OTİZMİN İLK BELİRTİLERİ ERKEN TEŞHİS VE MÜDAHALE İÇİN OKUYUN

OTİZMİN İLK BELİRTİLERİ ERKEN TEŞHİS VE MÜDAHALE İÇİN OKUYUN

Gerek haberlerle gerekse çocuk parkında duyduğunuz konuşmalarla her gün daha fazla otizmin farkındasınız. Fakat çocuğunuzda neye bakacağınızı ve eğer belirtileri fark ederseniz ne yapacağınızı biliyor musunuz?

Otizm oranı her yıl artarken, endişeli anne-babaların içini rahatlatacak otizmin ilk belirtilerini tanıyın. Bu bilgiler gerektiğinde çocuğunuza erkenden yardımcı olabilmek için oldukça faydalıdır. Otizm rahatsızlığı, beyinde gerçekleşen değişiklikler nedeniyle ortaya çıkan gelişimsel bir rahatsızlıktır.

Uzmanlar henüz bu değişikliklerin neler olduğunu bilmiyor ama erken müdahalenin oldukça önemli olduğunu vurguluyorlar. Eğer endişeleri varsa, anne-babaların bakabilecekleri belirli belirtiler var.

Uzmanlar ailelerin çocukları için gelişim seviyelerinin değişimini akıllarında tutmaları gerektiğini vurguladı. Otizmin ilk belirtileri 12 aylıkken ortaya çıkmaya başlıyor. Bebeklik yaşları boyunca da en belirgin belirtinin konuşmada gecikme olduğu belirtiliyor.

Otizmin İlk Belirtileri

Bebeklerde hem sosyal gelişim eksikliği hem de konuşmada gecikme takip edilmeli. Çocuğunuz göz teması kuruyor ve gülümsüyor mu? Yemek yerken ve kucağa alınırken kendini geri çekiyor ya da sizi görmezden mi geliyor? Bu belirtiler her zaman otizme işaret etmese de, çoğu normal çocuğa göre birçok şeyden eksik kalırlar. Uzmanlar belirli yaşlardaki çocukların yapması gereken şeylerin listesini çıkardı.

İşte birkaçı:

-2 ayını dolduran çoğu bebek insanlara gülümsemeye başlar, seslere dönüp bakar ve gözleriyle insanları veya nesneleri takip etmeye başlar.
-4 ayını dolduran bebekler, mutsuz olduklarında kaşlarını çatmak, sevgiye karşılık vermek gibi yüz ifadelerini göstermeye başlar ve agulamaya, bir şeyler mırıldanmaya başlar.
-6 ayını dolduran bebekler, kendi isimleri söylendiğinde cevap verir, anne-babasına karşı farklı hareketlerde bulunur ve tek başlarına oturup kalkmaya başlar.
-9 ayını dolduran bebekler, işaret ettiğiniz yere bakar, baba, anne, dede gibi kelimeleri çıkarmaya çalışır ve bir elinden diğerine oyuncaklarıyla oynamaya başlar.
-Bebeğin ilk yaşının sonlarına doğru, konuşmada gecikme, önceden geliştirdiği yeteneklerini kaybetme ya da sosyal jestleri kullanamama gibi otizmin belirtileri ortaya çıkmaya başlayabilir.

Ayrıca bu yaşlarda, komutları dinlemediği ve düzenli olarak el çırpma gibi tekrar eden hareketler içinde olduğu fark edilen bebekler gözlemlenmeli.

Yeni yürümeye başlayan bebeklerde bakılacak tehlike işaretleri:

-İnsanları kopyalamaması ya da taklit etmemesi
-Anne-baba ayrılırken ya da geri geldiğinde tepki vermemesi
-Dokunulmasını, kucağa alınmasını ya da sarılmasını istememesi
-Sendeleyerek yürümesi
-İnsanları, konuşmaları, talimatları ve oyuna çağırılmaları engellemiş gibi görünmesi
-Yeni yürümeye başlayan bebeklerde yukarıdaki belirtileri ve ayrıca konuşma geriliğini arayın. Yukarıdaki belirtilerden birine sahip olmak otizme işaret etmez ama bir çocuk doktoru tarafından gözlem altına alınması şiddetle tavsiye edilir.

Eğer çocuğunuzun davranışlarından herhangi biri sizi endişelendirirse, acilen bir çocuk doktoruna gösterin.

Bir önceki yazımız olan EV HANIMLARI İÇİN 19 EK GELİR İMKANI başlıklı makalemizde Anne, Anneler ve Ek Gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*