşüşler yaşıyor.
Düşüşlerin en büyük nedeni nedir? Banyo ve merdivenler.
Eğer yaşlınız daha önce düşmüşse, başka bir düşüş tehlikesi de var demektir. Çoğu yaşlı düştüklerinde bakıcılarına söylemez çünkü yaşlı bakım evlerine bırakılmaktan korkarlar. Bakıcıların düştüklerini ya da düşmekten korktuklarını bilmesi gerek, bu durum kritik bir hal almadan önce yardım istemeleri gerek.
Yaşam tarzını ve evi değiştirmek daha doğru ve güvenli olabilir. Endişelerinizi paylaşmakta rahat olduğunuzda, sağlıklı ve keyifli olduğunuzda baktığınız yaşlı ile daha samimi olursunuz.

İşte gelecekteki düşmeleri engellemek ve evinizi daha güvenli bir hale getirmek için 12 öneri:

1. Kontrol Ettirin

Neyse ki, düşmeler önlenebilir. Baktığınız yaşkı son zamanlarda biraz hareketliyse, tam donanımlı bir fiziksel kontrolden geçirildiğinden emin olun. Örneğin, şeker hastalığında olduğu gibi düşük tansiyon düşmelere neden olabilir. Ve tedavi edilmemiş kulak rahatsızlıkları da denge problemlerine yol açabilir.

2. İlaçlarını Takip Edin

Tüm ilaçları prospektüs ve sayılarıyla kontrol edin. Bazı ilaçların yan etkileri baş dönemesi, yorgunluk ve sersemlik yapabilir. İlaçlar düzgün şekilde ve talimatlarına uygun alınmadığında tehlikeli olabilir. Eğer anne-babanızın doğru dozajlı ilaçları alması konusunda yardıma ihtiyacı olduğundan endişeliyseniz, komşudan yardım isteyin, telefona anımsatıcı ayarlayın ya da bir yaşlı bakıcısı tutun.

3. Alkol Alımını Gözlemleyin

Fazla alkol tüketimi denge bozukluklarına yol açabilir. Babanızın denge bozukluğunun çok fazla alkol tüketmesinden kaynaklandığını düşünüyorsanız, endişelerinizi babanızla ve doktoruyla konuşun.

4. Düzenli Egzersizlere Başlayın

Amerikalı yaşlıların %40’ından azı spor yapıyor. Bu kötü bir durumdur. Egzersiz kaldığınızda, kaslarınızı ve gücünüzü kaybedersiniz, özellikle bacaklarınızda. Günümüz 65 yaş üstü insanlar için olan CDC kılavuzları ile haftada iki kez 150 dakika çalışınca dinçlik sağlıyor (bunun anlamı da, ter akıtmanızını sağlıyor, fakat yine de rahatça konuşabiliyor oluyorsunuz). Yürüyüş, bisiklet sürme ya da dans etme (Zumba dersleri gibi) öneriliyor. Aynı zamanda özellikle vücudun dengesini artıran ve harika bir aerobik faaliyet olna Tai Chi de tavsiye ediliyor.
Eğer anneniz daha çok sakin bir yaşam tarzına yönelmişse, kronik hastalıklardan ya da düşme olaylarından şikayet eder, bu durumda fiziksel terapistten yardım alınmalıdır. Buna ek olarak ona nasıl doğru egzersiz yapacağı öğretilmelidir, ayrıca fiziksel terapist aynı zamanda onun hareketlerini analiz ederek düzgün yürümesini ya da sandalyeden çok sıkıntı çekmeden kalkmasını öğretebilir.

5. Gözleri Kontrol Edin

Büyüğünüzün gözlerini en azından yılda bir kez kontrol ettirin ve gözlüklerini güncelleyin. Görüş bozukluğunun yanında yanılmalara ve tökezlemelere, katarakta sebep olabilir, ki bunlar da düşmeyi tetikleyecek unsurlardır.

6. Baston ya da Yürüme Sandalyesi Alın

Bir sağlık merkezinden ya da hatta yerel eczaneden baston ya da yürüme sandalyesi almak çok cazip gelebilir, fakat olması gerekenden uzun veya kısa alındığında ise faydasından çok zararı olacaktır. Bazı uzmanlara göre çoğu yaşlı insan bastonlarına tutunurlarken sendeledikleri için düşmektedirler. Bu sebeple bir fiziksel terapiste, bastona ihtiyaç olup olmadığını sormalısınız. Eğer var ise, uygun bir baston alabilmek için yardım alın.

