SANIRIM ÇOCUĞUM KULAK ENFEKSİYONU GEÇİRİYOR!

SANIRIM ÇOCUĞUM KULAK ENFEKSİYONU GEÇİRİYOR!

Kulak enfeksiyonunun belirtilerini ve nasıl tedavi edileceğini öğrenin.

Bir anne oğlunun kulak enfeksiyonu belirtilerini iyice öğrenmek için doktoruna başvurdu. Oğlu daha 2 yaşına girmeden tüm belirtileri öğrenmişti bile. Deneyimini ise “Kesinlikle mümkün olabileceğini düşünmediğim türden şeylerdi.” Şeklinde belirtti.

Kulak enfeksiyonu teşhisi koymak zor olabilir, bu yüzden doktorlar bazen tedavi için antibiyotik kullanmaya başlarlar, bu da ailelerin kafasını karıştıran bir durumdur. Uzmanlara, bu kulak problemleri hakkında ailelerin kafasını karıştıran konuları sorduk.

1. Çocuğum Neden Kulak Enfeksiyonu Geçiriyor?

Uzmanlar, bazı çocukların virüs ve bakterilere maruz kalmalarından dolayı kulak enfeksiyonu geçirmeye yatkın olduklarını belirtiyor. Kreşe ya da okula giden çocuklar, birçok başka çocukla temas halinde olduklarından virüs kapabilirler. Fakat çok çocuklu ailelerde aynı problemden muzdariptir.

2. Kulak Enfeksiyonunun Sebebi Nedir?

Birçoğu sadece anatomiyle ilgilidir. Anne-baba, çocukluk döneminde kulak enfeksiyonunu çok geçirmişse, çocukları da kulak enfeksiyonu geçirebilir. Bu, östaki borularının anne-babadaki gibi şekillenmesinden kaynaklanır.

Uzmanlar, çocuk büyüdükçe orta kulağı burnun arkasına bağlayan östaki tüplerinin yatay konumdan daha eğik konuma geldiğini vurguluyor. Bu eğim kulaktaki sıvıların daha kolay akmasına izin verir ve kulak enfeksiyonlarını uzak tutar. Bu nedenle küçük çocuklar kulak enfeksiyonu geçirmeye daha yatkındır.

Bazen bu enfeksiyonlar tanı konulmamış alerjilerin bir sonucu olabilir. Sıklıkla sigara içilen bir ortamda yaşayan çocuklar daha çok kulak enfeksiyonu geçirir.

3. Bunun Kulak Enfeksiyonu Olduğunu Nasıl Anlarım?

İster inanın, ister inanmayın, her kulak enfeksiyonları kendini açıkça belli etmez. Bazen çocuklar ateş, iştahta azalma şikayetleriyle doktora gelirler ve kulak enfeksiyonu olduğunu duyan anne-babalar şaşırır. Her çocuk kulağından şikayetçi olmuyor, uzmanlar, kulak iltihabı olan birçok çocuğun –her ne kadar kulakla bir ilgisi yok gibi görünse de- ishal şikayetiyle geldiğini söylüyor. Olduğu yerde mızmızlanan ya da ağrıdan şikayetçi olan çocukların kulağından gelen sıvıları takip edin.

4. Kulak Enfeksiyonunu Nasıl Tedavi Ederim?

Doktorlar kulak enfeksiyonlarını genellikle antibiyotikle tedavi etseler de, çocuğu muayene etmeden reçete vermezler. Çocuğun çok fazla ağrı ya da ateş şikayeti varsa, sinüs enfeksiyonu gibi ağır geçebileceğinden dolayı antibiyotik kullanması zorunlu görülebilir.

Bu arada, çocuğunuz oldukça rahatsızsa ve ilaç kullanabilecek kadar büyükse, tedavilerinde ağrı kesici ve ateş düşürücü kullanabilirsiniz. Uzmanlar, tavsiye edilen dozajı çocuğun yaşına göre değil, kilosuna göre tekrardan kontrol etmenizi öneriyor.

5. Ne Zaman Endişelenmeliyim?

Çocuğunuzun kulak enfeksiyonu birkaç günden fazla sürdüyse, bu durumu doktorunuza anlatmanın ya da bir kulak, burun, boğaz doktoruna başvurmanın vakti gelmiş demektir. Üç aylık dönemde, birden fazla kulak enfeksiyonu geçirmek her zaman acil durum belirtisi değildir. Fakat altı haftadan uzun süren bir kulak enfeksiyonunda endişelenmeniz gerekebilir.

Eğer çocuğunuzun geçirdiği kulak enfeksiyonları, ara ara nükseden bazı kulak problemlerine neden olduysa, doktorunuz kulak sıvılarının daha akışkan hale gelebilmesi için tüp takılmasını önerebilir. Sürekli tekrar eden kalıcı kulak enfeksiyonları, konuşmada gecikmeye ve hatta işitme problemlerine neden olabilir. Bu nedenle, en kısa zamanda problemin köküne inmek gerekir.

Çocuğunuzun kulak enfeksiyonları zamanla da geçebilir. Çocuklar büyüdükçe kulak hijyeni düzelir, anatomisi değişir ve östaki tüpleri daha verimli hale gelir, bu nedenle çocuk büyüdükçe problemler de kendiliğinden geçer.

Peki, konunun başında bahsettiğimiz annenin oğluna ne oldu? Birçok antibiyotik denendikten sonra, anne çocuğunun toza ve diğer birçok şeye şiddetli alerjisi olduğunu fark etmiş. Bu alerjiler tedavi edilmeye başlandıktan sonra, oğlu bir daha kulak enfeksiyonu geçirmemiş.

Bir önceki yazımız olan ÇOCUKLARINIZI HASTALIKTAN NASIL KORURSUNUZ? başlıklı makalemizde Çocuk, Çocuk Hastalıkları ve Hastalık hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*