OKULA DÖNÜŞ İLE İLGİLİ 5 BÜYÜK PROBLEM

OKULA DÖNÜŞ İLE İLGİLİ 5 BÜYÜK PROBLEM

Önerilerimizle çocuklarınızın okula dönüş endişelerini unutmalarına yardımcı olun.

Dönemin ilk birkaç haftası çocuklar için – özellikle ilk kez okula başlayanlar stresli olabilir. Anne-babalar ve çocuk bakıcıları tembellikle geçen yaz döneminden okul dönemine geçişte sevgi ve destekleriyle yardımcı olabilirler.

Çoğu çocuğun sahip olduğu en önemli beş okul problemlerini belirledik ve endişelerin nasıl belirleneceği ve bu duruma karşı nasıl hazırlıklı olunacağı konusunda öneriler topladık. Bu makaleyi çocuk bakıcınızla da paylaşın.

Zamanında Kalkabilecek Miyim?

Genelde okul döneminden birkaç hafta önce başlamak, okul programına dönüş yapan ailelerin işini kolaylaştırır. Daha erken yatış saatlerini başlatın ve zamanında hazırlanmış bir kahvaltı ayarlamaya çalışın.

Okula Nasıl Gideceğim?

Eğer çocuğunuzun okula giderken otobüse binmesi gerekiyorsa, önceden okula beraber otobüsle gitmeyi düşünün. Bu şekilde otobüs durağının nerede olduğunu, otobüs şoförünün nerelerden geçtiğini ve nerede ineceğini öğrenmiş olacak. Eğer yürümek ya da bisiklet sürmek zorundaysa, güzel havalarda birkaç kez beraber okula gidin, böylece rotasını öğrenmiş olur. Eğer çocuk bakıcınız çocuğunuzu okula götürecekse, aynı şekilde onlarla birlikte bir kez beraber gidin ve trafiğe takılmamaları için kısa yolları gösterin.

Arkadaş Edinebilecek Miyim?

Okula yeni başlayan çocuğunuz için, bir yıldan diğer yıla geçiş yapmak ya da yeni bir okula başlamak, arkadaş edinme, otobüste kiminle oturacağı ve aralarda kiminle vakit geçireceği problemlerinden dolayı oldukça stresli olabilir. Çocuğunuzla aynı sınıfta olabilecek komşularınızın çocuklarıyla oyun saatleri ya da eğlenceli öğlenden sonraları planlamaya çalışın. Okula başlamadan önce birkaç tanıdık yüz olması çocuğunuzun arkadaşlık kurma endişelerini azaltmasına yardımcı olacaktır.

Zorbalığa Maruz Kalacak Mıyım?

Okulda tehdit edilmek anne-babalar için sürekli gündemde olan bir konudur ve hiçbir çocuk zorbalığı hak etmez. Çocuğunuza zorbalığa maruz kaldığını nasıl anlayacağını ve yaşıtları arasında diğerlerine nasıl davranacağını öğretin.

Dersler Çok Zor Olacak Mı?

Yaz oyunlarından okul günlerine dönmek büyük değişikliklerden biridir ve ev ödevlerinin, zorlu faaliyetlerin başladığının göstergesidir. Çoğu geleneksel okul çevresinde, çocuğunuz okul saatleri içinde oturmayı, sessiz olmayı, diğerlerini dinlemeyi ve kurallara uymayı planlayacaktır. Eğer evde de bu şekilde davranmaya devam ediyorsa, zor bir dönem geçiriyor demektir. Çocuğunuza masadaki tabakları temizlemek gibi günlük ev işleri, oyuncakları toplamak ya da kendi kıyafetlerini toplamak gibi sorumluluklar ve evde yapabileceği görevler verin.

Okula dönüş heyecan verici olabilir ama aynı zamanda ürkütücü ve streslidir de. Çocuğunuzun günlük rutininin gizemini ortadan kaldırabilir, okulun ilk gününü başarılı bir şekilde atlatıp güzel bir yıl geçirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan ÇOCUKLAR OKULA TEK BAŞLARINA YÜRÜYEREK GİTMELİ Mİ? başlıklı makalemizde Çocuklar, Eğitim ve Okul hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*