KARDEŞLERİ EN ÇOK KAVGA ETTİREN 3 YAŞLI BAKIM PROBLEMİ VE ÇÖZÜMLERİ

KARDEŞLERİ EN ÇOK KAVGA ETTİREN 3 YAŞLI BAKIM PROBLEMİ VE ÇÖZÜMLERİ

Roxanne Greene’in babası hastaydı. Annesi ise Alzheimer hastalığının ilk aşamasında, tedavi olması gereken ve bakıma ihtiyacı olan hassas ve zor bir kadındı. Greene birçok farklı kuruluşa başvurdu ve sonunda evinin yakınındaki bir huzurevini buldu.

Greene’nin babası birkaç ay sonra vefat etti ve annesi daha dengesiz ve tehlikeli bir hale geldi. Soba külleri dışarda, kapılar kilitlenmiyor, yemekler yenmeyecek halde. Açıkçası annesi artık tek başına yaşayabilecek halde değildi ve üzülerek annesini felç geçirerek vefat ettiği bir huzur evine yatırdı.

Tüm bu çileli zamanlar tam iki yıl sürdü. Bu süre zarfında Roxanne anne-babası için şoför, işletme müdürü, bakıcı, sağlık savunucusu, sigorta aracısı, hizmetçi, işçi çalıştıran, yasal vekil, görevli ve sevecen bir kız oldu. Annesiyle iletişime geçen herkesle ilişki kurdu. İki cenaze planladı. Bir çocuğun yapması gereken ne varsa yaptı.

Fakat Roxanne tek çocuk değildi. Ülke dışında yaşayan senede bir uçak bileti alıp görmeye gelen bir kız kardeşi ve iki saatlik uzaklıkta yaşayan bir erkek kardeşi vardı. Tabi her ikisi de tüm bu süreçte yanlarında değillerdi.

Kız kardeşi çek gönderdi, erkek kardeşi ise maille baş sağlığı diledi. Roxanne, “anne babam için doğru şeyi yapmak istedim çünkü sonradan pişman olmak istemiyordum. Fakat doğrusunu söylemek gerekirse hayatımda hiç bu kadar yalnız hissetmemiştim.” dedi.

Kardeşleri Strese Düşüren Üç Temel Durum

Ne yazık ki bu alışılmadık bir durum değil. Kardeşler ve bakıcılar üzerinde yapılan araştırmalara göre ailelerin %90’ında bir kardeş daha fazla sorumluluk almaktadır.

1. Sorumluluk ve Rekabet

Hatırlamak ve sorumluluk almak her insanda olan bir şey değildir. Her kardeş aileye, anne-babasına ve kendi sorumluluklarına karşı farklı ilişki şekilleriyle yetiştirilmiştir. Genellikle insanların davranışları anne-baba ile olan ilişkilerine bağlıdır.

Uzmanlar anne-babası tarafından çok sevgi verilen ya da iyi kız veya oğlan diye tanımlanan çocuklar anne-babasına ilk bakacak kişi olurlar. Ailede en çok korkutulan, hayal kırıklığı yaşayan ya da görmezden gelinen çocuk, kendisine ihtiyaç duyan anne-babasına bakmaya gönüllü olmayacaktır.

İyi bir çocuk olduğu için Roxanne’nin ödülü mü? Anne-babasıyla ilgilenirken işinden ayrıldı, arkadaşlarına vakit ayıramadı ve 20 yıllık evliliğini ikinci plana attı. Ha, tabi annesinin cenazesinden sonra kardeşleriyle neredeyse bir yıl görüşmedi.

Her ikisi de bir şeyleri üstlenen kız kardeşleri olarak her şeyin onun kontrolü altında olduğuna kendilerini inandırmaya çalıştılar. Fakat gerçekte, sadece anneleriyle yüzleşmek istemediler. Sorun ise, anneyi engellemeye çalışırken kardeşlerini de terk etmiş olmaları.

2. Sorumlulukları Paylaşmak

Bakım görevlerini paylaşmaya sıra geldiğinde, tüm ailenin iş birliği yapabileceği tek bir çeşit çözüm yoktur. Her aile farklıdır, bu yüzden her aile kendisi için en iyi olacak ayarlama yapmalıdır. Örneğin, bir kardeş yasal konularla ilgilenirken, diğer kardeş kişisel bakım ve sağlık konularını ele alabilir ve bir diğeri de alışveriş ve evle ilgilenebilir. Her durumda, gösterilen çaba eşitlenemez, özellikle kardeşlerden biri diğerlerine göre anne-babasına daha yakın yaşıyorsa.

