OKUL SONRASI BAKICILARINDA BAKMANIZ GEREKEN 7 ÖZELLİK

OKUL SONRASI BAKICILARINDA BAKMANIZ GEREKEN 7 ÖZELLİK

Çocuklarda, okul dönemi ile okul sonrası arasındaki boşluğu nasıl dolduracaksınız? Belki de bir okul sonrası bakıcısı işe almayı düşünmeniz gerekebilir.

Eylül ayının başlarında, ülkedeki tüm anne-babaların aklında tek bir soru vardır. Okula başlayan çocukların okul saatlerinden sonraki boşluğu nasıl dolduracağım? Bunun için okul sonrası bir bakıcıyı işe almayı düşünmeniz gerekebilir.

Okuldan sonra bir bakıcı işe almayı planlıyorsanız, potansiyel bakıcılarla görüşürken nelere dikkat edeceğiniz hususunda size yardımcı olacak bir kılavuz hazırladık.

Okul Sonrası Bakıcısı ve Dakiklik

Bakıcınızın dakik ve programlı olması oldukça önemlidir. Okul sonrası bir bakıcıyı işe aldığınızda, çocuklarınızı okuldan veya başka herhangi bir aktiviteden zamanında almaları hayati önem taşır. Bu nedenle dakik biri gerçekten önemlidir.

Çocuğunuz geç kalmış olsa bile, aile programına sadık kalabilen bir okul sonrası bakıcısı sahibi olmak önemlidir. Çocuklarınız, saatin kaç olduğuna ve o saatte bir yerde olmaları gerektiğine dikkat etmiyor olabilir, ama bakıcınız dikkat etmelidir. Dakikliğin bir sorun olup olmadığını görmek için bakıcınızın referanslarına danışın.

Bakıcınızın zamanı iyi değerlendirdiğinden, görevlerinin bilincinde olduğundan emin olun. En büyük çocuğunuz piyano dersinde ve en küçük olan bir arkadaşının evindeyken, hiç kimsenin ortanca çocuğun hala futbolda olduğunu unutmayacağından emin olun.

Esneklik

Çalışma programınız her zaman istediğiniz kadar uygun olmayabilir, yani okul sonrası bakıcınızın biraz esnek olması gerekir. Bakıcınızın her gece tam olarak saat 18’de evine gitmesi gerekiyorsa ve sizin eve gelmeniz bazen saat 19’u bulabiliyorsa, bu ekstra saat için çocuklarınızla birlikte kalabilecek mi? Gün tam olarak planlandığı gibi gitmezse, normalden biraz daha uzun süre kalması için bakıcınıza güvenebileceğinizi bildiğinizden emin olun.

Ve tabi ki bu ekstra saatler için bakıcınıza fazladan ödeme yapmalısınız. Geç kalmanın süreklilik haline gelmesi durumunda, resmi olarak saatleri uzatmayı düşünün.

Eğitim Geçmişi

Çocuklarınızın akademik ilgi alanlarına, güçlü ve zayıf yönlerine bağlı olarak, çocuklara özel ders veren veya ev ödevlerinde yardımcı olan deneyim sahibi bir bakıcıyı işe almak iyi bir fikir olabilir veya belirli bir konuda deneyimi olan biri. Örneğin, matematikle uğraşan bir çocuğunuz varsa, cebirde iyi olan bir üniversite öğrencisi arayınız.

Bakıcınızdan eğitim geçmişi hakkında bilgi edinin. Ev ödevi yapmak için genellikle evde zamanınız yoksa çocuklara faydalı olabilecek veya sınavlarına hazırlayacak birine sahip olmak büyük fark yaratabilir.

Sürüş Becerisi

Teyzesizsiniz.com aracılığıyla adayların temel bilgileri dışındaki yetenek ve becerilerine de erişebilirsiniz, ancak bakıcı çocuğunuzu bir yere götürüp getirirken araba kullanacaksa, ehliyeti ve tecrübesi olup olmadığını da kontrol etmelisiniz. Ayrıca, bakıcı lisansının detaylarının bir kopyasının elinizin altında kalması için bakıcınızdan lisans kopyasını talep etmek iyi bir fikir olacaktır.

İşlerin Altıdan Kalkabilecek Biri

Çocuklar okuldan geldikten sonra tek yapmak isteyecekleri televizyon karşısında boş boş vakit geçirmek olacaktır. Bakıcınızın ev kurallarını uygulaması, çocuklar eve geldiklerinde sadece izin verilen süre kadar televizyon izlemelerine müsaade etmesi önemlidir. Böylece siz de ödevlerin yapıldığından emin olabilirsiniz.

Akşam 19.00 da eve geliyorsunuz ve çocukların ev ödevlerine başlamak yerine üç saat boyunca çizgi film izlediklerini duymak istemezsiniz. Belirlenen ev kurallarını uygulayan (bu kuralların ne olduğu hakkında bakıcıyla görüştüğünüzden emin olun) ve okul saatinden sonra çocukların zamanını nasıl değerlendireceğini bilen birini bulun.

Temel Yemek Becerisi

Birçok çocuk okul sonrası atıştırmalıkların ayrı bir öğün olduğunu düşünür. Sonuçta, okuldan sonra spor ya da başka aktiviteleri yaptıklarında, enerjilerini depolayacak atıştırmalıklara ihtiyaçları olacak.

Çocuklarınız yemek seçiyorsa, bakıcınızın, yeni şeyler denemekten çekinmeyeceğine, çocuklarınızın sevdiği şeyleri yapabileceğine inandığınız biri olduğundan emin olun. Akşam yemeğine geç kalırsanız, en az 3-4 çeşit sağlıklı yemeği nasıl pişireceğini bilen bir çocuk bakıcısı bakmanızda fayda vardır.

Dikkat

Bakıcınız çocuğunuz okuldan çıktığında, ruh halini ilk fark eden kişi, bir şeylerin yolunda olup olmadığını fark edecektir ve bunu size bildirmelidir. Çocuklarınızı mutlu ve sağlıklı tutmak için bir takım olarak çalıştığınızdan emin olun.

Unutmayın: Program esnekliği son derece önemli olsa bile, zaman kısıtlamalarınıza uyan ilk bakıcıyı işe almayın. Çocuklarınızın okul sonrası çalışma saatlerini zenginleştirmek ve onlara tutarlılık kazandırmak için güvenebileceğiniz birini bulun.

Bir önceki yazımız olan AİLELER İÇİN 50 OKULA DÖNÜŞ ÖNERİSİ başlıklı makalemizde bebek, Çocuk Bakımı ve okul zamanı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*