TEMİZLİKÇİLERİN ASLA YAPMAMASI GEREKEN 6 ŞEY

TEMİZLİKÇİLERİN ASLA YAPMAMASI GEREKEN 6 ŞEY

Eğer kişisel alanlarımızla ilgili önemli bir şey varsa, o da evimizdir! Temizlikçiler bunun her şeyden önemli olduğunu bilmeliler. Eğer bir temizlikçiyseniz, bu 6 şeyden uzak durarak müşterilerinizi ve güvenlerini kazanabilirsiniz.

1. Asla Kapıyı Çalmadan Girmeyin

Çoğu müşteriler ev bakımını yapan kişiye kolaylık olsun diye anahtar verirler ve birçoğu da evde yokken temizlikçinin eve girmesini istemediğinden anahtar vermezler. Garaj boş olsa da, evde kimse olmasa da ya da müşterinizi yolda eve geliyor görseniz bile eve girmeden önce kapıyı çaldığınızdan emin olun. Hasta olunan günler, aile için acil durumlar ve başka özel durumlar müşterinizin evinde her an meydana gelebilir.

Kapınızın bir uyarı olmadan açıldığını görseniz, şok olursunuz değil mi, müşteriniz de şaşıracaktır! Ne düşündüğünüzün bir önemi yok, kapıyı çalın ve eve girmeden önce biraz bekleyin.

2. Müşterilerinizi Asla Zor Durumda Bırakmayın

Limon suyu ve sıcak suyun zorlu yer lekelerinde etkileyici, yenileyici ve güvenli bir yol olduğunu biliyorsunuzdur ama işvereniniz beyaz sirke ve zeytinyağı ile ovmanız için de sürekli ısrar edecektir. Yönteminizden ne kadar emin olduğunuzun bir önemi yok, unutmayın, müşteri daima haklıdır!

Ev sahibiniz sonucu zararlı olabilecek talimatlarda bulunduysa, uygulamadan önce riskleriyle ilgili bilgi verin.

Eğer özgür bir temizlikçiyseniz, genel sorumluluk sigortası sağlayıcısı tarafından koruma altında olduğunuzdan emin olun ve tercih edilen temizlik uygulamaları hakkında müşterilerinizle hoş sözlü tartışmalar yapın.

3. Asla Kendi Tercih Ettiğiniz Kokuları Kullanmayın

Lavanta kokusu kadar evin temiz olduğuna işaret eden başka bir koku olamaz değil mi? Yanlış. Koku güçlüdür ve yaşam alanını değiştirmenin etkili bir yoludur.

Ayrıca müşterinizi uzaklaştırmanın da iyi bir yoludur. Temizlikte kullanılan koku bile gün sonunda sorun oluşturabilir. Doğal olan ürünü seçmek için elinizden gelenin en iyisini yapın.

4. Bulduğunuz Bir Şeyi Asla Kaybetmeyin

Koltukları kaldırdınız. Kahvaltı köşesinde bir broş buldunuz. Belki de mutfak borusunda bir yüzük buldunuz.

Müşteriniz dalgın olabilir ama kayıpları asla sizin sebebinizle olmamalı. Aslında bulduğunuz bir şeyi müşterinize bildirmenin en iyi yolu, bulduğunuz şeyi bulduğunuz yerde bir kâğıt havlu ya da bez üzerinde oraya bırakmaktır.

Detayları gözden kaçırmayın böylece yerinde olmayan, toplanması gereken hiçbir şeyi kaçırmazsınız.

İster sıradan bir şey olsun ister aile yadigârı, detaylara dikkat etmek ve ciddiyete almak müşteriler için önemlidir.

5. Asla Boşlamayın ve Çene Çalmayın

Müşteriniz evden çıktıktan sonra çalışmaya başlasanız bile mutlaka bir ara çalışacağınız zamanlar olacaktır. Her zaman nazik ve kibar olmaya çalışın ve konuşmalarınızı mümkün olduğunca kısa tutun.

Müşteriniz başlatıyorsa, konuşmakta bir sakınca yoktur ama unutmayın ilişkiniz profesyonel bir ilişkidir.

Ek olarak, temizlikçiliğin ilk kuralı olan temizlikle ilgili konuşmayın kuralını da unutmayın. Müşterinizin evindeki ilginç bir şeyin nasıl olduğunu merak etseniz de unutmayın bu tartışmaya açık bir konu değildir. İlişkinizin güvene bağlı olduğunu ve soru sormanın sizin işiniz olmadığını unutmayın.

6. Asla Kendi Evinizmiş Gibi Davranmayın

Masaj koltuğu, düz ekran televizyon, kilerdeki atıştırmalıklar, şeker kâsesindeki şekerlemeler sizi ilgilendirmez.

Müşteriniz tanıdığınız en kibar kişi olabilir ama evlerindeki bir misafir olmadığınızı unutmayın. Siz bir profesyonelsiniz. Verilen görevleri mümkün olduğunca hızlı ve tam olarak yapın ardından orayı terk edin.

Çoğu müşteri temizlikçilerine tapıyor olsa da, size yardımcı olmayı umursamasa da geride bırakmanız gereken tek iz, bozulmamış bir ev.

Ev dinlenebildiğimiz tek yerdir. Aynı zamanda en kişisel ve değerli eşyalarımızı bulundurduğumuz yerdir. Bu yapılmaması gerekenlerden kaçının ve müşterinizin güvenini kazanın.

Bir önceki yazımız olan EVDEKİ EN KİRLİ 8 BÖLGE başlıklı makalemizde Ev Temizliği, evin en kirli yeri ve evin en kirli yerleri hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*