TEMİZLİKÇİLERDEN EN İYİ 43 EV TEMİZLEME ÖNERİSİ

TEMİZLİKÇİLERDEN EN İYİ 43 EV TEMİZLEME ÖNERİSİ

Kokmuş ayakkabılardan, tozlu dolap yüzlerine kadar her evin kendine özgü temizlik problemleri vardır. Eviniz için en iyi temizliği elde edebilmek için birçok temizlik görevlisinden en iyi temizlik önerilerini derledik.

Temizlikçilerden En İyi Ev Temizleme Önerileri

Önce Toparlayın: Zamandan kazanmak ve stresi azaltmak için temizlik yapmadan önce etrafı toparlayın. Çocuklarınızın etrafa saçtığı oyuncak ve kıyafetleri hatta sizin de etrafa dağıttığınız magazine dergilerini ortadan kaldırın.

Bir Temizlik Kutusu Oluşturun: Temizliğe başlamadan önce tüm araç gereçlerinizi bir yerde toplamak size zaman kazandıracak. Basit bir kutu hem gereken eşyaları bir arada tutacak hem de onları odadan odaya taşırken size kolaylık sağlayacak.

Çok Amaçlı Ürünler Kullanın: Temizlik kutunuzda ya da lavabonuzun altında yerden tasarruf sağlamak için özel ürünler kullanmak yerine çok amaçlı ürünler kullanın. Hem cam temizliğinde, hem mutfak ve banyodaki sert lekeler üzerinde hem de fayanslarda işe yarayan çok amaçlı temizleyici ürünler edinin.

Doğru Gereçler Satın Alın: Yineliyoruz, her ev temizliği görevi için ayrı özel temizleyicilere ihtiyacınız yok. Hem zeminde hem de halılarda işe yarayan mikro fiber temizlik bezi, sünger ve fırça kullanın.

Temizlik Süngerleri: Süngerler binlerce bakteri barındırabilir fakat onları, sirkeli suda bekletip mikrodalgada ısıtarak tüm bakterilerden arındırabilirsiniz.

Her Şeyin Tozunu Alın: Toz ve örümcek ağlarını bulacağınız yerler inanılmazdır. Evi temizlerken her yere baktığınızdan emin olun, lambaların üstünü, rafların üst kısımlarını, elektronik aksamları, TV ve bilgisayarların arkasını kaçırmayın.  Eğer evinizi haftada bir temizliyorsanız, her seferinde toz almak zorunda değilsiniz. Nadiren kullanılan yerler, daima daha uzun süre temiz kalır.

Her Şeyi Süpürün: Zemini, halıları süpürün, bu tüm evinizi iki kat temiz gösterir. Ayrıca hem silip hem süpürerek iki türlü tozları topladığınız için eviniz ışıl ışıl olacaktır.

Uzatma Kablolarını Kullanın: Daha uzun ara kablolar kullanmak, her odaya girip çıkarken prizi takıp çıkarmaktan size kurtararak tüm evi rahatça gezmenizi sağlar.

Pencerelerinizi Parlatın: Eski gazetelerinizi kullanın. Özellikle küçük ayna ve pencerelerde çok doğru bir tercihtir. Eğer evinizde devasa pencereler varsa, çekçek kullanmak size zaman kazandıracaktır.

Kendi Sisteminizi Kullanın: Hangi odadan başladığınızın, nasıl bir sisteminizin olduğunun bir önemi yok. Nasıl olursa olsun bir sisteminizin olması, dikkatinizin dağılmayacağı ve tekrar tekrar kontrol etmeniz gerekmediği anlamına gelir.

Çoklu Görevler Anahtardır: Ev temizliği yaparken aynı anda başka bir işi de yapabiliyor olmak insana üretkenlik hissi sağlıyor. Kulaklığınızı telefonunuza takın, çamaşırları katlarken arkadaşınızla konuşun. Ya da evi süpürürken sesli kitap dinleyin.

Mutfak İçin Temizlik Önerileri

Bir Çember Etrafında Çalışmak: Yukarıdan aşağıya doğru ilerleyin ve başladığınız odadan sonra saat yönünde devam edin, böylece hiçbir yeri kaçırmayın. Uzmanlar genellikle mutfağın en kirli tarafı olan ocağa en son geçmeyi öneriyor.

