PİŞİK İÇİN 7 EV YAPIMI ÖNERİ

PİŞİK İÇİN 7 EV YAPIMI ÖNERİ

Pişiğe ne iyi gelir? Evde yapabileceğini tariflerle bebeğinizin poposundaki pişiği azaltın.

Tüm bebekler doğal olarak zaman zaman pişik olur. Bebeğinizin yaralarını geçirirken, kızarmış poposuna sürmek için sayısız merhem ve krem sürdünüz, fakat bilmeniz gerekir ki ev yapımı kremler de pişik konusunda oldukça faydalıdır. Bebeğiniz bir daha pişik olduğunda bu yedi ev yapımı tariften birini deneyin.

Bu tariflerden birini denemeden önce, pişiğe neden olan bakterilerin sebeplerini değerlendirin. Eğer kumaş bebek bezi kullanıyorsanız, pişiği daha kötü hale getirebilecek olan, istenmeyen bakterilerden tamamen arındırdığınızdan emin olun. Kumaş bebek bezleri istenmeyen mikroplara ev sahipliği yapabilir.

Pişiğe Ne iyi Gelir?

Pişiğe ne iyi gelir sorusundan önce eğer kumaş bebek bezi kullanıyorsanız ve onları kendiniz temizliyorsanız, kaynar su kullanın ve tüm deterjandan arındığından emin olmak için birkaç kez durulayın. Tüm mikropların öldüğünden ve deterjanın tamamen çıktığından emin olmak için ise bezleri yıkadıktan sonra 15 dakika boyunca kaynatın. Eğer bebek bezi kullanıyorsanız ve pişik sorunu ile karşılaşıyorsanız, başka bir boyunu ya da markayı deneseniz iyi olur.

Kendi Pişik Kreminizi Yapın

Kendi doğal pişik kreminizi kendiniz yapın. Kremi zeytinyağı, karite yağı, Hindistan cevizi yağı ve çinko asit kullanarak yapabilirsiniz. Bebeğinizin bezini değiştirirken buzdolabında sakladığınız el yapımı pişik kremini kullanın. Bebeğinizin poposuna sürmeden önce de elinizde ısıtın.

Elma Sirkesi Kullanın

Uzmanlar pişiğin çabucak tedavi edilmesi için bebeğinizin banyo suyuna bir bardak elma sirkesi eklemenizi öneriyor. Elma sirkesi pişiğe neden olan bakterilerin ölmesine yardımcı olur.

Saf Yağ Spreyi Yapın

Çoğu anne gibi, saf yağın iyileştirme gücünü duymuşsunuzdur. Bebeğinizin pişiğini iyileştirmek için saf badem, çay ağacı yağı ve lavanta yağını suyla karıştırarak bir pişik spreyi yapın. Karışımı plastik sprey şişede ve el altında saklayın.

Bal İle Biraz Çay Deneyin

Bu tarif, 2 bardak papatya çayı ile 1 tatlı kaşığı balın sprey şişede karıştırılmasıyla yapılır. Gün içinde pişiğe sıkın. Papatya ve bal, cildi iyileştirmek için antiseptik asit etkisi gösterir.

Aloe Vera Alın

Uzmanlar bebeğinizin yaralı bölgesine direk olarak alove vera jelini uygulamanızı öneriyor. İltihabı azaltmak için aloe vera jelini suyla inceltip şişeleyebilirsiniz.

Yulaf Banyosu Hazırlayın

Pişiği tedavi etmek için ince bir bez torbanın içine yarım bardak ıslatılmış yulaf koyup torbayı bebeğinizin banyo suyuna koyarak bir yulaf banyosu hazırlayın. Yulaf, bebeğinizin cildinin rahatlaması sağlayarak iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Mısır Unu Kullanın

Pudra yerine bebeğinizin poposunu kurutmak için mısır unu kullanın. Bebeğinizin altını değiştirdiğiniz yerin yakınlarında bir kutu mısır unu bulundurun ve ev yapımı pişik kremini kullandıktan sonra uygulayın.

Pişik için bu 7 ev yapımı tarifi denemenin dışında, bebek bezi değişikliği sırasında bölgeyi iyice temizleyerek bebeğinizin poposunun temiz olduğundan ve bakteri içermediğinden emin olun. Uzmanlar, suyun düşündüğünüzden daha çok işe yarayabileceğini söylüyor. Uzmanlar, temiz bir bez üzerinde, bebeğin poposunu sıcak suyla iyice temizlemenin de pişiği geçirmede oldukça işe yaradığını söylüyor.

Bir önceki yazımız olan BEBEKLERDE TIKANIK BURUNUN 5 TEMEL NEDENİ başlıklı makalemizde bebek hastalıkları, bebek sağlığı ve bebeklerde burun tıkanıklığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*