OTEL KAT GÖREVLİLERİNDEN 9 TEMİZLİK TÜYOSU

OTEL KAT GÖREVLİLERİNDEN 9 TEMİZLİK TÜYOSU

Otellerde çalışan kat görevlileri her yıl yüzlerce binlerce oda temizlemekteler. Her odayı mümkün olan en temiz şekilde bırakmak için nasıl etkin olacaklarını biliyorlar. Ve otel odası da temizlesen, başkalarının evini veya kendi evini de temizlesen, onların uzmanlıklarından öğreneceğin çok şey var.

1. Temizlik Planı Oluştur

“Temizliğe gayet bilimsel bir yaklaşımın olmalı. Örneğin, oda görevlileri odaya ilk girdiklerinde öncelikle çarşafları değiştirmek üzere eğitilmişlerdir.” Evindeki her odaya ayrı sefer planları düzenle. Eğer neyi, hangi sırayla temizleyeceğini biliyorsan, zaman kazanırsın ve aynı şeyleri yapmış olmaktan kurtulursun. Bu sebeple işe girişmek için temizlik listeni kullan.

2. En Tepeden Başla

Odayı temizlemeye tepeden başlayıp aşağı doğru temizlemelisin. Tozlar yere düşer ve aynı yerleri sürekli temizleyerek kafayı yemek istemezsin.

3. Mobilyaları Unutma

“Bir çok insan zemine ve sert yüzeylere odaklanır, ama kanepe ve kaplamaları es geçer. İlgili kısımlardaki tozları almak önemlidir, çünkü kir partikülleri zamanla kumaşa zarar verebilir.”

4. Ampulleri Fırçala

“Ampulleri düzenli olarak tozlardan arındırırsan, odanın ışık verimliliği daha fazla olur. Tabi temizlemeye başlamadan önce onları kapatmayı ve soğumalarını beklemeyi unutma..”

5. Kimyasalları Dikkatli Kullan

“Asla kimyasalları karıştırma, bazı kimyasallar karıştırıldığında zararlı etkiye sahip olabilmektedir, dolayısı ile etikette yazanlara bağlı kalmayı unutmayı. Temizlikle meşgulken hangi ürünü kullandığını unutmak kolaydır, bu yüzden onları renk kodlarına göre ayırmak yöntemlerden biridir. Her bir kimyasala ya da ürüne farklı renk bez bağlayarak akılda tutabilirsin (örneğin, biri toz alma için, diğeri cam temizliği için)”

6. Teçhizatlarına Önem Ver

Bir odayı temizlemek ilk sıradaki yapılacak şey olabilir, ama odayı parlaklığına kavuşturacak olan teçhizatlarını da göz ardı etme. “En iyi süpürge makinesi bile tıkanabilir. Makinenin düzgün çalıştığından emin olmak için düzenli temizlemeyi ve fırçalarını elden geçirmeyi unutma. Bu işlemler daha rahat ve verimli süpürmeni sağlayacaktır.”

Suyun tam çekilmediği durumlarda pas yapabildiği için ütünün de temizliğe ihtiyacı vardır (ki bu da kıyafetlerde pas lekesi bırakabilir). “Her kullanımdan sonra ütünün suyunu boşaltmayı unutma..”

7. Pencereleri Aç

“Bir odayı temizlerken her zaman mümkün olduğu kadar doğal ışıklandırmayı tercih et. Çünkü kimyasallarla çalışırken daha iyi bir havalandırma sağlıyor ve daha fazla detayı görmende yardımcı oluyor. “

8. Yatağını Koru

“Örtü kılıfı kullanmak sadece örtüyü korumaz, aynı zamanda örtünün ömrünü de uzatır. Yatağı korumak için bir çok seçenek bulunmaktadır ve bunlar yataktaki konforunu etkilemeden alerjenler, maytlar gibi zararlı şeylerden korur.”
“Aynı şey yastıklar için de geçerli. Kullanılan ve düzenli olarak temizlenen fermuarlı yastık kılıfları yastığın ömrünü artırarak başınızın dinlenmesi için harika bir yer haline getirecektir.”

9. Planlara Odaklan

“Kat görevlilerine aylık görev listesi verilir. Her gün için “günün planı” oluşturulmuştur ve her şey sıralı olduğundan tüm odalar sürekli temiz kalmaktadır. Örneğin, bir gün odadaki süpürgelikler veya lambalar temizlenecek.”
Aynı büyük bir yığın dergiyi düzenler gibi sen de evde kendi listeni oluştur ve durumsal işleri ekle. Her gün birkaç dakikanı ayırarak listeyi kontrol et.

Sonuç olarak kendine bir temizlik planı oluştur ve bir düzene koy. Bu tüyoları kullanarak günlük temizlik işlerini halledebilirsin!

Bir önceki yazımız olan TATİLLERDEN ÖNCE EVDE TEMİZLENMESİ GEREKEN 10 ŞEY başlıklı makalemizde Ev Temizliği ve Temizlik hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*