SOĞUK ALGINLIĞI VE GRİP SEZONUNA HAZIRLANMANIN 8 YOLU

SOĞUK ALGINLIĞI VE GRİP SEZONUNA HAZIRLANMANIN 8 YOLU

Bu soğuk algınlığı ve grip önerileriyle bu kışı sağlıklı geçirin.

Soğuk algınlığı ve grip dönemi vücut ağrısı ve ateşi beraberinde getirebilir, ancak hastalıkları uzak tutmak için önlem almanız gerekir. Uzmanlar, anne-babaların veya bakıcıların herkesin sağlıklı kalması için temel şeyleri yapabileceklerini söylüyor. Sağlıklı kalmanın tek yolu egzersiz yaparken biraz da dışarda vakit geçirmek ve temiz hava almaktır.

Bu kış ailenizin sağlıklı kalması için işte bazı öneriler:

1) Gribi Tanıyın

Griple birlikte öksürük, titreme, ateş, baş ağrısı, vücut ağrıları, burun akıntısı ve boğaz ağrısı da kendini göstermektedir. Grip her yaştan kişiyi etkileyebilir fakat çocuklar için bazen hastanelik olma nedeni olabilir.

2) Doktoru Ne Zaman Aramanız Gerektiğini Bilin

Hastalık baş gösterdiğinde doktoru ne zaman aramanız gerektiğini bilin. Uzmanlara göre çocuğunuzda solunum güçlüğü varsa ve nefes alamıyormuş gibi görünüyorsa, doktorunuzu aramaktan çekinmeyin. Eğer çocuğunuz kendi gibi davranmıyorsa içgüdülerinize güvenin ve çocuğunuzu doktora götürün. Çevrenizde bulunan potansiyel grip taşıyıcıları da tanımak yardımcı olabilir.

Çocuk bakıcınızı bir programa bağlı tutun ve çocuğunuz birden bire rahatsızlanırsa sizi ne zaman arayacağını bildiğinden emin olun. Her ihtimale karşı, çocuğunuzun bakımında acil durumlar için neler yapılacağı hakkında bir liste oluşturun ve bir kopyasının çocuk bakıcınızda olduğundan emin olun.

3) Aşıları Takip Edin

Altı ay ve daha büyük çocuklar için grip aşısı yaptırmak çok önemlidir. boğmaca ve kızamık da son zamanlarda önemli sağlık konularındandır. Hazırlıklı olmak adına, ailenizdeki herkesin – yetişkinler dahil- grip aşısı olduğundan emin olun. Bazen insanlar “ Amaan, hasta olup olmamayı önemsemiyorum, bu yüzden aşı da olmayacağım” derler. Aşı vurunmanız gerekir, böylece ailenizin sağlıklı kalmasına yardımcı olursunuz.

4) Ellerinizi Yıkayın

Temel hijyen uygulamaları, soğuk algınlığı ve grip döneminde herkesin sağlıklı kalmasını sağlayabilir. Çocuğunuzun ellerini yıkayın, özellikle burnunu sildikten, öksürdükten ya da hapşırdıktan sonra.

Çocuklarınıza, mikropların yayılmasını önlemek için ellerine değil dirseklerine doğru öksürmelerini öğretin. Uzmanlara göre, çocuğunuz hapşırır ve ardından bir oyuncağa dokunursa hastalık yayılır. Uzmanlar ayrıca el dezenfektanları kullanmanızı öneriyor.

Uzmanlar özellikle çocukların yiyecek ve bardaklarını diğer çocuklarla paylaşması konusunda uyarıyor. Fakat çocuklar ve hijyen söz konusu olduğunun bunun o kadar da kolay olmadığını biliyoruz. Bu yüzden anne-babalar, çocuklarını sağlıklı tutmak için ellerinden gelenin en iyisini yapmak zorundalar.

5) Çocuğunuzun Etrafındakileri Sınırlandırın

Eğer çocuğunuz yeni gripten kurtuluyorsa, kimlerle vakit geçirip geçirmemesi gerektiğini belirleyin. Çocuğunuzu, yaşlı akrabalar, ağır hastalıklı kişiler ya da hasta çocuklar gibi bağışıklık sistemini zayıflatan kişilerden uzak tutun. Evde bir çocuk hasta olduğunda onu, diğer aile üyelerinden uzak tutun. Ek olarak, çocuğunuzun ateşi varsa, çocuğunuzu okula ya da kreşe götürmeyin ve hasta çocuk bakıcınızı, çocuğunuzdan uzak tutuğunuza emin olun.

6) Dışarıda Vakit Geçirin

Kış, ülkenize soğuk hava getirse bile, sağlıklı kalmak için dışarıda vakit geçirin. Tüm gün eve kapalı kaldığınızda sağlıklı kalmak mümkün değildir. Eğer evdeyseniz, sıklıkla egzersiz yapmıyorsunuzdur ve sıkıldığınız için de daha fazla yemek yeme eğilimindesinizdir. Bunun yerine temiz hava almak için dışarıda vakit geçirin.

Çocuklarınızı ve kendinizi, mahallede ufak bir tura çıkarak, kardan adam yaparak ya da arka bahçede koşturarak faal tutun. Dışarıda yapabileceğiniz, yaprakları toplamak ya da yolu kürekle açmak gibi ufak aktiviteler aynı zamanda egzersiz yerine de geçer. Dışarıda olmanın diğer bir avantajı ise kemik gelişimine yardımcı olan D vitaminini almanızı sağlamasıdır.

7) Temel Gıdaları Stoklayın

Uzmanlara göre, anne-babalar tavuk suyundan bolca stok yapmalılar, bu hasta çocukların rahatlaması için harika bir yoldur. Ayrıca çocuklu anne-babalar ellerinin altında mutlaka şurup bulundurmalılar.

Soğuk algınlığı ve grip mevsimi hastalık getirebilir, fakat kış planlarınıza bazı stokları eklemeniz gerekir. Doğru hijyen uygulamaları ve düzenli olarak bağışıklık kuvvetlendirerek kendinizin ve ailenizin sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz.

) Ekstra Bir Çocuk Bakım Planı Oluşturun

Eğer çocuk bakıcınız hasta olduğunu söylüyorsa, çocuğunuz okula gidecek kadar iyi hissetmiyorsa ve siz kendinizde değilseniz, ekstra bir çocuk bakım planına ihtiyacınız vardır.

Bir önceki yazımız olan SANIRIM ÇOCUĞUM KULAK ENFEKSİYONU GEÇİRİYOR! başlıklı makalemizde Çocuk Hastalıkları, Kulak Ağrısı ve Kulak Enfeksiyonu hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*