MUTLU ÇOCUKLAR YETİŞTİRMENİN PÜF NOKTALARI

MUTLU ÇOCUKLAR YETİŞTİRMENİN PÜF NOKTALARI

Çocuklarınızın okulda ne kadar başarılı olup olmadıklarını düşünmeye harcadığınız zamanı, acaba mutlu olduklarından emin olmak için harcıyor musunuz? Peki ya çocuk bakıcınız? Çocuklarınızı hayal kırıklığı ve zorluklardan korumak için bir balonun içinde tutamayacağınız kesinken, dünya karşılarına ne çıkarmış olursa olsun donanımlı ve mutlu çocuklar yetiştirmek için uğraşın.

Çocuklarınızı ömür boyu olumlu tutumlar ve zihinsel rahatlık içinde tutma konusunda size yardımcı olacak bazı ipuçları:

1. Mutlu Çocuklar Yetiştirmek İçin Rol Model Olun

İyimserlik ve minnettar olma gibi özellikler geliştirmek, mutlu çocuklar yetiştirmek için çok önemlidir, fakat bu karmaşık fikirleri küçük çocuklara nasıl öğretebilirsiniz? Tabi ki, modelleme yaparak, çünkü çocuklar sezgisel olarak bizi örnek görürler. Başka bir deyişle, eğer çocuklarınızın iyimser, minnettar, sabırlı ve genellikle mutlu olmasını istiyorsanız, bunları onlara öğretmenin en iyi yolu, kendinizde somutlaştırmaktır. Kesinlikle mükemmel olmanıza gerek yok, çünkü çocuklar esnek ve rahattırlar. Siz sadece elinizden gelenin en iyisini yapmaya odaklanın.

2. Duygusal Zekayı Koruyun

Küçük çocuklarınızı hem kendi hem de başkalarının duygularını anlamak ve onlara saygı duymak için eğitin, bu mutlu çocuk yetiştirmek için önemlidir. Duygular doğal olarak gelir, ancak onları anlamak, öğretilmesi gereken bir şeydir. Çocuğunuzun kızgın veya sinirli olduğunu gördüğünüzde, bu duyguları kabul etmeniz önemlidir. Duygularını, hayal kırıklıklarını gördüğünüzü ve sizin de bu duygulara sahip olduğunuzu bilmelerini sağlayın.

Aynı şeyi diğer insanların duygularını anlamak için de yapın. Empati yapmayı öğrenmek zordur. Fakat karşınızdaki kişinin ne hissettiğini tanımlamanıza yardımcı olur. Bu zor duygular çocuğunuzun eylemlerinin doğrudan bir sonucuysa, o zaman ona ne olduğunu açıkladığınızdan emin olun, böylece kendi davranışlarının etkilerini anlarlar. Duygusal zekanın gelişmesinin zaman aldığını ve benzer konuşmaları tekrar tekrar tekrar edeceğinizi unutmayın. Yemekte ya da gün içindeki sakin bir zamanda ortaya çıkan sorunlar hakkında konuşmak yardımcı olabilir.

3. Çabayı Övün, Yeteneği Değil

Çalışmalar, yeteneklerinden ziyade çabalarının övgüyle karşılandığı, yeni yürümeye başlayan çocukların büyüdükçe olumlu tutum sergilemelerinin daha olası olduğunu göstermiştir. “Çok uğraştın, yaptığın işi gerçekten takdir ediyorum” gibi olumlu ve özel cümleler kurun.

Çabayı övmek, çocukların hayal kırıklığıyla nasıl baş edebileceklerini öğrenmelerine de yardımcı olabilir. Çocuklara hayal kırıklığıyla nasıl başa çıkacaklarını öğretirken, ilk adım duygularını doğrulamaktır. Çocuğunuz yeni bir oyuncak istediğinde, önce bunu beğendiğinizi ardından ise neden satın alamayacağınızı açıklayın. Evinize döndüğünüzde çocuğunuza o oyuncağı istek listesine koymayı önererek, onlara biraz umut verin.

4. Vücut Sağlığını Unutmayın

Fiziksel sağlık da mutlu çocuk yetiştirmek için çok önemlidir. İyi yemek yememek ya da uyumamak, onların zihinsel sağlıklarını etkileyebilir. Akıl ve vücut arasındaki bağlantıyı düşünmek çok önemlidir. Çocuklarınıza sağlıklı beslenmenin önemini öğretin, fiziksel egzersizler yaptırın ve onları sağlıklı bir yaşam sürmeye hazırlamayın.

Çocuğunuza, erken yaşta başlamış olduğunuz çeşitli sağlıklı yiyecekleri sunarak, siz de sağlıklı yiyin. Aile yürüyüşlerine çıkın, birlikte spor yapın ya da bir dahaki sefere yoga matınızı açtığınızda çocuğunuzu size katılmaya davet edin. Bu şekilde sadece harika bir örnek teşkil etmiyorsunuz, aynı zamanda büyük bir bağ da kurmuş oluyorsunuz. Sonuçta, sağlıklı ilişkiler kurmak, mutlu çocukların yetiştirilmesinin ayrılmaz bir parçasıdır.

Bir önceki yazımız olan ÇOCUKLUK KORKULARININ ÜSTESİNDEN NASIL GELİNİR? başlıklı makalemizde Çocuk Bakımı, çocuk psikolojisi ve çocukluk korkuları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*