Yağları Kaçırmayın: Eşiniz yemek yaparken her yere yağ sıçrıyordur. Temizlik yaparken, buzdolabı kapısını, lamba düğmelerini, dolap kulpları gibi yerleri gözden kaçırmayın.

Islatmak Anahtardır: Bazı şeyleri temizlemek diğerlerinden daha zordur. Mutfağı temizlerken lavaboyu ıslatmak, kirleri yumuşatmak işinizi kolaylaştıracaktır.

Fırını Hazırlayın: Fırının içindeki pis döküntülerden kurtulmak için fırınınızı yapışmaz kağıtla kaplamayı düşünebilirsiniz. Ya da fırını kullanırken orta raftaki yemeğin altına fırın tepsisini kullanabilirsiniz.

Çekmeceleri Temizleyin: Buzdolabınızı temizledikten sonra çekmeceleri çekin ve temizleyin. Buzdolabı rafları üzerindeki tozları süpürmek daha rahat temizlemenize olanak sağlayacaktır.

Lavaboyu Atlamayın: Lavabonun kendisini temizlemeyi her ne kadar unutsak da onu, temizlemek için kullanıyoruz. Temizlik sırasında dezenfekte bir ürün kullanın, eğer lavabonuz metal ise temizledikten sonra parlamasını sağlamak için bir miktar mineral yağ ve mikro fiber bez kullanın. Mineral yağ, su birikimini ve küfü ortadan kaldırır.

Bulaşık Makinasını Dezenfekte Edin: Bulaşık makinanız çoğu zaman temiz görünür, fakat kenarlarda yemek birikebilir. Kenarları temizledikten sonra deterjanı makinanıza koyun ve boş olarak çalıştırın. Bu makinanızın içindeki bakterileri uzaklaştırmaya yardımcı olacaktır.

Banyo İçin Temizlik Önerileri

Duş Başlığını Temizleyin: Duş başlığındaki kireci çıkarmak için başlığı sirkeli suda bir gece bekletin.

Duş Kapılarını Temiz Tutun: Duş kapınızda plastik madde kullanıyorsanız kir birikimini en aza indirebilirsiniz fakat cam kapılarınızı temiz tutmanın birçok yolu vardır. Cam kapılarda biriken kiri temizlemek için cam sil kullanın. Daha doğal ve aynı etkiyi verecek başka seçenek arıyorsanız bir çay kaşığı limon yağı sürüp temizleyin.

Duş Perdenizi Yıkayın: Duş perdenizi değiştirmeden önce temizlemeyi deneyin. Bunun için çamaşır makinanızı kullanabilirsiniz.

Çekmeceleri Boşaltın: Eski ürünleri, kullanılmayan ya da biten malzemeleri yılda en az bir kere çekmecelerinizi boşaltarak ortadan kaldırın.

Sifonları Temizleyin: Kireç sökücüler oldukça işe yarayabilir ama daha doğal bir şeyler arıyorsanız yarım fincan karbonata yarım fincan sirke dökerek temizlikte kullanın. 10 dakika bekletin ve ardından sıcak suyla temizleyin.

Oturma Odası İçin Temizlik Önerileri

Temiz Gibi Gösterin: Eğer oturma odanızı temizleyecek yeteri kadar vaktiniz yoksa, odanızı temiz gösterecek birkaç ipucu var: yastıkları kabartın, koltuktaki tüyleri toplayın, dergilerinizi toparlayın.

Kayıp Eşyaları Toplayın: Kaybolan oyun parçaları, çorap eşlerin, bulduğunuzda bir araya getirmek için bir saklama kabı kullanın.

Çiçekleri Çeki Düzen Verin: Çiçeklerin biraz daha parlak görünmesini istiyorsanız, yapraklara biraz mayonez dökmeyi deneyin.

Duvardaki Sanat Eserlerini Temizleyin: Çocuklarınız duvarları çiziyorsa, temizlemek için karbonat ve nemli bez kullanın.

