YAŞLI BİR AKRABANIN YARDIMA İHTİYACI OLDUĞUNUN 8 İŞARETİ

YAŞLI BİR AKRABANIN YARDIMA İHTİYACI OLDUĞUNUN 8 İŞARETİ

Yaşlı akrabalarınızın yardım eline ne zaman ihtiyaç duyduklarını nasıl bilebilirsiniz? İşte bunu anlamak ve kimin yardım edebileceğini bulmak için 8 işaret.

Uzun yıllar yaşayan insanlar olan çoğu aileler, çoğunlukla yaşlı anne-babalara ve büyük anne-babaya sahipler. Yaşlı akrabalar günlük hayatlarında daha çok yardıma ihtiyaç duyarlar. Fakat ne zaman bir yardım eline ihtiyaçları olduğunu nereden bileceksiniz? İşte bunu anlamak ve kimin yardım edebileceğini bulmak için 8 işaret.

1. Fiziksel Zorluklar

Anne-babanız yürümede ya da sandalyeden kalkmakta zorluk mu çekiyor? Anne-babanızın evine bakın. Hareket etmelerini kısıtlayan merdiven, kaygan fayanslar, engel yaratan mobilyalar var mı ya da duş almada problem yaşıyor mu?

Kim yardım edebilir: anne-babanıza bakan doktoru ziyaret edin.

2. Unutkanlığın Artması

Anne-babanız ödemesi gereken faturaları ve randevularını unutmaya mı başladı? Gittikçe de daha çok mu unutuyor? Belki de belirli nesneleri alakasız yerlere koymaya ya da kendilerini tekrarlamaya başlamışlardır. Hatta belki ilaçlarının dozajını ya da ilaçlarını içmeyi unutuyor.

Böyle bir durumda, anne-babanızın başına gelenin ne olduğunu bilmek, onlara nasıl yardım edeceğinizi daha iyi bilmenizi sağlar.

Kim yardım edebilir: Anne-babanızın doktoruyla teşhis için görüşün ya da bir bakıcı tutun.

3. Hijyenin Azalması

Babanızın saçları taranmamış ve dişleri fırçalanmamış mı? Uzun süredir bir berbere gitmiyor mu? Sürekli aynı kıyafetleri ya da uygunsuz kıyafetler mi giyiyor? Fiziksel görünüş, fiziksel problemlerin, depresyonun ya da Alzheimer hastalığının belirtisi olabilir. Fark ettikleriniz hakkında anne-babanızla konuşun ya da bunlarla ilgili onlara sorun.

Kim yardım edebilir: Konuşma yapmak sizi diğer bir adıma taşır. Bir bütçe problemi olabilir ya da kıyafet almak için onu getirip götürecek birine ihtiyacı vardır. Ya da tıbbi veya zihinsel eksiklikler olabilir, doktora görünün.

4. İştah Kaybı

Anne-babanız kilo mu kaybediyor, su içmiyor, yemek yapmıyor, yemeyi unutuyor ya da sağlıksız mı besleniyor? Yemek yapmada, tarif okumada, eşyaları tutmada, ocağı çalıştırmada problemleri olabilir. Günlük yemekleri için buzdolabını kontrol etmeniz önerilir. Anne-babanızın bir şeyler içtiğinden ve susuz kalmadığından emin olun özellikle de yaz boyunca.

Kim yardım edebilir: Yemeklerini hazırlayabilecek bir bakıcı tutabilirsiniz.

5. Kişisel Değişiklikler

Anne-babanızın kişiliğinde bir değişiklik fark ettiniz mi, özellikle geceleri? Çok yüksek ya da çok alçak sesle mi konuşuyorlar? İnsanları yaptıklarıyla suçluyor ya da onlara karşı bir şeyler mi söylüyor?

Anneniz ya da babanız arkadaşlarını ziyaret eden, sosyal ve aktif biri mi? Ya da enerjileri düşük mü? Ne zamandan beri ilgilerini kaybettiklerini bulun. Basitçe onlara sorun. Neden uzun süredir aktivitelerde yer almıyorlar?

Kişilikteki değişiklikler, Alzheimer ya da demans hastalığının yan etkileri olabilir. Kişiliklerindeki değişiklikleri tanımlamak için yaratıcı olmalısınız ve birkaç strateji denemelisiniz.

Kim yardım edebilir: Bir doktor tıbbi problemleri tanımlayabilir, diğer bir seçenekse onları birkaç faaliyete götürmek olabilir.

6. Evdeki Dağınıklık

Kirli bir lavabo ve okunmamış postalar mı? Ev dağınık mı, özellikle mutfak ve banyo? Belki de evi idare etmek anne-babanız için altından kalkamayacakları bir yük haline gelmiştir.

Kim yardım edebilir: Bir temizlikçi, deneyimli bir bakıcı.

7. Çizikler, Yaralar ve Yanıklar

Beklenmedik yaralar, çizikler ve yanıklar mı fark ettiniz? Bu sevdiğiniz kişinin kendi bakımının zorlaştığı anlamına geliyor olabilir.

Kim yardım edebilir: temizlikçi tutmak, ya da yemek ulaştırma servisi yardımcı olabilir. Sevdiğiniz kişinin güvende ve evde yaşayabilir halde olduğunu bilmek istersiniz.

8. Hastalık ve Fiziksel Zorluklar

Anne-babanız şekerden veya bazı zorluklardan şikayetçiyse, müdahalenize ihtiyaçları olabilir. Problemin ne olduğunu çözmeniz ve hangi hizmetin anne-babanızı aktif ve sosyal tutacağını bulmanız önerilir.

Kim yardım edebilir: Tıbbi önerilere ek olarak, bir ev hizmetlisi nitelikli bir yaşam için büyük yardım olabilir.

Bağımsız ve kendi kendine yeten biriyken, anne-babanın birden bire yardım ihtiyaç duyan kişiler olmasını kabullenmek zordur. Fakat, anne-babanızla iletişim kurmanız önemlidir, neden endişelendiğinizi ve yardım etmek istediğinizi bilmelerine izin verin. Ardından birlikte çözüm arayın.

Bir önceki yazımız olan SOSYAL MEDYADA PROFESYONEL BİR KİMLİĞE SAHİP OLMANIN 7 YOLU başlıklı makalemizde Bakıcılar ve Sosyal Medya hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*