7. Kemikleri Güçlendirin

İlgilendiğiniz yaşlı insanın diyetinde gerekli olan kalsiyum ve D vitamini takviyesi aldığından emin olun. Tıbbi dergide yayınlanan bir çalışmaya göre, D vitamini desteği dengeyi ve gücü artırmaktadır. 65-97 yaş aralığındaki kadınlarda 3 ay kalsiyum ve D vitamini desteği sonrasında, düşmelerin yüzde 60 oranında azaldığı görülmüştür.

Onun diyetine zengin kalsiyum değerlerine sahip süt ürünleri ve koyu yeşil, lifli sebzeler de ekleyin ve aile doktorunuza D vitamini eksikliği oranını ve osteoporosisi sorun. Bunun yanında da, ilave destek kılavuzu isteyebilirsiniz.

8. Önlemler Alın

– Uygun ışıklandırma: Yeterli ışıklandırma koymuş olmanın yanında, yüksek watt’lı ampuller de koyduğunuzdan emin olun. Ayrıca gece ışıklandırmasının da yeterli olduğundan emin olun.
– Karışıklık: Destelerce gazete, dergi ve diğer objeler eğer yürüyüş yolundalarsa tehlikeli olabilirler. Bu dağınıklıkları sepet ya da kovalar kullanarak düzenleyin.
– Kablolar: Lambalar ve diğer aletlerin kabloları sendeleme tehlikesi oluşturabilir. Bu kabloları odadan odaya geçişlerden ve yürüyüş yollarından mümkün olduğunda uzak tutun.
– Kilimleri atın: Kilimleri ortadan kaldırın, çünkü yaşlıların ayaklarına kolayca dolabilirler. Bunun yerine duvardan duvara halıları tercih edin.

9. Evi Tekrardan Düzenleyin

Evi, yaşlıların ilk katta yaşayacağı şekilde düzenleyin (üst kattaki yatak odasını giriş kata taşımak gibi. Merdivenler, düşmek için başlıca sebep olduklarından, bunları kullanmamak çok, düşmeleri engellemek için çok daha iyi olacaktır.

Fırın ve diğer gereçleri yaşlıların kolayca ulaşabileceği bel hizasında bulundurun. Ayrıca, yüksek ve derin mutfak dolaplarına ulaşımı kolaylaştırmak için döner tepsi ve sepetler yerleştirin. Ve günlük kullanılan eşyaları kol seviyesindeki çekmecelerde bulundurun ki olası eğilmelerin önüne geçmiş olasınız.

10. Banyoyu Yenileyin

Eğer halihazırda giriş katında büyük bir banyonuz varsa ya da yeni bir tane yaptırmayı düşünüyorsanız, zemininin kaygan olmayan malzeme ile döşeyin, duşluk kenarlarını, küvet gibi sert yerlerdan kaçının ve etrafa el korkulukları döşeyin. Doktorunuz ayrıca evin güvenlik değerlendirmesi için bir mesleki terapist tutmanızı isteyebilir, ki bu da zaten Sağlık Sigortası kapsamındadır.

11. Yeni Ev Kuralları Koyun

Yalnız banyo yapmamak, ev etrafındaki işlerde yardım almak gibi basit kurallar olası düşmeleri engellemede yardımcı olacaktır. Babanızla samimi bir şekilde onun hakkında endişelendiğinizi söylemeniz faydalı olacaktır. Ev işlerinde nelerin gerekli olduğunu yazdığı bir liste isteyin ya da böyle durumlarda sizi çağırsın, ampulü değiştirme gibi. Eğer onun istediği şekilde ayıracak zamanınız yoksa, bir yaşlı bakıcısı çok yardımcı olacaktır.

12. Acil Durum Planı Yapın

Yaşlınızın bakımı konusunda her zaman en alakalı kişi olun. Evde yaşlı bakıcısı için, doktorunuzla görüşmüş olduğunuz ve yapılması gereken şeyleri içeren bir liste hazırlayın. Bu listeyi de aile üyeleri ve bakıcılar ile paylaşın.

Ayrıca, bakıcınıza sizin ödediğiniz bir telefon verin ve hızlı tuşlama kısmında 112 acil olduğundan emin olun. Ya da ebeveyninize ev tıbbi görüntüleme sistemi uygulayın, ki bu yaşlının boynunun etrafına acil durumlar için takılır, eğer üstündeki tuşa basılır ise hemen tıbbi yardım çağrılır. Çoğu sistem günlük çok cüzi fiyatlarla satılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan YAŞLILAR İÇİN 7 KIŞ GÜVENLİĞİ ÖNERİSİ başlıklı makalemizde Güvenlik, Yaşlı ve Yaşlılar hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*