TEMİZLİKTE İŞ TATMİNİ VE BAŞARI

TEMİZLİKTE İŞ TATMİNİ VE BAŞARI

İşinizin, işvereninizin olduğu gibi sizin ihtiyaçlarınızı da karşılaması önemlidir.

Bir temizlikçi olarak işe başladığınızda, işvereninizin beklentilerini karşıladığınızdan emin olmak için, özellikle işe yeni başlıyorsanız ya da müşteri tabanınızı genişletecek referanslar arıyorsanız ilk birkaç seferde fazladan özen gösterirsiniz. İş performansınız hakkında yapıcı geri dönüşler alabilmek için işvereninizle biraz zaman geçirin. Bu birebir ya da telefonla yapılabilir fakat nasıl olursa olsun işverenin arzusu üzerine olmalı. İşverenle iletişimi canlı tutmak, uzun ve olumlu bir iş deneyimine sahip olmanın kapılarını açar.

İşvereninizle Nasıl Sağlıklı Bir İletişim Kurarsınız? 

  • Beklentilerini Anlayın: Yapmanız gereken her şeyin bir listesini çıkararak işe başlayın. Listeyi işvereninizle birlikte hazırlayın, böylece yapılması gerekenleri her iki taraf da anlar ve kabul eder. Ayrıca, işvereninize evde dikkat edilmesi gereken bölgeleri sorun. Örneğin, panjur hassastır ve temizlik yaparken dikkatlice açılması gerekebilir. Evde temizlenmemesi gereken yerlerin ya da işverenin yasakladığı bölgelerin olup olmadığını da sorun. Bu kısıtlamaların neler olduğunu ve temizliğinizin nerelerle sınırlı olacağını açıkça belirleyin.
  • Deneme Süresi Koyun: İşvereninizle temizliğiniz ve çalışma şekliniz konusunda size olumlu dönüşler sağlayabileceği iki haftalık ya da bir günlük temizlik süresi konusunda anlaşın. Eğer işvereniniz memnun kalmazsa ya da işinizi nasıl yaptığınız konusunda şüpheleri varsa, deneme süresi, problemleri konuşma ve çözme fırsatı sağlar. Deneme süresi sonunda, anlaşamadığınızı düşünüyorsanız, ilişkinizi iyi bir şekilde sonlandırabilirsiniz.
  • Özel İstekler: İşvereniniz, belirli aralıklarla rutininizi değiştirmenizi veya sizden daha dikkatli olmanız gereken özel görevler isteyebilir. Bu özel istekleri anlık olarak almak mı yoksa bir hafta öncesinden bilmek mi istersiniz? Ücretinize dahil olacak şekilde, bu ek hizmetler için bir anlaşma belirlemek oluşabilecek sorunları önleyecektir. Örneğin, işvereniniz sizden aniden ek bir görev isteyebilir ve sizin başka bir işiniz olabilir ve bunu yapacak fazla zamanınızın olmaması işvereninizi hayal kırıklığına uğratabilir. Önceden belirlenmiş bir anlaşmanız olursa bu tarz hayal kırıklıklarını önlemiş olursunuz.
  • Kıymetli Eşyalarla Nasıl Başa Çıkarsınız: Fazladan dikkat etmeniz gereken maddi ya da manevi bir eşyanın olup olmadığını sorun. Böylece temizlik sırasında eşyayı olduğu yerden başka yere hareket ettirmeniz gerekirse, daha fazla dikkatli olursunuz. Eşyayı eski yerine koymayı unutabilirsiniz ve işvereniniz eşyanın kırıldığını ya da kaybolduğunu düşünebilir. Eğer kazayla değerli bir eşyayı kırarsanız, açık olun. Dürüstlük, en iyi davranıştır.
  • İletişim: İşinizin gidişatında bir problem olmadığını her iki tarafında anlayabilmesi için iki haftada bir işvereninizle konuşun. Sık iletişim kurmak, varsa herhangi bir hoşnutsuzluğu ortadan kaldırmanızı ve sorunları her iki tarafın da rahatlıkla çözebilmesini sağlar. Ayrıca her temizlikten sonra hazırladığınız kaliteli bakım kartını işvereninize bırakabilirsiniz, böylece işvereniniz temizlik düzeyinizi değerlendirebilir ve size yazılı geri bildirim sağlayabilir.
  • Altın Kural: Kibar ve saygılı olun, aynı şeyi de işvereninizden bekleyin.

Bu tavsiyeleri uyguladıktan sonra tam bir iş tatmini sağlayacağınızdan ve başarıya ulaşacağınızdan emin olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan SADE BİR ANNE-BABA OLMAK İÇİN 10 ÖNERİ  başlıklı makalemizde Anne, Anneler ve Babalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*