YAŞLI BAKIMINI ÜSTLENEN HER BAKICIDA OLMASI GEREKEN 5 ÖZELLİK

YAŞLI BAKIMINI ÜSTLENEN HER BAKICIDA OLMASI GEREKEN 5 ÖZELLİK

Birkaç harika insan arasında aramanızı sınırlandırdınız ama hala doğru olan kişinin kim olduğundan emin değilsiniz. Bakıcıların sahip olması gereken beş özellik hakkında uzmanlarla konuştuk.

Her Bakıcının Sahip Olması Gereken Beş Kişilik Özelliği Nedir?

Öncelikle bakıcıların başkalarına karşı endişe duyan insanlar olması gerekiyor. Desteğe ihtiyaç duyan kişiler farklı geçmiş yaşantılarından gelmişlerdir ve günlük yaşamlarını zorlaştıran çeşitli koşullara sahiptirler. Bakıcıların hizmetlerini eşit derecede ve büyük bir hassasiyetle yapmaları, tüm insanlara aynı muamelede bulunması ve önyargılar olmadan işe başlamaları gerekiyor. Çalışmalarını düzgün bir şekilde yapmak için, bakıcılar destek verdikleri kişiyi dinlemeli ve onlara güç vermelidirler. Amaç her şeyi üstlenmek değildir fakat günlük yaşamlarında insanları cesaretlendirmek ve onlara destek olmak olmalıdır.

Desteğe ihtiyacı olan kişinin bakıcısına güvenmesi gerekir, görevleri yerine getirmek önemli olduğu kadar yaşlıyı sabah kaldırmak, giydirmek, ilaçlarını vermek, yıkamak da önemlidir. Bu yüzden bakıcılar vicdanlı ve güvenilir olmalıdır.

Bakıcılar düzenli ve beklenmedik durumlarla mücadele edebilen kişiler olmalıdır. Destek verdiğiniz kişi arkadaşını ziyaret etmek isteyebilir, aniden bir doktor randevusu çıkabilir ya da birden bire hastalanabilir, bakıcılar bu gibi durumlarda sakin kalabilmeli ve duyarlı bir şekilde cevap verebilmelidir.

Her şeyden önce bakıcı, kişinin hayatında pozitif bir fark oluşturmak için kararlı olmalıdır. Bu, kişiye neşeli bir şekilde destek olmak, istediğinde inisiyatif sağlayarak kişinin olabildiğince bağımsız yaşayabilmesini sağlamak için olabildiğince esnek davranması gerektiği anlamına geliyor.

Bunun karşılığında bir bakıcı, kişisel olarak ödüllendirici bir tavır ya da yardım sağladığı kişiyle olumlu ilişkiler içinde olmasından ve istenilen sonuçlara ulaşmada kişiye yardımcı olmasından kaynaklanan bir memnuniyet belirtisi bekleyebilir.

Bir önceki yazımız olan İLK YARDIM EĞİTİMİ NASIL ALINIR? başlıklı makalemizde ilk yardım, ilk yardım eğitimi ve İlkYardım hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar
Bir yorum
    • Yasemin DOLAŞ
    • 9 Mayıs 2017

    Ben istanbul kartal civari oturan bir ev hanimiyim ismim yasemin 3cocuk annesiyim 2si okula gidiyor 1yasindada bebegim var 2senelik cocuk bakıcılığı yaptım cocuk egitimide aldım bir insan olarak simdide bir yaşlı bakıma ihtiyacı olan teyzemiz varsa ona elimden gelenin fazlası ile bakmak isterim

    Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*