SPOR GÜVENLİĞİ VE ÇOCUKLAR

SPOR GÜVENLİĞİ VE ÇOCUKLAR

Geçen sonbaharda düzenlenen futbol maçında, 9 yaşındaki güvercin topa kafa atarken ve kolunun üstüne yere düştü. Bir röntgen çekilerek ağrısının sebebi bulundu: bileğine yakın bulunan kol kemiklerinden biri kırılmıştı.

Birkaç ay sonra, formasını tekrar giyip atış yapmaya devam etti. Yaralı bir oyuncu olana kadar Küçükler Ligi maçlarını izlemekten zevk alıyordu. Bu esnada oyuncuların atış yaparken sıcaklıktan hasta olduklarına şahit olduk.

Bir spora katılmak takım olarak veya bireysel olsun fark etmez, her yaştan çocuğa uyum sağlamaları ve yeni beceriler öğrenmeleri konusunda yardımcı olur. Takım sporları başkalarıyla birlikte çalışmak ve işbirliği yapmak için ek bir fırsat sunar. Fakat çocuk sürekli ciddi yaralanmalar geçirdiğinde eğlence birden yok olur.

Birkaç temel kuralı izleyerek, çocuğunuzun yaralanma riskini azaltmaya yardımcı olabilirsiniz.

Aktivite Seçimi

Okul öncesi yaşlar için, uzmanlar çocukların serbest oyunlar, sporlar ve faaliyet sınıfları aracılığıyla aktif olmalarını öneriyor. Bu yönergeleri uyguladıktan sonra, yetişkin çocuklar takım sporlarına katılım sağlayabilir. Aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

· Bir faaliyete ya da spora katıldığında çocuğunuzun sağlığıyla ilgili endişeleriniz varsa, çocuğunuzun sağlığını bir uzmana kontrol ettirin. Ek olarak, takım sporları öncesinde bir fizik muayenesi de gerektirebilir.

· Özellikle etkileşimli sporlarda, çocuğunuzun seviyesine göre ayrılmış gruplar bulun. Futbol gibi yüksek etkili sporlar için ağırlık sınırları uygulanır; Bunlar son derece önemli güvenlik ihtiyaçlarıdır.

· Faaliyetin nitelikli bir yetişkin tarafından sağlandığından emin olun. Takım koçları ilk yardım ve suni teneffüs konusunda eğitilmiş olmalıdır.

· Unutmayın, asıl amaç çocuğunuzun eğlenmesidir. Çocuğunuzun gücünü ve huyunu düşünerek, eğleneceği bir faaliyet seçin!

Uygun koruma gereçleri gereklidir

Baştan ayağa emniyet gereçleri vücudun farklı bölümlerini koruyabilir. Bir faaliyete başlamadan önce çocuğunuzun neye ihtiyacı olduğunu bulun.

Kasklar

· Kasklar çarpma veya düşme anında darbenin kuvvetini hafiflettiği için baş ve beyin yaralanmalarına karşı koruma sağlar.

· Kaskın gerekli olduğu bazı sporlar: futbol, hokey, kayak, lakros, beysbol ve softbol, bisiklet sürmek, binicilik, kaykay ve paten.

· Spora başlandığında doğru seçilmiş uygun bir kask kullanın.

· Kask başa rahatça oturmalı ve kayışlar sabitlenmelidir. Bazı lig sporları için takım antrenörleri veya lig temsilcisi, çocuğunuzun kaskını kullanmaya başladığı zaman kontrol edecektir. Eğer daha sonradan kaskın çocuğunuza uygun olmadığını fark ederseniz, hemen çocuğunuzun koçuna söyleyin ve değiştirilmesini isteyin.

· Çocuğunuzun kaskının uygun güvenlik standartlarında olduğundan emin olun.

Ağız koruyucular

· Dil, diş, çene, yanak ve dudakların yaralanmasını önlemeye yardımcı olur.

· Futbol, lakros, basketbol, voleybol, boks ve güreş gibi kafa yaralanma riskinin olduğu sporlarda kullanılmasıyla ilgili uyarı yapılmalıdır.

· Genel olarak dişlerin üstünü kaplar ve diş tellerini koruyabilir.

· Dişçinizden temin edebileceğiniz gibi daha az masraflı mağazalardan da satın alabilirsiniz.

Göz koruyucular

· Polikarbonat plastikler en etkili korumayı sağlar.

· Zırhlı ya da yüz maskesi eklenmiş kasklar futbol, hokey, lakros, softbol ve beysbol gibi sporlar için giyilebilir.

