MÜKEMMEL YAŞLI BAKICIYI BULMAK

MÜKEMMEL YAŞLI BAKICIYI BULMAK

Güvenilir yaşlı bakıcı önemini anlamak için kısa bir hikaye;

16 saat. Bu, Zehra’nın annesi Suna geçen yıl Eylül ayında evinde düştükten sonra kendi evinde geçirdiği süreydi. Zehra sadece annesinin 88. yaş gününü kutlamak istemişti ve pek fazla endişelenmemişti.

“Annem her zaman hareketlidir, sadece arkadaşlarıyla dışarda olduğunu sanmıştım,” şeklinde açıkladı Zehra.

Köpeğini yürüyüşe çıkaran bir komşusu Suna’nın ambulans ekiplerinden ağlayarak yardım istediğini duydu.

“Duyduğumda çok üzülmüştüm,” dedi Sinanoğlu, sesi yaşadığı anın gerginliğini ortaya koyuyordu. “Tek çocuktum ve babam yaklaşık 10 yıl önce vefat etmişti, üstüne üstlük binlerce kilometre uzaktayım.”

Hastaneden taburcu olduktan sonra, Suna yakınlardaki bir rehabilitasyon merkezine kabul edildi. Sinanoğlu merkezden annesini kontrol etmesi için çağrıldığında, çalışanların ne şekilde çalıştığını incelemek istedi, özellikle de annesi merkezin iyi bir yer olduğunu söylediğinde. Fakat Zehra annesinin durumu hakkında giderek daha belirsiz cevaplar aldığında endişelenmeye başlamıştı. Endişeleri sıklaşınca, annesini yanına aldı. Kısa bir süre sonra annesinin sadece darbe almadığını, aynı zamanda enfeksiyon geçirdiğini de öğrendi.

“Merkezdeki bakıcılar bana hiçbir şey dememişti,” dedi Sinanoğlu hala korkarak.

Sinanoğlu annesinin durumunun ciddiyeti hakkında daha fazla bilgi edinirken bir hasta bakıcıda olması gereken en önemli özelliğin bakım konusu olduğunu anlamıştı.

Annesinin onun sağlayabileceğinden çok daha fazla yardıma ihtiyacı olduğunu anladığında, annesini gerçekten önemseyen, kaliteli ve merhametli bir ortam aramaya başladı.

En yakınınızın bakıma ihtiyaç duyduğu bir dönem geldiğinde, hiç kimse sizin kadar iyi bakamayabilir. Uzmanlar kaliteli bakım ortamı bulmak için bazı basit ipuçları veriyor;

Güvenilir Yaşlı Bakıcı İçin Genel Değerlendirmeler

Hem evde hem de tesislerde bakım hizmeti verenler için kontrol noktaları şunlardır:

  • Kişisel bilgi edinin. Çoğu şeyde olduğu gibi, güvenilir bir tavsiye almak önemlidir. Komşularınıza ve arkadaşlarınıza sormaya, internet sitelerinde araştırmalar yapmaya, forumlarda paylaşılan yorumları okumaya başlayın. Şahsi fikirler doğru seçim yapmanıza yardımcı olacaktır.
  • Birçok kişiden dinleyin. Paraya çok fazla vurgu yapılıyor olması yanlış yerde olduğunuzu gösteriyor olabilir. Fakat ebeveyninizin bakımının gerektireceği tüm masrafları da anladığınızdan emin olun. Bütçenizi ve bu bakımı nasıl ödeyeceğinizi bilmek istersiniz. Bu en önemli adımlardan biridir, birçok kişi eksik bilgilendirilmeden dolayı bekledikleri hizmeti alamayınca şaşırmaktadır.
  • Sevgiyi hissedin. Bakıcılarla iletişim halinde olun ve yaşlılara nasıl yaklaştıklarına dikkat edin. Hastanın ayağı kaydığında ya da üstünü değiştirirken kibar davranıyorlar mı? Hastalarla konuşurken onlara kibarca dokunuyorlar mı? Dokunmak, sevgiyi hissettirir.

Aslında bakılması gereken özelliklerin hepsi, ebeveyninize saygı duyulup duyulmadığıyla ilgilidir. Ayrıca bakıcıların sizi de dikkate alarak tedaviye başlıyor olmaları faydalı bir tüyodur.

