NASIL HARİKA BİR OKUL SONRASI BAKICISI OLUNUR?

NASIL HARİKA BİR OKUL SONRASI BAKICISI OLUNUR?

Her sene okulların açılma sezonu ile birlikte çocuklar okullara doğru yol alıyor. Çalıştığınız ailenin gözünde en iyi okul sonrası bakıcısı olacağınıza odaklanmanız önemlidir. Peki bu yıl nasıl harika bir okul sonrası bakıcı olabilirsiniz? Önümüzdeki dönem okul yılı için kendinizi hazırlayın ve kendinize bir plan oluşturun ki tüm aile üyelerini etkileyebilesiniz.

Tüm yaştaki çocukların en iyi okul sonrası bakıcısı olmak için aşağıdaki 9 ipucunu kaçırmayın!

1. Okul Sonrası Programı Hazırlayın

Aile ile çocuklarının öğleden sonraları için ne çeşit bir program istediklerini konuşun. Okuldan sonra hemen ödevlere mi başlamalı, yoksa arada yarım saat ya da bir saat ara mı verilmeli? Olası ajandalar hakkında işvereninizle konuşun ve özelliklerine karar verin.
Ondan sonra, her öğleden sonra çocuklara gün boyunca neler yaptıklarını sorun. Eğer buna daha önce hazırlanmışlarsa kaba ve tedirgin olmayacaklardır. Öğleden sonrayı küçük zaman dilimlerine ayırırsanız bu şekilde onlara zorlayıcı gelmeyecektir.
Eğer hali hazırda böyle bir düzenleri yoksa, aile ile birlikte bir aile takvimi geliştirin. Bu herkesi program dahilinde tutmak için çok iyi bir yöntemdir. Bunların haricinde ders dışı faaliyetler ve küçük oyunlar da ekleyebilirsiniz. Ücretsiz online olan Google Takvim uygulamasını oluşturabilirsiniz, böylece hareket halindeyken bile gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

2. Okul Sonrası Bakıcı Olarak Temel Kurallar Çizin

Evin kuralları anne baba uzakta olduğunda ve sorumluluk okul sonrası bakıcı olarak sizde olduğu için değişmemeli. Çocukların bağlı olduğu kuralların ve yönergelerin neler olduğunu öğrenin. Ailelerden çocuklarla birlikte oturmalarını ve kuralları tekrardan gözden geçirmelerini isteyin. Neye izin var ve neye izin yok? Hangi kurallar birazcık esnetilebilir? Eğer bir kural çiğnenirse ne olur? Bu şekilde yüz yüze bir konuşma, çocukların itiraz etme olasılıklarını oldukça düşürecektir.

3. Öğretmenlerle Birlikte Kontrol Edin

Öğretmenleri ile çocuklar hakkında kısa bir gün raporu almak için inisiyatif isteyin. Çocukların okulda neler yaptığını öğrenmek önemlidir (özellikle de küçüklerse) ve bu çalıştıkları için ailelere oldukça zor gelebilir. Öğretmene hangi zamanın konuşmak için en iyi zaman olduğunu sorun. Sınıfa mı çıkmanız gerekli, yoksa kapıda mı beklemeniz? Görüşmeyi çok uzun tutmayın.
Sonrasında ister bunları bir yere yazıp ebeveynleri bilgilendirin, isterseniz eve geldiklerinde onlarla konuşun (Herkes için hangisi uygunsa). Aileler çocuklarıyla bu şekilde fazladan ilgilendiğiniz için fazlasıyla memnun olacaklardır.

4. Günlerinin Nasıl Geçtiğini Sorun

Çocuklar okuldan geldiklerinde onlara gün içerisinde neler yaptıklarını, nerelere gittiklerini sorun. Bu, onlarla ilgilendiğinizi ve onlarla konuşmaktan zevk aldığınızı gösterir. Çünkü bu vakitler, çocukların zekalarının hala yeni ve tertemiz olduğu zamanlardır. Gün içerisinde bir sorun yaşadılarsa ya da gerçekten ilginç bir şey olduysa, bunun hakkında konuşmalarını sağlayın. Sonra da aileleri ile paylaşın.

5. Sağlıklı Yemek ve Atıştırmalıklar Hazırlayın

Çocuklar okuldan geldiklerinde genelde açtırlar. Ailelerine okuldan sonra hangi atıştırmalıkların izinli olduğunu sorun. İyi bir yeme alışkanlığı her yaştaki çocuklar için temel öğelerden biridir, dolayısı ile onları doğru bir şekilde eğitin.
Dondurulmuş ve hazır şekerli atıştırmalıkların hazırlanması kolaydır fakat çocukların yorgun düşmelerine sebep olur ve sağlıksızdır. İyi bir okul sonrası bakıcı çocuklara ödev zamanları gelene kadar zihin açıcı sağlıklı atıştırmalıklar hazırlar. Ailelerin size, çocuklara vermeniz için atıştırmalıklar vermelerini önerin. Örneğin, birkaç dilim meyve ya da çerez çeşitleri vb.

6. Canlı Olun

Tüm gün sınıfta oturduktan sonra çocukların enerjilerini harcamaya ve temiz hava almaya ihtiyaçları vardır. Bir saat ya da biraz daha fazla bir süre için dışarıda fiziksel bir faaliyet planlayın. İyi bir okul sonrası bakıcı olarak omşu çocuklarını toplayın ve arka bahçede saklambaç oynatın ya da çocuklarla kısa süreli voleybol oynayabilirsiniz.

7. TV Zamanını Dahil Edin

Uzun zaman televizyonun, telefonun ya da tabletin başında oturmak hiçbir zaman iyi değildir, fakat ev ödevleri sonrası çocukları sevdikleri bir çizgi film için 30 dakikalık bir TV seyri ile ödüllendirebilirsiniz. Günlük programın içinde elektronik zamanı da olsun ama bağımlılıktan ve zararlarından korumak için bunu asgari düzeyde tutmalısınız. Ve asla “bir bölüm daha” yakarışlarına aldanmayın!

8. Ev Ödevleri İçin Yer Hazırla

Çocuklar okuldan döndüklerinde, onlara dikkatlerinin dağılmayacağı bir ortam hazırlamak önemlidir. Eğer ebeveynler hali hazırda bir yer oluşturmamış ise, okul sonrası bakıcı olarak oluşturmalarını tavsiye edin. Düzenli bir çalışma masasında, kalemler, keçeli kalemler, cetveller ve daha fazlası bulunmalıdır ki ödevlerini kolayca bitirsinler. Çocuklar ödevlerini bitirdiğinde, çalışma ortamlarını topladıklarından emin olun.

9. Ev Ödevlerine Yardım Et

Bakıcılar için, ödev yapımı boyunca orada kalıp yardım etmeyi genelde cezbedici olmaktadır. Fakat çocuklar kendi ödevlerini kendileri yapmalıdırlar. Müdahalenizi asgari düzeyde tutun (tabi karışık bir ödevleri yoksa veya sınavlara hazırlanmıyorlarsa).

Bir önceki yazımız olan BAKICILARIN İŞİ BIRAKMASININ 8 SEBEBİ başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*