· Spor gözlükleri futbol, basketbol, raket sporu ve snowboard için giyilebilir.

· Gözlük takan çocuklar için koruyucu gözlükler sipariş edilebilir.

Ayakkabılar

· Kramponlar, futbol, beysbol ve softbol gibi sporlarda giyilir ve ayak kaymalarını engeller.

· Çocuğunuzun faaliyeti için önerilen özel bir ayakkabı olup olmadığını kontrol edin. Bazı sporlar belirli tipte krampon gerektirebilir. Beysbol kramponları futbol kramponlarına göre daha farklı hazırlanır. Çocuğunuz eğitici bir ligde ise, krampon türü sorun olmayabilir. Fakat çocuğunuz rekabetçi bir şekilde oynuyorsa, oynadığı spora göre tasarlanmış olan kramponları kullanın.

Diğer tampon ve korumalar

Çeşitli tampon ve korumalar önerilebilir; emin değilseniz koçunuza ya da diğer anne-babalara sorun. İşte bazı örnekler:

· Paten, kaykay ya da scooter biniciliği için diz, dirsek ve bilek koruması

· Futbol için dizlik

· Hokey ve futbol için omurga koruması

· Basketbol için diz ve dirsek pedleri

· Hokey, beysbol, futbol, basketbol ve diğer takım sporları ve erkekler için koruyucular. Bazı sporlar çocuğunuzun katılabilmesi için bunları gerektirir.

Oyun saati

Artık her şey tamam, çocuğunuz oyuna hazır! Bir oyun sırasında aksilikleri önlemek için şunları yapabilirsiniz:

· Kırık cam gibi ya da diğer tehlikeler için oyun alanını kontrol edin

· Çocuğunuzun önceden ısınmasını ve germe hareketlerini yapmasını sağlayın

· Kullandığınız ekipmanların çocuğunuza uygun olduğundan emin olun

· Oyun kurallarını çocuğunuza öğretin

· Çocuğunuzun sık sık su içtiğinden emin olun, özellikle sıcak havalarda

· Çocuğunuza yaralandığında oynamaya devam etmesi konusunda ısrar etmeyin. Yaralanmışken oyuna devam etmek, sadece daha ciddi problemlere sebep olur.

Bir yaralanma meydana geldiğinde ne yapmalı

Ne kadar iyi hazırlanırsanız hazırlanın, kazalar meydana gelebilir. Yaralanmalar iki temel başlık altında toplanır: şiddetli ve çok şiddetli.

Şiddetli yaralanmalar

Ani travmalardan kaynaklanan şiddetli yaralanmalar genellikle burkmaları, kasılmaları, ezilmeleri, bağ kopmalarını ve çatlakları kapsar.

Şiddetli yaralanmalar ayrıca göze, beyne, kafatasına ya da omuriliğe zarar verebilir.

Tedavi

Burkulmalar ve kasılmalar terapiyle tedavi edilebilir:

Çocuğunuz aşağıdaki durumlarla karşılaşırsa tıbbi yardım isteyin:

Önemli: Şiddetli bir baş veya boyun yaralanması yaşayan ve yerde yatan kişileri asla hareket ettirmeyin. Acil tıbbi yardımı arayın. Eğer baş ya da boyun yaralanması olduğundan emin değilseniz ve kişi yerde yatıyorsa, hareket ettirmeyin.

Çok şiddetli yaralanmalar

Kemik ve kaslarda gerçekleşen bir dizi küçük yaralanmalardan kaynaklanır. Zamanla tekrarlayan eylemler sonucunda ortaya çıkar. Örneğin, tekrarlayan atışlar dirsek ağrısına ya da hassasiyetine neden olabilir. Yüzücülerin omuzlarında meydana gelen iltihaplanmalar ard arda tekrar eden hareketlerin sonucudur.

Tedavi

Aşırı yaralanmaları teşhis ve tedavi etmek, daha ciddi sorunlarla karşılaşmamak için önemlidir. Çocuğunuzun doktoru belki aktiviteleri azaltmayı ve vücudu dinlendirmeyi önerebilir. Çocuğunuza daha ciddi bir bakım da önerebilir.

Daha fazla bilgi için:

· Yaralı bölgeyi dinlendirin

· Günde dört kez 20 dakika soğuk uygulayın

· Şişmeyi azaltmak için bandajla baskı uygulayın

· Şişmeyi azaltmak için bölgeyi yüksek bir yerde tutun

Bir önceki yazımız olan VÜCUDUNUZ İÇİN 8 DOĞAL ENERJİ KAYNAĞI başlıklı makalemizde Doğal, Enerji ve Sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*