 • İlişkilerinizi inceleyin. Bakım ekibinin bir parçası olduğunuzu unutmayın. Sizin buna dahil olmanız her zaman önemlidir. Sevdiklerinize bakması için tuttuğunuz kişi hayatınızın bir parçasıdır.  Onlarla nasıl iletişim halinde olabilirsiniz? Skype, e-mail ya da telefon kullanıyorlar mı? İstediğiniz zaman onlara ulaşabilir misiniz?

Tesis Değerlendirmesi

Tesisler için dikkate alınması gereken bazı özellikler:

 • Araştırmacı olun. Bakım kalitesinin günün her saatinde özenli olup olmadığını anlamak için farklı zamanlarda tesisi ziyarete gidin. Personel özenli ve hastalarla ilgili görünüyor mu? Hastalar rahat mı görünüyor yoksa gerginler mi? Ayrıca, diğer ailelerle konuşup fikir almak için bu zamanı değerlendirin.
 • İyi görünen tarafa aldanmayın. Ailenizin hoş bir ortamda olmasını istediğinizde, onlar ve siz, nazik, kaliteli ve özenli bir bakım görüyor olmalısınız. Gördüklerinizi göz ardı etmeyin ama çoğunlukla sevdiklerinize bakan insanlara odaklanın.
 • Saygı belirtilerini inceleyin. İnsanları bireysel olarak onurlandırmak bakımın kalitesini gösterir. Çalışanlar hastalara isim takıyor mu? Hastaların, sevdikleri ya da sevmedikleri şeyler biliniyor mu? Yemek yeme, uyuma ya da giyinme saatlerinde hastalar çalışanlarla rahat mı? Çalışanlar hastaların kişisel özgeçmişlerine ilgi gösteriyorlar mı? Annenizin eskiden nasıl biri olduğunu çalışanlara anlatın ve tepkilerini takip edin. “Belki huysuz ve gergin biridir, hastalığın dışında nasıl biri olduğunu bilmelerini sağlayın.
 • Ayrıntıları fark edin. Küçük şeyler tesislerin hastalarıyla ne kadar ilgilendiklerini gösterir. Örneğin, doğum günlerini ve yıldönümlerini kutluyorlar mı? Ücretsiz sunulan başka imkanlar var mı?
 • Değer özgürlüğü. Bakım evi bir hapishane değildir. Hastalar uygun koşullar altında bakılırken aynı zamanda da bağımsız olmalıdırlar. Ulaşım mevcut mu? İnsanlar istedikleri zaman bir şeyler atıştırabilir, birbirlerini özgürce ziyaret edebilir, erken kalkabilir ya da gündelik bakımları hakkında kendi kararlarını verebilirler mi?

Evde Bakım Değerlendirmesi

Evde bakım konusunda dikkat edilmesi gerekenler:

 • Göz teması kurun. Güvenilir yaşlı bakıcı, sizinle ve ebeveyninizle konuşurken göz teması kurmalıdır. Eğer birisi ebeveyninizle göz teması kurmayı ihmal ederek sürekli olarak kişisel sorular soruyorsa dikkat edin.
 • Hevesli kişiler arayın. Yaşlılarla vakit geçirmekten zevk alan ve onlarla çalışmaya hevesli olan birilerine bakın.
 • Profesyonelliği önemseyin. Bir bakıcı evde aileden biri görünürken, aynı zamanda davranışları bir profesyonel gibi olmalıdır. Örneğin televizyon izleyip izleyemeyeceğini sorması, çocuklarını işe getirmesi ya da bunlar gibi başka özel davranışlar dikkate alınması gereken konulardır.
 • Referansları kontrol edin. Referanslar her şeyi göz önüne koyuyor ama çoğu kişi bu kritik adımı ihmal ediyor. Önceki işverenleri, öğretmeni ya da komşusu dahil adaylardan daha fazla referans isteyin. Ortak bağlantılar bulmak için Linkedin ya da Facebook hesapları olup olmadığını sorun.

Kısacası, evde bakımın mı yoksa tesisin mi size uygun olduğunu kalbiniz size söyleyecektir. Hislerinize güvenin. Hiç kimse sizin yerinizi alamaz fakat biraz zaman ve hisle güvenilir yaşlı bakıcı bulabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan KADINLARDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KALP KRİZİ BELİRTİLERİ başlıklı makalemizde kadınlarda kalp krizi ve kalp krizi belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*