STRESTEN UZAK EBEVEYNLİK İÇİN ÖNERİLER

STRESTEN UZAK EBEVEYNLİK İÇİN ÖNERİLER

Zaman zaman çocuklarınıza karşı olan sabrınızı kaybetmeniz normal olsa da, kendinizi kolayca öfkeye kaptırıyorsanız veya sakin kalmak için büyük uğraş veriyorsanız, o zaman bir sorun var demektir.

Anne-babalar genellikle kendilerini çocuklarına bağırırken bulurlar çünkü çocuklara kendilerini kontrol etmelerine yardımcı olmak yerine davranışlarından sorumlu olduklarını düşünürler.

Çocuklarınıza bağırmanın suçluluk duygusundan kurtulmak için, stressiz bir ebeveyn olmanın ipuçlarını derledik.

Sakinliğinizi Koruyun
Çocukları evden çıkarmak ya da çocukları ‘zamanında’ yatırmak istediğinizde, bağırmanız gerekiyorsa, kendinize kötülük yapıyorsunuzdur. Çocuklarınızın davranışlarını düzeltmelerini istiyorsanız, öncelikle kendi davranışlarınızı kontrol altına almalısınız. Çocuklarınızın istediklerini yapmalarını sağlamak yerine tüm dikkatinizi sakin kalmaya verin. Bağırmak sadece kaçınmaya çalıştığınız sonuçları ortaya çıkarır.

Sadece Tamam Demeyi Bırakın
Çocuklarınızın her kararınızı onaylamalarını sağlamak için sadece gerçekleri belirtin “5 dakika içinde gidiyoruz, tamam mı?” Eğer çocuklar kararınıza karşı gelirse, sert durun: “Biliyorum üzgünsün ama eğlendik, artık gitme zamanı.” şeklinde açıklama yapın. Çocuklar size örnek alırlar. Sürekli olarak onaylarını almak isterseniz, kendinizi zayıf göstermiş olursunuz, bu da onları korkutur.

Kendinize Odaklanın
Tüm hayatınızı çocuklarınız etrafında organize etmek, yalnızca onları kızdırmanıza sebep olan ve çok az sabra sahip olmanıza yol açan felakete yönelik bir reçetedir. Bir arkadaşınızla buluşma planlayın ve o hafta çocuklarla ne yapacağınıza karar verin.

İlişkilerinizi İhmal Etmeyin
Çocuklarınızı size tamamlayan birer varlık olarak görmemeniz önemlidir. Yetişkin ilişkilerinize ve özellikle evliliğinize odaklanın, böylece çocuklarınıza duygusal anlamda aç olarak değil doymuş olarak yaklaşabilirsiniz. Eşinizle gece kaçamağı yapın ya da arkadaşlarınızla dışarı çıkın ve çocuklar hakkında konuşmayın. Hayalleriniz, hayatınız ve başarmak istedikleriniz hakkında konuşun, böylece çocuklar yaşamdaki birincil göreviniz olmaz.

Çocuklarla İlgilenmeye Ara Verin
Kendinize kaliteli zaman ayırmalısınız – çocuklardan biraz uzaklaşmak size yeniden toparlanma ve harekete geçme şansı verir. Çocuklarınız yeterince büyükse, onlar için bir pijama partisi ayarlayın. Çok küçüklerse, bebek bakıcısı tutun, böylece kendinize bir iki saat ayırabilirsiniz. Çocuklarınızla beraber yılmış bir şekilde 2 saat geçirmek yerine bu süreyi kendinize ayırabilirsiniz.

Sakinleşin
Tabi ki, her halükarda sabrınızın taştığı zamanlar olacak. Anında sakinleşmeniz gerektiğinde, nefes almayı deneyin – nefes aldıktan sonra çocuklarınıza bağırmak imkansızdır. Konuşmaya başlamadan önce 10’a kadar nefes alın. Çocuklarınızla konuşmaya başladığınızda, sakin bir ses tonu kullanın – ne kadar yumuşak konuşursanız, çocuklarınız o kadar dikkat eder.

Hatalarınızı Kabul Edin
Davranışlarınızdan ötürü bir hata yaptığınızda özür dilemek, her şeyi yoluna sokar. Aşırı tepki gösterdiğiniz zaman ‘özür dilerim’ demek, çocuklarınıza yanlış yaptığınız zaman özür dilemenin doğru bir davranış olduğunu öğretir ve bu da herkesin yararınadır.

 

Bir önceki yazımız olan ÇOCUĞUNUZ İÇİN EN İYİ OKUL SONRASI FAALİYETLER başlıklı makalemizde Okul Sonrası, okul sonrası bakıcı ve Teyzesizsiniz hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*