YAŞLILAR İÇİN 7 KIŞ GÜVENLİĞİ ÖNERİSİ

YAŞLILAR İÇİN 7 KIŞ GÜVENLİĞİ ÖNERİSİ

Kış ayları boyunca, buz, kar ve soğuk hava herkesin hayatını zorlaştırabilir. Kaygan kaldırımlar ve soğuk hava büyük oranda yaralanmalara ve hastalığa neden olabilir, özellikle yaşlılar için.

İşte yaşlı nüfusun karşılaştığı kışın ortak tehlikelerine karşı yardım olacak öneriler.

1. Buzda Düşmeyi Önleme

Buzlu ve karlı yollar ve kaldırımlar kaymayı ve düşmeyi kolaylaştırır. Ne yazık ki, düşmek yaşlılar için ortak bir durum, özellikle kış aylarında.
Gençler yaşlılara nispeten yaralarından daha kolayca kurtulurken, yaşlılar zorluklarla karşı karşıya kalırlar.
Sağlam, tabanı kaymayan ayakkabılar giydiğinizden emin olun ve yollar temizlenene kadar dışarı pek çıkmamaya çalışın. Eski bir asa kullanmak yürüyüşünüzü kolaylaştırabilir. Eve döner dönmez ayakkabılarınızı çıkarın, çünkü buz ayakkabının tabanını kaplar ve eridiğinde iyice kaygan hale gelir.

2. Sıcak Tutan Kıyafetler Giyin

Soğuk hava üşümenize ve vücut ısınızın düşmesine neden olan bir durumdur. Uzmanlara göre 65 yaş üstündeki insanlar için soğuk hava ölümle sonuçlanabilir. Bu yüzden hava sıcaklığı düşükken evde kalmaya ve kalın giyinmeye özen gösterin. Dışarı mı çıkmanız gerekiyor? Kalın çoraplar, sıcak tutan bir ceket, bir bere, eldiven ve atkı takın. Çok soğuk havalarda, tüm cildinizi koruyun. Ağzınızı ve boğazlarınızı korumak için atkı kullanın.
Vücut sıcaklığınız 95 derecenin altına düşmemeli, eğer düşerse, hemen bir doktora görünün.

3. Kış Ayı Depresyonuyla Savaşın

Çünkü dışarda olmak tehlikeli ve zor olabilir, çoğu yaşlı soğuk aylar boyunca başkalarıyla pek iletişime geçemez. Bu da yalnızlık ve dışlanmış hissinin yaşanmasına neden olabilir.
Bu durumları önlemek için, aile üyeleri yaşlıları mümkün olduğunca sık ziyaret etmeli, en azından kısa, günlük telefonlar yapmak bile büyük fark yaratabilir. Yaşlılar ayrıca arkadaşları ve komşularıyla günlük olarak bir iki kişinin ziyaret ettiği bir kontrol sistemi oluşturmalı.

4. Arabayı Kontrol Edin

Kış boyunca araba kullanmak herkes için tehlikelidir. Fakat bu refleksleri eskisi kadar hızlı olmayan ve artık daha az araba kullanmaya başlayan yaşlı kişiler için daha da tehlikelidir. Kış vakti gelmeden önce arabanızı servise götürün ya da aile üyelerinden arabayı sizin için garaja koymalarını isteyin.

5. Elektrik Kesintilerine Hazırlıklı Olun

Kış fırtınaları elektrik kesintilerine neden olabilir. Elektrik kesintileri olduğunda kolayca ulaşabileceğiniz bir gece lambası ya da radyo bulundurduğunuzdan emin olun. Sıcak battaniyeler depolayan. Uzun süreli elektrik kesintileri dolabınızdaki yemeklerin bozulmasına neden olabilir. Eğer elektrikler kesildiyse, birkaç kaç kıyafet giyinin. Vücut ısınızın düşmemesi için etrafta daha çok dolanın.

6. Değişik Diyetler Yapın

Çünkü insanlar evde çok vakit geçirirler ve çeşitli yiyecekler yiyebilirler, bu da beslenme açıklarına yani vitamin D eksikliğine neden olabilir. Süt, deniz ürünleri ve tahıl gibi vitamin D bakımından zengin yiyecekler yenmelidir.

7. Karbon monoksit Zehirlenmesini Önleyin

Şömine, şofben, soba kullanmak karbon monoksit zehirlenmesine neden olabilir. Karbon monoksit tarayıcısıyla kontrol ederek güvenliğinizi sağlayın.

Soğuk aylar boyunca aklınızdan çıkarmamanız gereken en önemli şey, yardım istemektir. Kapınızın önündeki buz ve karı temizlemeniz gerekiyorsa, komşularınızdan ya da aile üyelerinizden rica etmekten çekinmeyin ya da bir profesyonel tutun. Doktor görüşmelerine ve market alışverişine bir araç ayarlayın. Çoğu şirketin özellikle yaşlılar için servisleri bulunmaktadır. Yardım istemekten korkmayın.
Kış aylarının yaşlılar için birçok zorluğu da beraberinde getirdiği kesin fakat biraz planlama ve bilgiyle, sağlıklı kalabilir ve gelecek olan baharın tadını çıkarabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan FELCİ NASIL ÖNLEYEBİLİRSİNİZ? başlıklı makalemizde Felç, Yaşlı ve Yaşlılar hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*