ÜVEY ANNE-BABALARIN YAPMASI VE YAPMAMASI GEREKENLER

ÜVEY ANNE-BABALARIN YAPMASI VE YAPMAMASI GEREKENLER

Harika bir üvey anne-baba olun! Yeni ilişkinizde ilerlemek için bu önerileri göz önünde bulundurun. Deliler gibi seviyorsunuz. İlişkinizde yeni bir adım atmaya ve evlenmeye karar verdiniz. Her gününüzü birlikte geçirmek için sabırsızlanıyorsunuz. Fakat bir şey var, çocuklar. Hazır olup olmadığınızı düşünmeden üvey anne-baba olmaya çalışıyorsunuz. Hayalleriniz bazı ekstra yüklerle beraber geliyor, ne yapmalısınız? En önemlisi, harika bir üvey anne-baba olmaya sıra geldiğinde ne yapmamalısınız?

Yapılması gerekenler:

Daha çok birebir zaman geçirin


Üvey anne-baba ve çocuk ilişkisini kurmak önemlidir. Herkesin birebir zaman geçirmeye ihtiyacı vardır. Anne-babasıyla veya üvey anne-babasıyla birlikte olan çocuklar çiftlerin bir parçasıdır. Bu yüzden alışverişe gitmek, minyatür golf sahasında oynamak ya d a size bir şeyler öğretmesine izin vermek gibi birlikte yapacak aktiviteler bulun.

Ağırdan alın


Çocukların bakış açısının üvey anne-babasınınkinden çok daha farklı olduğunun farkında olun. Biz tam olarak mutluyuzdur. Fakat çocuklar bu geçiş sürecinde kaos yaşarlar. Bir şeyleri mümkün olduğunca ağırdan alın ve daha kolay olan şeylerle başlayın.

Çocukların konuşmasına müsaade edin


Bu, edindiğiniz çocuğun aile katılması konusunda çok işinize yarayacaktır. Bu tabi ki çocuğun her istediğini dilediği gibi söyleyebileceği anlamına gelmez ama çocukların düşünceleri üzerinde düşünülmelidir. Dikkate alındıklarını hissetmelidirler. Aile buluşmaları düzenleyin ve konuşmaya teşvik edin. Üvey anne-baba olduğunuzda bu durum bir daha bırakamayacağınız önemli bir şeydir.

Eşinizle çocuklarınız hakkında konuşun fakat yumuşak davranın


Kişisel tartışmalarınızı çocuklardan uzak yapın. Bu tarz tartışmaları yaparken, “çocuğun şunu yaptı” şeklinde konuşmayın. Sonucu hiç iyi olmayacaktır. Eşiniz hemen savunmaya geçecektir. Bu duruma yaklaşmanın en iyi yolu temel faktörü belirlemektir. Olaya çocuğun neden bu şekilde söylediğini düşünüyorsun? Şeklinde yaklaşın.

Kişisel tartışmalarınızı çocuklardan uzak yapın


Bu tarz tartışmaları yaparken, “çocuğun şunu yaptı” şeklinde konuşmayın. Sonucu hiç iyi olmayacaktır. Eşiniz hemen savunmaya geçecektir. Bu duruma yaklaşmanın en iyi yolu temel faktörü belirlemektir. Olaya çocuğun neden bu şekilde söylediğini düşünüyorsun? Şeklinde yaklaşın.

Üvey anne-baba ve çocuk ilişkisini inşa etmenin zaman alacağını unutmayın


Üvey çocuğunuz sizi ne zaman sevecek? Bu birçok farklı nedene sahip olabilen bir durumdur. Bu ilişkiyi kurmak yıllar alabilir. Üvey çocuklarınızın sizi dikkate almalarını sağlayamazsınız. Onlarla birlikte zaman geçirmelisiniz. Kibar bir dil kullanın. Merhaba deyin ve kibar olun. Fakat doğru bağı kurmak zaman alacaktır, bazen yıllar.

Yapılmaması gerekenler:

Disiplinli biri olarak başlangıç yapmayın


Direk olarak disiplinli biri rolünde adım atmamalısınız. Evet, çocukların limitlere ihtiyacı vardır. Fakat bu genellikle biyolojik anne-babalar için geçerlidir.

Yetişkin ilişkisi kurmayın


Üvey anne-baba rolündeki çoğu insanın öncelikler konusunda kafası karışıktır. Düşünülmesi gereken iki temel durum vardır; öncelikle çocuk ya da yetişkin yerine koymak. Bu konuda çok fazla kafa karışıklığı vardır fakat her ikisi de doğrudur. Çocuklarınızın her birine ve eşinize eşit zaman ayırın ve bunu birebir yapın. Eşinizle zaman geçirmek için elinizden geleni yapmalısınız ve çocuklarınıza eşit zaman ayırması için destek olmalısınız. Bu bir mücadeleye dönüşmemeli.

Aile buluşmasına gitmek için ısrar etmeyin


Aile buluşmaları zor olabilir. Bazen üvey anne-babalar bu gibi toplantılardan bir süreliğine uzaklaşma ihtiyacı duyabilirler. Davet edilmediyseniz duygularınızın incinmesine izin vermeyin. Bu ilişkileri kurmak zaman alır. Bekleyin ve bir gün davet alıp bu buluşmalara dahil edileceksiniz.

Karışık meyve suyu gibi karma bir aile oluşturmaya çalışmayın

Üvey aile imajı, karma aile imajı karışık meyve suyu yapmaya benzemez. Olabilecek tüm ufak problemleri göz önünde bulundurmalısınız. Her şeyi blender içine atarak sevimli karma bir aile oluşturmayı beklemeyin. Üvey çocuklarınızın bir şeyleri farklı yapmaya alışık olduğunu fark edin.

İlgi için eşinizle yarışmayın


Paylaşmak zordur. Dışlanmış hissedebilirsiniz. Buna alışın.

Bir önceki yazımız olan ÇOCUĞUNUZU NASIL SAKİNLEŞTİRİRSİNİZ: 9 ORTAK PROBLEM VE ÇÖZÜMLERİ başlıklı makalemizde Çocuklar ve Ebeveynler hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*