TATİLLERDEN ÖNCE EVDE TEMİZLENMESİ GEREKEN 10 ŞEY

TATİLLERDEN ÖNCE EVDE TEMİZLENMESİ GEREKEN 10 ŞEY

Hepimiz için tatil kapıda, ki bu da yatılı misafirler ve bolca eğlence demek. Peki evin misafirler için hazır mı? Yapılması gerekenler listesi ile boğuşmaya başlamadan önce şu alanlara yoğunlaşabilirsin:

1. Misafir Odası

Misafirinin kendi evindeymiş gibi rahat hissetmesini istiyorsun ve bu da onun kafasını koyduğu yerde başlıyor. Misafir çarşaflarının tertemiz halde hazır olduğundan emin ol.
“Eğer geçen yaz sezonundan beri misafirin olmadıysa, o zaman çarşafların, yastıkların ve yorganların iyice tozlanmış olabilir. Eğer yastıkların üç yıldan fazla eskiyse, hemen onları yenileri ile değiştir.”

2. Yığınlar

Dolaplarını, masa üzerilerini ve fazlalık yapan yığınları temizle. Dolap üstlerini ya da masaları dolduran kağıt ya da diğer eşyaları bir kutuya ya da sepete koyun ve atın gitsin. Misafirleriniz gidene kadar da bunlar hakkında endişe etmeyin.

3. Oyuncaklar

Eğer bir ev dolusu çocuğun varsa, oturma odası ve salonun oyuncaklardan arındığından emin ol. “Kimse oyuncakların ve yerdeki giysilerin üzerinden atamak istemez. Yatakların altlarını kullanmak için baza alabilirsin, Çocukların odasında yığılmış olan ayakkabılar, çamaşır sepetleri, kitaplar ve her türlü hacimli eşyayı çocukların odasında depolayabilrsin.”

4. Kıyafet Dolapları

Tabi ki misafirlerinin ceketlerini, bavullarını ve kıyafetlerini koyacakları bir yer lazım. “Kasım ayında her haftasonu bir dolap seçerek o dolabı komple yere boşalt, ama her şeyi kastediyorum. İstiflerini oluştur: sakla, başkasına ver, at ya da sakla. Eğer bir şeyi en son ne zaman kullandığını hatırlamıyorsan at gitsin!”

5. Banyolar

“Lavaboyu sil ve hala zamanın varsa tuvaleti temizle. Eğer gerekiyorsa aynalı yüzeyleri sil. Odadaki tüm gereksiz şeyleri uzaklaştır ve havluları, tuvalet kağıtlarını ve el sabunlarını yenile!”

6. Mutfak

Misafirler mutfakta toplanma eğilimindedirler, bu yüzden yığınların temizlendiğinden, bulaşıkların temiz olduğundan emin ol. “Mutfak tezgahını ve masaları limon su karışımı ile temizleyebilirsin, limon sadece dezenfektan olarak değil, aynı zamanda odayı ferahlatmak için de kullanılır.”

7. Toz

Bu çocuklar için harika bir görevdir, çünkü hızlı ve zahmetsizdir. Mikrofiber bez ile görülen yüzeyleri tozdan arındırmamızı tavsiye ederiz. Çünkü eğer bir yer hali hazırda tozlanmışsa, oraları silip, süpürge makinesi ile arındırmak gerekir.

8. Kahve Makinesi

Taze lezzetli kahve ikram etmek istiyorsan, kahve makinesini önden temizlemek isteyebilirsin. Makine önce bir kez sirke ile temizleyip, sonrasında 2 kez su ile temizlersen, makinen kireçlerden arınacak ve harika kahveler yapmaya hazır olacaktır.

9. Buzdolabı

Buzdolabın önümüzdeki birkaç hafta boyunca fazlasıyla kullanılacak. İçine kimin göz atacağını bilmediğinden, dolapta fazladan partiler ve etkinlikler için yer ayırman yararlı olabilir. Raflarını gözden geçir ve tarihi geçmiş ya da şaibeli bir şeyler görürsen at gitsin. Rafları, çekmeceleri ve kapıyı da yıka.

10. Giriş Holü

Yılın bu zamanında insanların ziyaretleri ile birlikte ön kapın fazlasıyla kalabalık olacak. Kapın onların göreceği ilk şey olacağından küçük detaylara dikkat et. Aile üyelerinin ayakkabılarını başka bir yere koy, bırakılmış postalardan kurtul, ön basamakları süpür, Çimleri tırmıkla düzelt ve son olarak misafirlerini karşılaması için kapına güzel bir süs as.

Küçük bir çaba ile kendini ve misafirlerini mutlu edip tatilin tadını hep birlikte alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan ASLA KULLANILMAMASI GEREKEN 14 PROFİL FOTOĞRAFI başlıklı makalemizde İş Ararken ve Profil Fotoğrafı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*