Dağınıklığı Azaltın: Girişte vestiyeriniz varsa, dağınıklığı ortadan kaldırmak için onu kullanın. Askılı bir vestiyer tercih ederseniz, çanta, manto, şemsiye gibi eşyaları da asabilirsiniz. Misafirliğe gelen kişilerin eşyalarını ortadan kaldırmak için de kullanabilirsiniz.

Yatak Odaları İçin Temizlik Sırları

Öncelikle Yatak: Öncelikle yatağınızı toplamak odayı temizlemenin yarısıdır. Ayrıca yatağınızı toplayarak, çamaşırları katlamak, çorapları dizmek veya başka bir iş yapmak için harika bir alan oluşturabilirsiniz.

Yatağınızı Temizleyin: Uzmanlar yastık ve nevresimlerin yılda en az iki veya üç defa yıkanması gerektiğini söylüyor. Takviminizi ayarlayın ve mevsim geçişlerin de yastık ve nevresimlerinizi yıkayın.

Bağışlayın: Yılda en az bir kez çekmece ve dolaplarınızdaki eşyaları gözden geçirin, kullanmadığınız eşyaları bağışlayın.

Gereklileri Belirleyin: Komodinler kolaylıkla yatak odasının çöp kutuları haline dönüşür. Sadece gerekli olan eşyaları dolap ve çekmecelerinizde tutarsanız, sürekli bir şeyler aramak zorunda kalmazsınız ve daha az temizlik yaparsınız. Gerekli listeniz, alarmınızı, lambanızı ve kitabınızı kapsayabilir.

Çantalarınızı Temizleyin: En sevdiğiniz çantanızı, bebek çantanızı ya da spor çantanızı kaldırmadan önce içindeki eşyaları boşaltın ve temizleyin.

Çamaşırlar İçin Temizlik Önerileri

Kişiye Özel Sepet Kullanın: Çok fazla kirli sepeti aile üyelerine temiz kıyafetlerini de atmamayı öğretebilir. Herkes kendi kirlileri için kirli sepetine sahip olursa, çamaşırlarını hemen yıkamak isterler ve temizleri kaldırırlar.

Elektriği Azaltın: Birçok insan yumuşatıcı ya da kurutucu kullanmayı sevmez fakat elektriklenmenin de önüne geçemez. Elektriklenmeden kurtulmak için kurutucunuza iki adet tenis topu atın. Ya da durulama aşamasında çeyrek bardak elma sirkesi kullanın.

Kazakları Kurtarın: Eskiyen kazaklarınızdaki tüyleri çıkarmak için süngerin dokulu tarafını kullanın ve daha ufak tüyler içinse kazağın ters tarafını kullanın.

Soğuk İyidir: Şu üç nedenden dolayı yıkadığınız her eşyada soğuk su kullanın; daha ucuz, lekelerde daha etkili ve çevreseldir. Yatak eşyalarınız, havlular ve iç çamaşırlar için sıcak su kullanın.

Ayakkabılarınızı Parlatın: Ayakkabılarınızdaki inatçı lekeler için bir diş fırçası ve diş macunu kullanın.

Kokuları Ortadan Kaldırmak İçin Temizlik Önerileri

Ferah ve Temiz: Bazı kimyasalların verdiği sert kokulardan nefret ediyorsanız, kendi temizlik çözümünüzü hazırlayın. Birkaç damla lavanta greyfurt ya da limon gibi esans, çamaşır tozu, sirke ve karbonat karışımı kullanın.

Ayakkabılarınızı Koruyun: Ayakkabılarınıza bir miktar karbonat koyarak, gizemli kokulardan kurtulun. Ayakkabılarınızı tekrar giymeden önce bunu deneyin.

Çöplerinizde Narenciye Kullanın: Çöp kokusu yerine limon kokusu alın. Çöp artıklarınıza birkaç damla limon sıkın.

Evcil Hayvan Kokusu: Eğer evcil hayvanınızdan gelen kokulardan rahatsızsanız, koku olan bölgeye sirke ve karbonat karışımı sıkarak kurumaya bırakın. Kuruyan karbonatı ortadan kaldırmak için süpürün.

Bir önceki yazımız olan EVDEKİ İŞLERİNİZİ DAHA HIZLI HALLETMENİN 22 YOLU başlıklı makalemizde ev işi, ev işleri ve Ev Temizliği hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*