KENDİ ORGANİK BEBEK MAMANIZI YAPMALI MISINIZ?

KENDİ ORGANİK BEBEK MAMANIZI YAPMALI MISINIZ?

Bebeğinizi ev yapımı organik bebek mamalarıyla beslemenin avantajları ve dezavantajlarını ölçüp biçmek önemlidir. Kendinizi bilgilendirin ve aileniz için en iyi olanın ne olduğunu görün.
Taze ve organik ürünlerle evde bebek maması yapmak bebeğinizin ihtiyacı olan minarelleri en ideal şekilde alacağını düşündürebilir. Yine de, dikkat edilmesi gereken çok şey var. Yoğun anne-babaların tek büyük görevi biri kendi organik bebek mamalarını yapmak değildir, fakat bu bebeğinizin sağlığını direk olarak etkiler ve her zaman iyi yönde olmaz.
Kendi organik bebek mamanızı yapmanın avantajları ve dezavantajlarını anlamak için, işte üzerine düşünmeniz gereken konular:

Avantajlar:

Ek Gıdalar Yok

Kendi bebek mamanızı yapmanın temel yararlarından biri, bebeğinizi neyle beslediğinizi bilmenizdir. İçerisinde bol malzeme barındıran farklı şişelerdeki bebek mamalarınızın içindeki şeker, tuz ve diğer malzemelerin miktarlarını kontrol etmelisiniz.

Yüksek Kalite, Düşük Maliyet

Organik bebek mamaları besin bakımından zengindir. Organik mamaları tercih ettiğinizde, içinde koruyucular ya da tarım ilaçları, gübre gibi kimyasal maddelerin olmadığını bilirsiniz. Yine de, önceden hazırlanmış organik bebek maması kutuları satın almak oldukça pahalı olabilir. Evde yapmak için kendi organik ürünlerinizi satın alarak uzun vadede paradan tasarruf edersiniz.

Çevresel Sorumluluklar

Bir bebeğin ne kadar bebek mamasını tüketeceğini bir düşünün. Kendi organik bebek mamanızı yaparak, porsiyon boyutlarınızı özelleştirebilir ve tekrar kullanılabilen kutular kullanabilirsiniz. Ek olarak, çevresel uygulamalara da destek vermiş olursunuz.

Değerlendirmeler:

Yatırım Zamanı

Kendi bebek mamanızı yapmanın gıda alışverişinize kolayca birkaç parça bir şey daha katacağı ve zamanınızın çoğunu size bırakacağı doğrudur. Yeni anne-babalar yoğun olabilirler ve bu sahip olamadığınız zamanı size bırakacaktır. Yine de, büyük paketler hazırlayarak ve artan yemekleri dondurarak zamanın büyük bir kısmını kendinize ayırabilirsiniz.

Nitratların Riskleri

Ticari olarak bebek maması hazırlayan bazı kişiler, ev yapımı muadillerinden daha güvenlidir çünkü üreticiler gerekli nitratları test eder. Ev yapımı bebek mamaları ıspanak, pancar, yeşil fasulye, kabak ve havuç gibi yüksek seviyede nitrat barındıran gıdalar içerir. 6 aylıktan küçük bebekler için tatlı patates, bezelye ve mısır gibi düşük nitrat barındıran gıdaları kullanmak daha iyidir.

Koruyucular Yok

Organik ürün demek koruyucu içermediği anlamına gelir yani bu da ürünün daha kolay bozulacağını gösterir. Bu nedenle, öngörülü ve düzenli olmak sizin için önemlidir. Bu taze yemeğin bebeğinize her daim hazır olması için belirli bir pişirme, dondurma ve eritme düzenine ve bir plana ihtiyacınız var.

Fazladan Basınç

Bazı anne-babalar çocuklarını besleme vakti geldiğinde çıtayı çok yükseltirler ve bu fazladan stres yaratır. Organik, el yapımı, sağlıklı yiyecekler ve atıştırmalıklar ortaya koyamadıklarında başarısız olacaklarmış gibi bir hisse kapılırlar. Mutlu bir denge oluşturmanın en iyi yolu, besinsel hedeflere sahip olmaktır ama tabi ki biraz esneklikle beraber. Bebek maması hazırlamak programınızla uyuşmuyorsa strese kapılmayın. Aileniz için en iyisi neyse onu yapın.

Don Yanığı

Yüksek kalitede bebek maması yaptığınızda, onları buzlukta çok fazla tutmamaya dikkat edin. Bebek mamaları en fazla bir aya kadar dondurucuda saklanabilir. Dondurucuya bebek mamasını küçük parçalara ayırarak koyun ve don yanığı olup olmadığını sürekli kontrol edin.
İlk yıllar çocuklara iyi alışkanlıklar kazandırmak için oldukça önemlidir ve besin en önemli şeylerden biridir. Kendi organik bebek mamanızı yapmaya meyilli olmanıza rağmen, potansiyel riskleri ve tüm faydalarını göz önünde bulundurmak önemlidir. Çoğu zaman bebeği besleme konusunda en iyi cevap hazır gıdalarla ev yapımı gıdaların birlikte kullanılmasıdır.

Son olarak, güçlü, sağlıklı ve umut dolu bir yaşam tarzı yeme alışkanlığının bir sonucudur.

Bir önceki yazımız olan ANNELERE MODERN HAYATI YÖNETMEK İÇİN 9 ÖNERİ başlıklı makalemizde Anneler ve Annelik hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*