ÖZEL İHTİYAÇLARI OLAN ÇOCUKLAR İÇİN SÜPER ÇOCUK BAKICISI ARAYIŞI

ÖZEL İHTİYAÇLARI OLAN ÇOCUKLAR İÇİN SÜPER ÇOCUK BAKICISI ARAYIŞI

Deneyimlerimden biliyorum: beyin felci olan bir oğlum var ve ben çalışan bir anneyim. Yıllarca farklı çocuk bakıcıları tuttum. Oğlum çok küçükken, sizin yaşadığınız o temel gerginlikleri her seferinde yaşadım. Fakat oğlum şimdi 7 yaşında ve ben de olgunlaştım, ne yaptığımı biliyorum ve yıllar boyunca yardımcı olabilecek birkaç ipucu ve hile öğrendim. Bunları sizlerle paylaşmak bir zevk!

Çocuğunuzun ihtiyaçlarına karşı açık olun

Çocuğunuzun bakımında size yardımcı olacak biri için kapsamlı bir ilan verdiyseniz, potansiyel çocuk bakıcılarının ve özel ihtiyaçları olan bir çocukla ilgilenmek istemeyen çocuk bakıcılarının ne tür bir iş yapacaklarını ve neyle karşı karşıya olduklarını bilmeleri iyi bir şeydir.

İlk mülakatınızı çocuklar etrafta yokken yapın

Potansiyel çocuk bakıcısının sizin için iyi bir aday olduğuna karar verene kadar birbirleriyle tanışmalarına gerek yok; bir araya gelmeleri çocuğunuzun kafasının karışmasına neden olabilir.

Görüşme boyunca iyi, çirkin, kötü olan her şeyi paylaşın

Bu tüm aile ile beraber ve evde olmalı. Birkaç saatinizi alacaktır ve çocuğunuzun bakımı ile ilgili şeyleri anlatıp adayın yeteneklerini ve sorumluluklarını öğrenmek isteyeceksinizdir. Ben çocuk bakıcısıyla görüşme yaparken, oğlumla ilgili dünyanın en güzel gülümsemesine sahip olduğu, genellikle sevimli ve eğlenceli olduğu gibi hep iyi şeyler söyledim. Oğlumu yönetecek olmanın zor yanlarını da anlattım, örneğin, konuşamadığından beri, ara sıra sinirlenir ve vurmaya başlar. Adayın bakacağı çocuğun nasıl biri olduğunu tam anlamıyla bilmesini istersiniz.

Tüm görev kapsamını anlatın

Evimizde, çocuk bakıcısının ben hafta boyunca işteyken, ilaç uygulayabiliyor olması gerektiği gibi, oğlumuzla oturup terapi, konuşma seansları ve egzersizler yapması gerekiyordu. Bir yapılacaklar listesi oluşturmanız hatırlamanız gereken her şeye göz atabilmeniz için faydalı olacaktır ve bu listeyi tutacağınız çocuk bakıcısına da vermek isteyeceksiniz.

Ucu açık sorular sorun

Bu kişinin evet ya da hayır dışında cevaplar vermesi gereken sorular sormanız demektir. Örneğin, “Oğlumu yedirecek olmak sizin için uygun mudur?” sorusu yerine “Büyük bir çocuğu besleme konusunda sizi rahat hissettirecek ne gibi deneyimler yaşadınız?” şeklinde sorabilirsiniz. Diğer bir güzel soru: “Çalıştığınız son çocuğun bakımında en sevdiğiniz ve pek sevmediğiniz bölüm neydi? Hiç acil bir durumla baş etmek zorunda kaldınız mı? Kaldıysanız, nasıl başa çıktınız?” birkaç kişisel soru da sorun, mesela, boş zamanlarında yapmayı sevdiğiniz şey nedir? Bu sorular kişiliğini ortaya koyacaktır. Hemen bir soru listesi hazırlayın.

Oyun saati oluşturun

Bazen, çocuk bakıcıları en iyi hallerinde olurlar, fakat çocuğunuzla nasıl bir iletişim içinde olduğunu anlamanız gerekir.

En az üç referans isteyin

Her birini arayın ve “Kimse mükemmel değildir. Bu kişinin en büyük kusurunu nasıl tanımlarsınız?” gibi zor sorular da sorun. Bir tane günlük çocuk bakıcısı tuttuğunuzda, referanslar bize onun en büyük kusurlarını da söyleyecektir. Kişinin ne kadar sıcakkanlı, kibar, sorumluluk sahibi biri olduğu bizler için çok önemlidir.

Toplantı günleri yapın

Birkaç yıl önce, yeni bir çocuk bakıcısı arayışı içindeydik. Genç, enerjik ve geleceği parlak gibi görünen, daha önce özel ihtiyaçları olan bir çocuğa bakmış bir kadın vardı. Kocam ve ben öğleden sonraları gelmesi için ona para ödedik ve biz gözlemlerken çocuklara baktı. Oğlumuzun canı sıkılırken çoğunlukla kızımızla oynadı, oğlumuzla baş etme konusunda tamamen başarısız gibi görünüyordu. Ayrıca oğlumuzu yedirme konusunda da pek sabırlı değil gibiydi. Onunla bir görüşme yapmamız gerektiği aklımıza bile gelmedi.

Özel ihtiyaçlı çocuklara bakan tüm çocuk bakıcılarının aynı olduğunu düşünmeyin

Daha önce rahatsızlığı olan bir çocukla çalışmış biri bile olsa, benim çocuğumla çalışmayı başaramamıştı.

Her şeyden önce, hislerinize güvenin

Çocuğunuz için doğru olanı bir başkasından, bir doktordan, herhangi bir uzmandan daha iyi biliyorsunuz. Hisleriniz birinin doğru olmadığını söylüyorsa, ona kulak verin.

Bir önceki yazımız olan BİR ÇOCUK BAKICISIYLA DENEME SÜRECİNİ NASIL AYARLARSINIZ? başlıklı makalemizde Bakıcı, bakıcı deneme süreci ve bakıcı deneme süresi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*