YAŞLILAR İÇİN 12 YAZ BAKIM TÜYOSU

YAŞLILAR İÇİN 12 YAZ BAKIM TÜYOSU

Yaz dönemi çoğu insan için eğlenme ve rahatlama dönemidir. Fakat yaşlılar için, eğer gerekli önlemler alınmazsa sıcaklık ve güneş tehlike oluşturabilmektedir. İşte yaşlılar ve onların bakımları için harika tüyolar…

1. Susuz Kalmayın

Yaşlıların gençlere göre daha fazla suya ihtiyaçları vardır çünkü ileri yaşlarda vücudun suyu saklama yeteneği kaybedilir. Ayrıca susuz kaldıklarını pek fark etmezler ve hava değişiminde zorluk yaşarlar. Bakıcıları yaşlıların su kaybetmesi oranına dikkat etmeleri gerekir.

2. Hekiminizle Konuşun

Hekiminiz ile, kullanılan ilaçlardan birisinin yüksek sıcaklıklardan etkilenip etkilenmediğini danışın (özellikle kalınan odada klima yoksa. Çünkü bazı ilaçlar olması gerekenden yüksek sıcaklıklarda muhafaza edildiğinde daha az etkili olabilmektedir ve isteyeceğimiz en son şeylerden bir tanesi de yüksek sıcaklıklara dayalı kötü olan ilaçları kullanmaktır.

3. Kendinizi Serin Tutun

Kronik sağlık sıkıntıları olan yaşlılar için küçük bir hava değişimi bile bazen hayatı riske atmaktadır. Eğer yaşlı kişinin kendi evinde serinleme imkanı yoksa bile alışveriş merkezleri, sinemalar ve kütüphaneler buna sahiptir. Bu ayrıca onlar için evden kaçışın güzel bir bahanesidir ve biraz egzersiz yapabilirler. “Yaşlılar sıcaklığın zararlı etkilerine karşı daha zayıftırlar, çünkü vücutları ani sıcaklık değişimlerini kaldıramamaktadır. Bazı kronik sağlık durumları ve ilaç talimatları vücudun yükselen sıcaklığa karşı tepki vermesini zayıflatmaktadır.”

4. Gözünüz Üzerinde Olsun

Yüksek sıcaklık ölümcül olabilir, bu yüzden yaşlının güvenliği için onunla sürekli iletişim halinde olmanız önemlidir. Arkadaşların ve ailene, dışarıda biraz daha fazla zaman harcayacağınızı söyleyebilirsiniz.
“Bakıcılar baktıkları yaşlıların sağlıklarını ve durumlarını en azından günde iki kez kontrol etmelidirler.”

5. Komşularınızla Tanışın

Civarınızda yaşayan insanlarla bağlantıya geçin ve onlar hakkında bir şeyler ve programlarını öğrenin. Eğer yaşlı iseniz, daha genç bir komşu bulun (hatta onların çocukları bile olabilir) ki bazen sizi kontrol edip her şeyin yolunda olduğundan emin olsunlar. Bu yüzden fazladan bir arkadaş ve size bakan biri size bonus olarak geri döner!

6. Kimi Arayacağınızı Bilin

Acil durumlarda aranacak kişi listesi çıkarın ve listeyi kolay ulaşılabilecek bir yerde tutun. Bu şekilde, acil durumlarda sizin hakkınızda bilgisi olan doğru kişilere ulaşılacaktır.

7. Doğru Şeyleri Giyin

Yaşlılar da dahil herkes havaya uygun giyinmelidir. Hava sıcak olduğunda bazı insanlar pamuk gibi doğal kumaşlar giyerler, çünkü sentetik fiberlerden daha serin tutar. Yaz dolabınızı açık renkli ve bol kıyafetlerle doldurun, çünkü hem serin tutacak, hem de rahat ettirecektir.

8. Gözlerinizi Koruyun

Görüş bozukluğu yaşlılarda yaygın bir durumdur ve güneş ışığına çok fazla maruz kalmak gözleri rahatsız ederek daha fazla hasara neden olabilmektedir. Güneş gözlüğü takmak gözlerinizi zararlı UV ışınlarından korur ve görüşünüzü bozmaz.

9. Yüksek Ateşin Risklerini Bilin

Yaz boyunca özellikle anormal vücut ısısı artışına dikkat edilmelidir. (bu yüksek ateş olarak bilinmektedir). Yüksek ateşin gelişmiş durumu olan sıcak çarpması bazen ölümcül olabilmektedir. Aşağıdaki işaretleri öğrenin ve bu gibi durumlarla karşılaşırsanız acilen hekiminize başvurun:
– Vücut sıcaklığının çok fazla olması
– Kafa karışma, telaşlanma ya da huysuzlanma gibi davranış değişikliği
– Kuru, kızarmış deri
– Mide bulantısı ve kusma
– Baş ağrısı
– Nefes almada zorluk ya da kalp çarpıntısı
– Sıcak olsa bile terlememe
– Bayılma
“Yaşlı insanlar vücutlarının ne zaman sıvıya ihtiyacı olduğunu ve bunu nasıl çözeceklerini öğrenirken zorlanırlar. Sonuç olarak, onlar sıcak çarpmasına daha yatkındırlar.”
Eğer bu belirtilerden birinin başladığını hissederseniz (ya da sevdiklerinizden birisi), ilaç sorun ve sıcak ortamdan uzaklaşın, uzanın ve vücudunuzun üstüne buz torbaları koyun.

10. Güneş Kremi Sürün ve Şapka Takın

Genç ya da yaşlı herkes dışarıdayken güneş kremi sürmelidir. Özellikle yaşlıların fazladan güneş korumasına ihtiyacı vardır. Bakıcılar, aile ve arkadaşlar sevdiklerini bunu nazikçe hatırlatarak sağlıklarını korumada yardımcı olabilirler. Ayrıca açık renkli saçlılar ve saçsızlar için de şapka çok iyi bir fikirdir.

11. Böcek İlacı Kullanın

Yaşlılarla Batı Nil Virüsüne de özellikle yatkındırlar, Batı Nil virüsünün bulunduğu bir yerde yaşıyorsanız ve dışarıda fazla zaman geçiriyorsanız (özellikle gece), hastalık taşıyan sivrisineklerden korunmak için ilaç kullanın.

12. Akıllıca Alıştırma Yapın

Eğer dışarıda bahçe ile uğraşma ya da yürüme gibi faaliyetlerden hoşlanıyorsanız, bunlara uygun kıyafetler giydiğinizden emin olun. Ayrıca zamanı takip etmek de önemlidir. Çok uzun süre dışarıda durmamaya ve normal zamandan daha fazla sıvı tüketmeye özen gösterin. Ayrıca güneşin tepede olmadığı, sabahın erken saatleri ve akşam saatlerinde alıştırmalarınızı yapmanızda fayda vardır.

Eğer bu tüyoları dikkate alırsanız, güzel ve eğlenceli bir yaz geçirmemeniz için bir sebep yoktur!

Bir önceki yazımız olan ŞİRKETLER TARAFINDAN İŞE ALINMANIN 6 YOLU başlıklı makalemizde İş Aramak, İş Ararken ve İş Arıyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*