TEMİZLİKÇİLERE KOLAY SİGORTA

TEMİZLİKÇİLERE KOLAY SİGORTA

Kolay Temizlikçi Sigortası

2016 yılı Ocak ayında hayata geçirilen temizlikçilere kolay sigorta sağlayan uygulama sayesinde 10 günden az temizlikçi çalıştıran işverenler daha sonra ortaya çıkabilecek tazminat ve tedavi masraflarından korunuyor. Bundan böyle, işverenler 5510’a gönderecekleri kısa mesajla temizlikçilerin sigortalanması ve primlerinin yatırılması işlemini gerçekleştirebilecekler. Bu temizlikçilere kolay sigorta uygulaması kapsamında Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone firmalarıyla anlaşmalar yapıldı. Böylece temizlikçi çalıştıranlar kolaylıkla temizlikçi sigortası yaptırabilecekler. Teyzesizsiniz.com olarak temizlikçilere kolay sigorta uygulamasının detaylarını sizler için derledik.

1. Kolay Temizlikçi Sigortası Uygulaması Nasıl İşliyor?

Temizlikçilere kolay sigorta uygulaması ile evinde 10 günden az sigortalı temizlikçi çalıştıracak olan işverenler öncelikle tek sefere mahsus olmak kaydıyla TC kimlik numaralarını 5510’a kısa mesaj olarak gönderip kendilerini “İşveren” olarak kaydettirecekler. Daha sonra çalıştıracakları kişinin TC numarası ile birlikte hangi günler arasında çalıştıracaklarının bilgisini de 5510’a kısa mesaj olarak göndererek çalışanın sigorta tescil kaydını oluşturacaklar.

Kayıt yaptırılan GSM operatörü tarafından daha sonra çalışanın sigorta kaydının yapıldığı ve 1 lira 10 kuruş günlük sigorta primi ile 1 lira değerindeki hizmet bedelinin telefon faturasına yansıtılacağına dair bir kısa mesaj gönderiliyor. Gelen mesajın onaylanmasıyla temizlikçilere kolay sigorta kapsamında hem sigorta tescili hem de sosyal güvenlik prim ödemesi gerçekleşmiş olacak.

2. Temizlikçilere Kolay Sigorta Kapsamında Teşvik Alana İndirim

Temizlikçilere kolay sigorta uygulamasına göre son altı aydır herhangi bir yerde sigortalı olarak çalışmayan 18-29 yaş arasındaki erkeleri ve 18 yaşından büyük kadınları çalıştıranlar için iki yıl süreyle işveren primi alınmıyor. Ödemelerini düzenli yapan işverenlere 5 puanlık prim indirimi sağlanırken kadın ve genç istihdamı teşvik programından da yararlanabiliyorlar.

Normalde bir aylık çalıştırılan bir çalışan için asgari ücret üzerinden yatan prim miktarı 568 lira (güncel miktarı araştırınız). Fakat düzenli ödemeler sonucunda bu %5‘lik primden yararlanılırsa aylık prim 486 Türk Lirasına düşüyor. Ayrıca işveren daha önce sigortalı olmayan 18-29 yaş arasında erkek veya 18 yaşından büyük kadın çalışan alırsa ve bundan dolayı genç ve kadın istihdam teşvikinden yararlanılırsa ödenecek prim miktarı 231 TL’ye düşüyor ve iki yıl boyunca 337 lira daha az prim ödeniyor.

3. Temizlikçilere Kolay Sigortadan Yararlanabilecekler

Temizlikçilere kolay sigorta uygulamasından sadece ev hizmetlerinde çalışan kişiler yararlanabiliyor. Ofislerde veya iş merkezlerinde bir iki günlüğüne temizlik işinde çalışanlar için bu temizlikçilere kolay sigorta programı uygulanmıyor. Ayrıca emekli aylığı alırken 10 günden az temizlik işinde çalışanlar temizlikçilere kolay sigorta kapsamındaki Sosyal Güvenlik Destekleme Priminden muaf tutuluyor. Ayda 20 gün temizlik işinde çalışan bir kişi geri kalan10 gün için kendi primini ödeyerek isteğe bağlı sigorta yaptırabiliyor. Bu ödemenin tutarı da günlük 17.5 TL’ye geliyor.

Teyzesizsiniz.com ailesi olarak ev işlerine yardımcı kişilere de işverenlerine de kolaylık sağlayacak bu programı sizler için araştırdık. Temizlikçilere kolay sigorta uygulaması sayesinde hiç yorulmadan sadece telefonunuzdan vereceğiniz bir talimatla çalışanınızı anında sigortalayabilirsiniz, hem de size özel fırsatlarla. Bu arada temizlikçilere kolay sigorta uygulamasında unutulmaması bir gereken bir konuyu da hatırlatmak isteriz, eğer ayda 10 günden az çalıştırdığınız çalışanınızı işten çıkartırsanız, bunu SGK’ya en az 10 gün içinde bildirmeyi unutmayın.

Bir önceki yazımız olan EVİNDE SİGORTALI ELEMAN ÇALIŞTIRANLARA DEVLET DESTEĞİ başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*