KÖTÜ BİR GÜNLÜK BAKIM MERKEZİNİN 8 BELİRTİSİ

KÖTÜ BİR GÜNLÜK BAKIM MERKEZİNİN 8 BELİRTİSİ

Sonunda küçüğünüzü günlük bakım evlerine bırakma vakti geldi ya da pek olumlu olmayan deneyimlerden sonra günlük bakım merkezinizi değiştirdiniz. Gergin olmak doğaldır, bu daha dikkatli olmanız anlamına geliyor. Durumun üzücü bir hale gelmesine izin vermeyin. Birkaç basit işaret aramak kadar kolaydır. Çocuğunuzun katıldığı merkezin en kritik merkez olması, hislerinizi kullanmanızla başlar, altıncı hissiniz de dahil!
Çevrenizi araştırın, doğru kokuyu alacaksınız. Çocuğunuzun bakımına uygun bir merkezde insanlar çocuğunuzla iletişim halinde olacaktır ve çocuğunuzu daima dinleyeceklerdir. Çocuklar anne-babaların kaçırdığı bazı ince noktaları yakalarlar. Çocuğunuz için en iyi günlük bakım merkezi olup olmadığına karar verirken sekiz kırmızı işaret vardır.

1. Uyarıcı Olmayan Bir Çevre

İç içe bir iletişime yeteri kadar önem verilmediğinde, çocuğunuzun duygusal ve zihinsel gelişimi kısıtlanabilir. Oynadıkları oyuncaklara ve oyun alanlarına bakın ve oyuncakların ne sıklıkla temizlendiklerini sormaktan çekinmeyin. Ayrıca herhangi bir özel eğitim felsefesi uyguluyorlarsa, yaşa uygun aktiviteleri nasıl seçtiklerini de konuşun.

2. Çocuk Bakıcılarının Duygusal Desteklerinin Olmaması

Çocukların sevgiye ihtiyacı vardır ve anne-baba bunu sağlayamadığında günlük bakım çalışanları bunu karşılamalı. Geziniz boyunca etrafa göz atın. Eğer çocuklar dikkat çekmeye çalıştıklarında dikkate alınmıyor, ilgi gösterilmiyorsa, ağladıklarında görmezden geliniyorsa ya da çocuk bakıcıları ya da diğer çocuklar tarafından aşağılanıyorsa, merkez muhtemelen çocuğunuz için uygun değildir. Çocuklarla olumlu yönde uygulanan bir program arayın. Çocuğun davranış problemleri olduğunda, öğretmen ona bağırmamalı ya da küçümsememelidir. Temel amaçları çocuklara öğretmek olmalı, cezalandırmak değil.

3. Çok Fazla Çocuğun Olması

Sınıfta 14 tane çocuktan fazlası varsa, işletme muhtemelen yasal değildir çünkü büyük bir günlük bakım merkezinin maksimum çocuk miktarı 14tür.

4. Güvenliksiz Bir Çevre

Uygunsuz bir çevre gerçekleşebilecek sayısız tehlikeli durum vardır. Çocuğunuzu günlük bakım merkezine kayıt ettirmeden önce bölgenin sağlık ve güvenlik prosedürlerine uygun olup olmadığını kontrol edin. Sularını test ederken, uyarıcı bir işaret olabilecek göze çarpmayan ipuçları arayın. Çocukların bezlerine eldivenle değiştiriyorlar mı ve sık sık ellerini yıkıyorlar mı? Çocuklar için her yemek için uygun etiketleme yapıyorlar mı? Çocuk bakıcıları çocukların yakınında sigara içiyorlar mı ya da sigara kokuyorlar mı? Pencerelerin önünde güvenlik şeritleri var mı?

5. Sağlıksız Bir Çevre

Çocukların hasta olduğunu fark ettiyseniz, çocuğunuz da hasta olma riski altında. Hasta olduklarında doğru bir çocuk bakıcısı evde kalmalarını ister. Hasta çocuk politikalarını sorun. Çocuğunuz kendini iyi hissetmezse ve tuvaletini yaparken bir kaza olursa ne olacağını sorun.

6. Faaliyetlerin Zihinsel, Fiziksel, Sosyal ve Duygusal Gelişimi Desteklememesi

Okuma malzemelerini, eğitimsel oyuncakları inceleyerek çocukların dahil oldukları eğitimsel ilerlemeye göz atın. Doğru bir merkez, çocukların aktivitelere dahil olmasını ve iletişim halinde kalmalarına destek olur. Çocuklara hangi aktiviteleri yaptırdıklarını sorun.

7. Devlet Kanunlarını Takip Etmemeleri

Günlük bakım merkezlerinden ne beklediğinizi biliyorsunuz ve devlet kanunlarını takip etmediklerinde ileri görüşlü olun. Bir aileninkinden daha fazla çocuğa bakan herkes hukuk kurallarına uymalı. Devlet kanunları bölgeden bölgeye değişebilir, bu yüzden bakım merkezinizin yerel kuralları ve kanunları takip edip etmediğini araştırın.
Eğer çocuğunuzun ihmal edildiğini fark ettiyseniz ya da çocuğunuz fiziksel bir yara aldığını söylediyse, anında merkezle endişeleriniz hakkında konuşun. Eğer isteklerinize cevap vermiyorlarsa, şikayette bulunun.

8. Açık İletişim Eksikliği

Bu anne-babaların birbirleriyle tanışmasını, deneyimlerini paylaşmalarını ya da diğer anne-babalarla problemlerini konuşmalarını içine alan bir bölümdür. Ayrıca yöneticilerin sizinle tanışmaya ne kadar uygun olduklarını, çocuğunuzun bakıcılarıyla ne derece açık bir iletişime sahip olabileceğini anlayabileceğiniz anlardır. Ziyaret programında çıkan aksaklıklar zayıf bir işletme olduklarının işareti olabilir. Uzmanlar öğretmenlerin ve yöneticilerin sınıfta ya da oyun alanında çocuklarla nasıl baş ettiklerine bakmanızı öneriyor.

Bir önceki yazımız olan YATILI BİR ÇOCUK BAKICISINA MI İHTİYACINIZ VAR? başlıklı makalemizde Çocuk Bakıcısı ve Yatılı Bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*