OKULA HIZLI HAZIRLANABİLMEK İÇİN 15 ÖNERİ

OKULA HIZLI HAZIRLANABİLMEK İÇİN 15 ÖNERİ

Çocuğunuz saat kaçta yatarsa yatsın, sabahları geç kalkmaya alışmış olabilir.

İşte hızlı ve stressiz bir şekilde okula hazırlanmak için öneriler:

1. Kıyafetlerini Önceki Geceden Seçin

Çocuğunuz bluzunu bulmaya çalışırken otobüsün geldiğini duymaktan daha kötü bir şey olamaz. Çorabından bluzuna tüm kıyafetleri önceden toplamalısınız. Ve bunu yaparken hava durumu tahminlerine göz attığınızdan emin olun!

2. Kıyafetler İçin Bir Yer Belirleyin

Eşyaları hazırlarken, onları belirli bir yere koymalısınız. Böylece, sabah olduğunda, çocuğunuz kıyafetlerini nerede bulacağını bilecek.

3. Ayakkabıları Düzenleyin

Sabahları birbirine uymayan ve düzensiz ayakkabıları eşleştirmeye çalışarak bir sürü zaman kaybediyor olabilirsiniz. Bunu önlemek için, her çocuğunuza kapıya yakın olan bir ayakkabı bölümü ayırmalısınız. Ertesi gün giyecekleri kıyafetlerle beraber ayakkabılarını da seçip, ayırmaları gerektiğini öğretin, böylece her şey belirli bir yerde olacak.

4. Çocuğunuzun Yatmadan Önce Tüm Ödevlerini Bitirdiğinden Emin Olun

“Sabah yaparım” tuzağına düşmeyin. Sabahlar yeteri kadar streslidir, buna okul işlerini eklemek her şeyi karıştırır. Dışarı çıkmak için çabalarken, hiçbir çocuk işlerini kaliteli bir şekilde yapmaz.

5. Öğle Yemeklerini Önceki Geceden Yapın

Bunu yapmak kolaydır fakat geceden yapmak daha da kolaydır. Sandviçler, içecekler ve atıştırmalıklar hazırlayıp her şeyi buzdolabında saklayın ya da sizin ya da çocuğunuzun belirlediği bir yere koymak işleri kolaylaştırır ve vaktinde dışarı çıkmanıza yardımcı olur.

6. Sırt Çantasını Tamamen Doldurun

Çocuğunuzun sırt çantasını da geceden hazırlayabilirsiniz. Gereken eşyaları ve ödevleri koyduğunuzdan emin olun. Ve sırt çantasını kapının yanına koymak çocuğunuz evden çıkarken kolayca almasını sağlar.

7. Kendi Eşyalarınızı Düzenleyin

Sahip olduğunuz eşyaları belirli bölümlerde düzenli bir şekilde tutarak çocuğunuz için iyi bir örnek olabilirsiniz. Eşyalarınızı kolay ulaşabileceğiniz yerlerde bulundurup, aile üyelerinin kullanacağı eşyaları önceden düzenlemelisiniz.

8. Çocuklarınızı Geceden Yıkayın

Önceki geceden yıkanmak, çocuklarınıza sabahları zaman kazandıracaktır.

9. Alarmı 15 Dakika Erkene Kurun

Fazladan birkaç dakikaya sahip olmak herkes için stresi azaltacaktır.

10. Düşük Işıklı Bir Alarm Alın

Bazı çocuklar uyanırken gerçekten zor zamanlar geçirirler. Düşük ışıkla kullanılan bir alarm yardımcı olabilir. Bu alarmlar çocuklarınızın uyanmasını kolaylaştıran güneşi taklit eder.

11. Sabahları Televizyon İzlemeyi Yasaklayın

Çocuklarınız eğer boş olursa, kapıya vaktinde çıkabileceklerdir.

12. Zamanlayıcı Kurun

Eğer çocuğunuz hedefe kilitlenme konusunda gerçekten problem yaşıyorsa, sabahları mutfakta zamanlayıcı kurmalısınız. Bu onlara giyinmek, bir şeyler yemek ve dişlerini fırçalamak için ne kadar vakitleri kaldığı konusunda fikir verecektir.

13. Kahvaltıları Sadeleştirin

Yoğun okul sabahları genellikle özenle hazırlanmış yumurtalı, pastırmalı kahvaltılar için uygun değildir. Protein yüklü sağlıklı ve hızlı seçenekleri tercih edin.

14. Hafta Sonlarını Planlayın

Hafta sonlarını stoklanacak ve tamamlanması gereken eşyaları tamamlamak için kullanın. Hafta sonları çocuğunuza yaklaşan bir projenin olup olmadığını sormak için iyi zamanlardır. Kimse okula gitmeye 20 dakika kala çocuğundan mukavvaya ihtiyacı olduğunu duymak istemez!

15. Her Şeyi Bir Gece Önceden Kontrol Edin

Her şeyi iki kez kontrol etmek sizi zora sokmaz, siz ve çocuğunuzun sabahları düzgün bir şekilde hazırlanmanız gerek, özellikle çocuğunuz kendi eşyalarını kendi hazırlıyorsa. Bu şekilde sabahları büyük bir sürprizle karşılaşmayacağınızı bilerek rahat olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan ANNE-BABALAR İÇİN 11 OKULA DÖNÜŞ ÖNERİLERİ başlıklı makalemizde Çocuklar, Ebeveynler ve Eğitim hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*