SADE BİR ANNE-BABA OLMAK İÇİN 10 ÖNERİ 

SADE BİR ANNE-BABA OLMAK İÇİN 10 ÖNERİ 

Bir anne-baba olarak hayatınızı sadeleştirmek için ne yapabilirsiniz? İşe aile hayatınızı sadeleştirecek bu 10 adımla başlayın.
Dışarıda birçok aile hayatı vardır. Bunlardan en ilginç olanları “Basit Aile Hayatı” adlı kitapta mevcuttur. Basit aile hayatı hayatımızı basitleştirme yeteneğindendir. Bu yüzden biraz daha sakin olabilir ve hayatın tadını çıkarabiliriz.
Başka bir deyişle, bir anne-baba olarak hayatınızı basitleştirmek sorumluluklarınızı kolaylaştırır, böylece ailenizle geçireceğiniz kaliteli zamana sahip olursunuz. Uzmanlara göre, aile zamanını anne-baba belirler. Bu yüzden kendi hayatınızı basitleştirerek, çocuklarınızın hayatını da basitleştirirsiniz ve çocuğunuza yetenekleri konusunda cesaret verirsiniz.

1- Evinizi Temizleyin


Evinizin her odası için bir hedef belirleyin. Örneğin, yemek yemek için kullandığınızın salonunuzu ev ödevlerinin, sanat çalışmalarının ya da diğer evrak işlerinin yapıldığı açık bir alan haline getirin. Çocuklarınızın oyuncaklarını, spor ayakkabılarını, okul kitaplarını evin belirlediğiniz bir bölümüne taşıyın. Böylece, oturma odanızda rahatlamaya çalışırken dağınıklıkla boğuşmamış olursunuz. Basit aile yaşantısı, her odaya bir amaç belirlemek demektir.

2- Evinizi Düzenleyin


Bu adım basit aile yaşantısı için çok önemlidir. Düzenli olarak evinizde eğlenecek temiz alanlar oluşturmak size özgürlük hissi verecektir. Tüm çöp ve dağınıklığı kaldırarak işe başlayın. Eşyaları ait oldukları yerde tutun. Artık kullanmak istemediğiniz eşyaları bir kutuya doldurun ve onları arabanıza yerleştirin. Bu şekilde bağışlamanız gereken eşyalar olduğunu hatırlarsınız ve gereksiz eşyalar evde yer kaplamamış olur.

3- Oyuncak Sayısını Analiz Edin


Çocuğunuzun sahip olduğu oyuncakların sayısını dikkatlice analiz edin. Çocuğunuzun gerçekten ihtiyacı olanlar ve olmayanlar şeklinde yarı yarıya ayırmaya çalışın. Çocuğunuzun artık kullanmadığı oyuncakları bir arada tutun. Onları bir kuruma bağışlarsanız, çocuğunuz cömert olmayı da öğrenecektir.

4- Bir Aile Rutini Oluşturun


Çocuklar ne beklemeleri gerektiğini ve bizim onlardan beklediğimiz şeyleri bildiklerinde işler daha da kolaylaşır. Ne zaman yemek yiyeceğinizin, çocuklarınızın ne zaman okula ya da spora gideceğinin ve hatta ne zaman uyuyup uyanacağının belirli olduğu bir program oluşturun.

5- Oyun Saati İçin Bir Oda Ayırın


Planlama önemlidir fakat çocuğunuzun hayal gücünü geliştirebilmesi için zamana ihtiyacı vardır. Planlanmamış zamanlarda çocuğunuz en çok neye ihtiyaç duyar? Plan yapmayın, böylece çocuğunuzun dışarıda oynayacak vakti olmadığından oyuncaklarıyla yaratıcı oyunlar ortaya koyabilir, anne-babası ve kardeşleriyle vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca stresi azaltıp mutluluğu artırmak, ailenizle doğru iletişim kurmak için önemlidir.

6- Ailece Akşam Yemekleri Planlayın


Günlük programınıza ailece akşam yemeğini de ekleyin. Haftadan haftaya aynı şekilde dönecek olan bir menü oluşturarak süreci basitleştirin. Bu sayede ne yemek yapacağınızı düşüneceğiniz süreyi ailenizle vakit geçirmek için kullanabilirsiniz. Ailece akşam yemekleri tüm ailenin bir araya gelmesi için anahtardır.

7- Televizyon İzleme Süresini Sınırlandırın


Televizyon insanların birbirleriyle etkileşime girmesini sınırlandırırken oldukça da dikkat dağıtıcı bir unsur olabiliyor. Televizyonu, bilgisayar oyunlarını ve videoları günlük programınızın en küçük parçası haline getirin. 

8- Duyusal Yükü Azaltın


Televizyonu kapatmanın yanı sıra, çocuğunuzun duyularını yoran şeyleri de sınırlandırın. Yüksek ses müzik, parlak televizyon ekranı ve göz alıcı ışıklar çocuğunuzu rahatsız ediyor ve insanlarla etkileşimini kısıtlıyor olabilir. Hafif bir müzik eşliğinde sessiz, sakin ve loş bir ev oluşturun.

9- Çocuklarınızı Yalnız Bırakın


Çocuklarınızın üstüne gitmeyin. Bunun yerine onlara kitap okuyacakları, oyun oynayacakları veya kendi başlarına sanat projeleri yürütecekleri özgür zamanlar verin. 

10- Dışarı Çıkın


Doğayla iç içe olmak sakinleştirici bir şeydir. Bir aile gezintisi, göl kenarında piknik yapın, parka gidin veya uçurtma uçurun. Dışarı çıkmak çok fazla planlama yapmayı gerektirmediği gibi karşılığında çok güzel sonuçlar doğurur. Çocuğunuzu aktif olmaya ve fiziksel faaliyetlerde bulunmaya teşvik edin. 

Bir önceki yazımız olan GENÇ ANNE BABA OLMANIN 10 FAYDASI başlıklı makalemizde genç aile, Genç Anne ve genç anne baba olmak hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*