TELEFONUN ANNE-BABALIK GÖREVLERİNİZİ AKSATMANIZA NEDEN OLAN 4 ETKİSİ

TELEFONUN ANNE-BABALIK GÖREVLERİNİZİ AKSATMANIZA NEDEN OLAN 4 ETKİSİ

Son zamanlarda yapılan araştırmalardan elde edilen verilere göre, çocuklarımız ihmal edilmiş hissediyor. Bunun sonucunda da, tehlikeli davranışlar sergiliyorlar. Tabi ki bu davranışların sonuçları da güzel değil. Değişimin tam zamanı!
Kafe, futbol sahası ya da oyun alanları gibi yerer araştırın. Şanslıysanız göreceksiniz ki, akıllı telefonlarına kendini kaptırmış anne-babalar çocuklarının bardaklarını yere fırlattıklarını, futbolda gol attıklarını ya da oyun parkındaki parmaklıklardan düştüklerini bile bilmiyorlar.
Tabi ki, cep telefonunuz aile hayatınızı yönetecek çeşitli araçlara sahip. Fakat kabul edin ki, size kedi videosu tweetleyen arkadaşınızın videosunu izlemek için de kullanıyorsunuz.
Ne yazık ki çoğu anne-baba ne kadar bağımlı olduklarından habersiz. 2016 yılında 500 anne üzerinde yapılan araştırmalarda bulundu ki, anneler çocuklarıyla ilgilendiklerini %100 ispatlamakta zorlanıyorlar.
Hayatta çoğu şeyle birlikte, ölçülü olmak anahtardır. Ve araştırmalara göre, çocuklarının mutluluğu ve sağlığı da buna göre değişiyor.
İşte teknoloji alışkanlıklarının anne-babalık görevlerinizi aksatmaktaki 4 rolü:

1- Çocuklarımız İhmal Edilmiş Hissediyor.


2015 yılında 15 ülkeden 6000 çocuk ve anne-baba üzerinde araştırma yapıldı. Çocukların %54’ü, anne-babalarının akıllı telefonlarını çok sık kontrol ettiğini söyledi.%32’si ise, annebabaları telefonlarıyla ilgilendiklerinde önemsenmedikleri hissine kapıldığını belirtti. Psikologlara göre, bu şekilde olan davranışlarımız çocuklarımıza “seninle ilgilenmiyorum” mesajı veriyor.

2- Dikkatimizi Çekmek İçin Tehlikeli Şeyler Yaparlar.


Amerika Pediatri Akademisi tarafından yayınlanan çalışmada, çocuk bakıcıları telefonlarıyla uğraştığında çocuklar tehlikeli yerlerden atlayarak ya da tehlikeli davranışlar sergileyerek bakıcılarının dikkatini çekmeye çalıştıkları ortaya çıktı.

3- Çocukların Davranışlarına Daha Katı Disiplin Uyguluyoruz.


Araştırmacılar, anne-baba-çocuk ilişkisini ortaya koymak için fast food restoranlarında 55 farklı gruptan anne-baba ve çocuklarını izledi. Anne-babaların 20-30’unun yemek sırasında telefonlarıyla ilgilendikleri ortaya çıktı. Ve çocukların d anne-babalarının dikkatini çekmek için farklı davranışlarda bulundukları gözlemlendi. Anne-babalarınsa, aksi davranışlar sergileyen çocuklarını zapt etmek için daha katı disiplin uyguladıkları anlaşıldı.

4- Zararlı Sonuçları Olacak Kötü Davranışlar Sergiliyoruz.


Çocuklar anne-babalarını izleyerek yeni davranışlar kazanıyorlar. Bu noktada, yapılan araştırmalarda anne-babaların akıllı telefonlarını çok sık kontrol ettiklerinin farkında olmadığı ama %52’sinin akıllı telefonlarını aşırı derecede fazla kontrol ettiği ortaya çıkmıştır. %28’i ise çocukları için iyi örnek davranışlar sergilemediklerinin farkında olduklarını itiraf etti.

Bir çocuğun gelişimi için davranış modellemenin önemi göz önüne alındığında bu, gerçekten önemli bir konudur. Ayrıca, teknoloji bağımlılığı giderek artan sayıda davranışsal bozukluklara ve çocuklarda bilişsel eksikliklere sebep olduğu bilinmektedir. Daha da önemlisi, çalışmalar, aşırı teknoloji kullanımının, çocuğun empati kapasitesindeki azalmalara, dikkat dağınıklığına ve depresyon riskine neden olduğu da saptanmıştır.
Gördüğünüz gibi, aşırı telefon kullanımının çocuklarımıza ve ailelerimize zararlı olabileceğini söyleyen çok sayıda veri var. Ancak, hepimiz teknolojinin ailelerimiz üzerindeki etkisini en aza indirgeme gücüne sahibiz.
Evde teknolojinin serbest olduğu zamanlar belirleyerek, çocuğunuzun cep telefonu kullanımı için temel yönergeler hazırlayarak veya herkesin telefonlarını yemek sırasında bir sepete atarak, ailenizin bir arada olmasını sağlayın ve gerçekte önemli olan ilişkilere odaklanın.

Bir önceki yazımız olan SADE BİR ANNE-BABA OLMAK İÇİN 10 ÖNERİ  başlıklı makalemizde Anne, Anneler ve Babalar hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*