YAŞLILAR TEKNOLOJİ İLE NASIL BÜTÜNLEŞEBİLİR?

YAŞLILAR TEKNOLOJİ İLE NASIL BÜTÜNLEŞEBİLİR?

85 yaşındaki anneniz, demans hastalığının ilk aşamasında, yürümesini zorlaştıran, acı veren eklem ağrılarına ve bulanık görmesine neden olan katarakt rahatsızlığına sahip. Destekli yaşam tesisine gidemeyecek durumda çünkü evde kalmak ve yerinde yaşlanmak istiyor. Fakat siz onun canı yanmadan önce zaman probleminden korkuyorsunuz. Evde kalma isteğini onurlandırmak istiyorsunuz ama aynı zamanda güvende olmasını da istiyorsunuz. Uygun bir çözüm nasıl bulabilirsiniz? Teknoloji belki yardımcı olabilir.

Yardımcı teknoloji kullanmak evde kalan bireyin zamanını uzatmayı sağlar. Bu teknolojiyi kullanmak gittikçe kolaylaşıyor, evin içine kurulup yaşlıların hayatına uygulanabilir. Yeni teknolojiyi tanıtırken, aileler mümkün olduğu sürece evde kalacak olan yaşlı sevdiklerinin motivasyonunu güçlendirmeli ve kullanım kolaylığının arttığına onları inandırmalı.
Teknoloji, sevdiğiniz kişinin günlük işlerine destek sağlayarak güvende kalmasını sağlar.
Fakat nereden başlayacağız? İşte bu teknolojinin yaşlıların evine girmesiyle ilgili insanların ortak soruları:

Bu Teknoloji Yaşlılara Nasıl Yardımcı Olabilir?

Yaşlılar için yerinde yaşlanmanın amacı rahat oldukları ve bildikleri evlerinde mümkün olduğu kadar güvende kalmaktır. Bu teknolojiyi kullanmak bu amacı başarmaya yardımcı olabilir. Hayatı kolaylaştırır, kendileriyle ilgili bir şeyler yaptığında zorluk çekerken kontrolü kaybettiklerini hissetmek yerine, işlerini düzgünce yapabilme yetkisi verir.
Teknoloji aynı zamanda hayatı da zenginleştirebilir. Sayısız uygulama, araçlar ve programlar sayesinde ilaç alma ve doktor görüşmelerini takip edebilir, market listesini hazırlayabilir, kitap okuyabilir ya da acil bir durumda anında yardım edebilir.
Fakat teknoloji sevdiğiniz kişinin bakımını yapamaz. Bakıcıya ihtiyaç duyulan bir sırada destek olabilir ya da bakıcıyla birlikte kullanılabilir. Sizin için işe yarar bir çözüm bulmalısınız.

Ne Tür Bir Teknoloji Yaşlılara Faydalı Olabilir?

Uzmanlar etraftaki olan biten her şeyi basit tutmayı ve yüksek hayat kalitesi için az miktarda teknoloji kullanmayı öneriyor. Anne-babanızın zorluk çektiği durumları düşünün. Nasıl basitleştirilebilir ya da geliştirilebilir? Teknoloji bu konuda yer alabilir mi?
Öyleyse, bu ihtiyaçları karşılayacak özel bir teknoloji bulun. Anne-babanız hangi ilacı alacağını hatırlamakta zorluk çekiyorsa, ilaç hatırlatıcı alın. Eğer yaşlının düşmesinden endişe ediyorsanız, kişisel acil müdahale sistemi araştırın.

Teknoloji Konusunu Nasıl Açabilirsiniz?

Kullanışlı olsa bile, yeni bir şeyler öğrenmek hangi yaşta olursa olsun can sıkıcı olabilir. Bir telefon nasıl ki yaşlıların sosyal yaşantısını ayakta tutuyor ve bağımsızlığını sağlıyorsa bunun da onun gibi olduğunu açıklayarak teknolojiye geçiş travmasını en aza indirin. Eğer anneniz buna neden sahip olmasını istediğinizi biliyorsa, kullanmak için daha çok istekli olacaktır.
Endişelerini paylaşmaları için anne-babanızı destekleyin ya da cihaz hakkında sorular sorun. Örneğin, anneniz bunun özel yaşamına müdahale eden bir kamera olduğunu düşünebilir. Eğer öyleyse, başka bir şekilde konuşmayı deneyin.
Uzmanlar ailelere mümkün olan seçenekleri açıkça konuşmayı öneriyor. Yaşlılar seçme hakkı tanımak, kontrolün kendilerinde olduğunu hissetmelerine yardımcı olacaktır. Üzerlerinde baskı kurmak yerine onları konuşmaya dahil edin ve karar verme sürecine girin.

Yaşlı Teknolojiyi Kullanabilecek Mi?

Alışveriş merkezinden anne-babanız için şiddetle tavsiye edilen bir cep telefonunu alabilirsiniz ama anne-babanız kullanmayı reddederse ya da nasıl kullanacağı konusunda sıkıntı yaşarsa boşa zaman harcamış olursunuz.
Satın almadan önce deneyin. Tamir ettiğiniz eski bir telefonu aktifleştirin ve birkaç haftalığına anne-babanıza kullanması için verin. Birkaç basit uygulamayı gösterin ve kendi başına pratik yapmasını sağlayın.
Eğer bu çabalarınız tam dirençle, hayal kırıklığıyla karşı karşıya kaldıysa ya da kullandıkça kolaylaşacağı düşüncesine dair en ufak bir ipucu bile yoksa, daha düşük teknolojiye sahip seçenekleri düşünmelisiniz.

Yaşlılara Teknolojiyi Nasıl Öğretirsiniz?

Anne-babanıza ya da akrabalarınıza farklı uygulama ve programları öğretme vakti geldiğinde, çocuğunuza danışın. Çünkü teknolojiyle daha çok iç içeler, basitçe açıklamada daha iyiler. Ayrıca yaşlılar torunlarının anlattıkları şeyleri öğrenmeye daha istekli olacaklardır.
Kütüphaneler, yaşlı merkezleri ve diğer kuruluşlar yaşlılar için iyi bir seçenek olabilecek bilgisayar dersleri hizmeti verir. Bazen yaşıtlarıyla sınıf içinde öğrenmek daha kolay olabilir. Sınıf içinde öğrenme fikri yaşlının gözünü korkutuyorsa, özel ders öğretmeni tutun.

Teknoloji Yeterli Olmadığında Ne Olacak?

Teknolojinin her şeye cevap vermemesi şaşırtıcı. Geliştirilmediği sürece gerçek bir bakıcı desteği asla sağlayamaz. Belirli durumlarda bakıcı yardımcısı olarak destek sağlayabilir.
Yaşlının evde kalmasının güvenli olmadığı anlarda biraz zaman kazandırabilir. Yaşlı telefonlara cevap vermiyorsa, içine kapanmışsa, sık sık düşüyorsa, ilaçlarını unutuyorsa ya da düzenli olarak kayboluyorsa, teknolojinin ötesinde bir şey araştırmalısınız.

Bir önceki yazımız olan İŞ BULAMAMANIZIN 5 NEDENİ başlıklı makalemizde Bakıcı, Çocuk Bakıcısı ve İş Bul hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*