MUTLU BİR ANNE OLMANIN 10 YOLU

MUTLU BİR ANNE OLMANIN 10 YOLU

Her anne mutlu olmanın ve başarılı hissetmenin ne demek olduğunu tatmalı.
Çocukların okulu, sporları, market alışverişi, evdeki veya dışarıdaki işler derken koşuşturmacanın arasında mutlu bir anne olup olmadığınızı durup hiç düşündünüz mü? Yoğun gününüz sonunda başarılı hissediyor musunuz?

Bu konudaki bir uzmana göre, “Anne olarak mutluluk küçük çocuğunuzun hayattan zevk aldığını görmektir. Anne olarak bu bizi mutlu eder.” Fakat mutlu bir anne olmak mutlu bir kadın olmaktan farklıdır. Aynı uzman, iç içe olmasına rağmen anneliğin ve kişisel mutluluğun biraz farklı olduğunu belirtiyor. Birisi için kişisel mutluluk otantik bir yaşam ve önemli olan şeyler konusunda itibar görmekten gelebilir.

Başka bir uzmana göre, “Anne olarak, ailenizin ve tüm evinizin CEO’su ya da Her Şeyi Düzenleyen Şefisiniz.” “sahip olduğunuz tüm rolleri ve sorumlulukları kaybetmeniz kolaydır ve kendinizle ilgilenmeyi bırakırsınız. Fakat her annenin mutlu alanını bulması ciddi ve zekicedir!

Mutlu bir anne olmanın sırları şaşırtıcı biçimde basittir. “Sakinleşene kadar dışarıda kalmak, stresten kolayca uzaklaşmanızı sağlar.” Aynı uzman, “Tüm farkındalık çalışmalarım yaşam koşulları ne olursa olsun mutlu olmayı öğretti,” diye açıklıyor. “Kendimize dikkat ederek ve kendi mutluluğumuzu arttırarak çocuklarımız için tam olarak bu zihniyetin modeli olabiliriz,” şeklinde de ekliyor.

Daha fazla mutlu olmak için çalışmak istiyor musunuz? İşte tüm mutlu annelerin bilmesi gerek 10 sır:

1. Sabahları Meditasyon Yapın

Gözleriniz açıkken 20 defa nefes alıp verin ve günde üç ya da beş dakika meditasyon yapın. Bunu ister tek başınıza isterseniz çocuklarınızla yapabilirsiniz.

2. En İyiye Odaklanın

Gününüzün “en iyi kısmı” hakkında çocuklarınızla düzenli olarak konuşun. Hayata bakış açınız mutluluğun temelidir.

3. Hareket Edin

Günlük olarak hareket etmenin bir yolunu bulun. Küçük çocuğunuzla dans partisi verin, onlarla doğa yürüyüşü yapın ya da koşu, kırkayağı gibi daha çok enerjik hissetmenizi sağlayacak bir şey de olabilir, vücudunuzu aktif tutmanız önemlidir.

4. Duygularınızı Hissedin

Zihinsel ve duygusal nasıl hissettiğinize gerçekten dikkat edin. Eğer piliniz bitmiş hissediyorsanız, bunu onurlandırın ve en kısa sürede, ufak bir şey bile olsa, kendinizi yenileyecek bir şey yapın.

5. Hediye Olun

Tamamen çocuklarınız için ortaya çıkmaya çalışın. Kendi merkezinize indiğiniz bir anda, iPhone’unuzu bir kenara bırakın, bilgisayarınızdan uzak durun ve sadece çocuklarınız için ortaya çıkın.

6. Önceliklerinizi Listeleyin

Sizin için en önemli olan üç ya da beş şeyi seçin. Bunlar sizin öncelikleriniz. Günün sonunda, herşeyi yapmaya vaktiniz kalmadığında en azından bunlar bitmiş olacak. Ve zamanınızın geri kalanında diğer önemli işlerinizi yaptığınızda, mutluluk hissiyle dolup taşacaksınız.

7. Bir Liste Yapın

Ve kendinizi onun içine koyun! Çoğu anne yapacakları birçok şey için uzun listeler hazırlar ve yapacaklar listesi tamamlandığında sizin de dinlenmeniz, biraz ara vermeniz, arkadaşlarınızla vakit geçirmeniz, kitap okuyup yürüyüşe çıkmanız gerektiğini düşünmek kolaydır fakat genelde öyle olmaz. Neden yapacaklar listenize “benim zamanım” faaliyetlerini eklemiyorsunuz? Manikür randevusu almak iş e-maillerinize cevap vermek kadar önemlidir. Yapın!

8. Bir Kara Liste Yapın

Uzmanlar zamanı verimli geçirmek için kullanışlı hatırlatıcılara gerek olduğunda çeşitli şeyler için de kara liste hazırlamanızı öneriyor. En önemli şeylerden birisi kişisel bakım kara listesidir. Kendinizle ilgilendiğinizde, sadece 10 dakikalık bile olsa, mutluluğunuzu kontrol edersiniz.

9. Hayır Deyin

Anne olarak, onları korumanız için size güvenen birçok insan var. Her zaman. Size aç olduğunu söyleyen küçük insanlara hayır diyemiyorken, diğer insanlar onlar için bir şey yapmanızı istediklerinde hayır demek için birçok fırsatınız var.

10. Etrafınızı Arkadaşlarınızla Doldurun

Gerçekten. Koşuşturmaktan yorulup sıkıldığınızda, arkadaşlarınızla öğlen yemeği planınızı iptal etmek kolaydır. Fakat riskli bir durumdur. Dostluk ilişkilerinizi güçlü tutmayı unutmayın. Haftalık ya da aylık arkadaş buluşmaları ayarlayın. Ya da en azından telefon görüşmeleri için haftalık zaman planlayın.

Mutlu anne olmanın yöntemleri her kadın için farklıdır. Kendinizi kabullendiğinizi kendinize göstermenin ve gerçekteki kendinizi onurlandırmanın keyfini yaşayın. Herşeyden önemlisi, nasıl mutlu olunduğunu çocuklarımız için modelliyoruz değil mi? Kendilerini mutlu eden şeyleri bilerek büyümelerini ve kendi kaderlerini kendilerinin şekillendirmelerini istiyoruz. Mutluluğunuz önemlidir. Onu sahiplenin!

Bir önceki yazımız olan ÇALIŞAN ANNELER İÇİN EVDE VE İŞTE STRES YÖNETİMİ başlıklı makalemizde Anneler ve Çalışan Anne hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*