Yaşlı aile üyeleriyle aynı evde yaşayan kardeş diğerlerine göre daha fazla bakım sağlayacaktır. Adaleti sağlamak adına diğer kardeş de maddi konuları ele alabilir. Ya da diğer kardeşler anne-babaya bakan kardeşi biraz dinlendirmek için anne-babanın bakımını bir süre üstlenebilirler. Geniş ailelerde, yetişkin çocuklar gerekli bakımları sağlamak için anne-babanın evinde kaldıkları da bilinen bir çözümdür.

Çoğu uzman sorumluluk paylaşımının aileden aileye değiştiği konusuna katılmaktadır. Kardeşler arası uyuşmazlığı önlemenin en iyi yolu konuşmaktır, birebir ya da telefon görüşmesi yapılarak her şeyi açık şekilde konuşun.

Herkesin farklı yetenekleri, bilgileri ve müsait olma durumu vardır. Mümkünse, tıbbi ihtiyaçları, fatura ödemesini, temizliği, yemeği, ulaşımı, yasal konuları, çamaşırları herkesin durumuna uygun şekilde ayarlayın. Günde bir kez anneyi aramak olsa bile herkese bir takım sorumluluklar verin.

3. Harcama ve İhtiyaç Değerlendirmesi

Birçoğunun aksine, anne-babanın bakımı çok fazla parçalandığı ve tartışmaları arttıranın genellikle para olduğu bilinen bir şeydir. Kardeşler anne-babanın bakımı için ne kadar para harcanacağı konusunda anlaşmazlığa düşerler.

Para büyük, çok büyük bir problemdir özellikle anne-baba öldüğünde miras paylaşımı büyük problemler oluşturur. Çocukluğunuzdan beri kardeşlerinizle kavga eder, küskünlüklerle mücadele edersiniz. Ama bu aile içinde güç mücadelelerini ön plana çıktığı zamanlardır.

Anlaşmazlıklar anne-babanın gerçek ihtiyaçlarının anlaşılmamasından doğar. Bir kardeşin tanık olduğu şeyler diğerinin ara sıra uğradığında ya da telefonda görüştüğünde duyduklarından farklıdır.

Uzmanlar anne-babanızın ihtiyaçlarının ne olduğuna dair bir fikriniz yoksa, yaşlı bakımı konusunda uzman olan üçüncü kişilerden yardım almanızı öneriyor.

Yeni Hedef: Anne-Babanızı Gururlandırın

En sağlıklı ve en az sürtüşmelerin yaşandığı ailelerde, anne-babanın isteklerinin ne olduğu bilinir. En iyi şartlarda anne-baba daima yol göstericidir. Aile içindeki anlaşmazlıklarla nasıl mücadele edileceğinin en güzel modelidirler ve ne istediklerini çocuklarının da bilmelerini sağlarlar. Bakıcı problemi ortaya çıktığında, anne-baba hala hayattayken bir an evvel aile bir araya gelmeli ve yapılması gerekenleri, uygun çözümleri düzenli olarak görüşmeliler.

Jeanie Herbert’ın babası öldüğünde, o ve iki kız kardeşi yastaydılar. Ardından bir araya gelip problemi enine boyuna konuştular. Babaları bir vasiyette bulunmadan ölmüştü ve bu babalarından kalan mirasın yarısının anneye diğer yarısının da çocuklarına kaldığını gösteriyordu.

“Annemiz dinç ama elektrikli sandalyesi olmadan hiçbir yere gidemez. Gerçekten tek başına yaşayamaz.” Diye açıkladı Jeanie. “neyse ki kız kardeşlerimden biri annemle birlikte yaşıyor. Annemin sağlık sorunları var ve kendi evinin işlerini halledecek gücü yok. Annemin hastalığı ve babamın emekliliğinden sonra kız kardeşimle beraber yaşamaya başladılar.”

Kardeşlerden birinin onlarla beraber kalmasına karar verdiklerinde yapılacaklarla ilgili gerçekten bir problem yoktu. Ev üzerindeki haklarımızı kız kardeşimize devrettik. En azından bunu yapabilirdik. Evin onarılması gerektiğinde ya da beklenmedik faturalar çıktığında yardımcı oluyorduk. Annem ne yapmaya çalıştığımızı anladığında gözyaşlarına boğuldu. Bizimle gurur duyduğunu söyledi. Ama gerçekten bu duruma şaşırmadığını dile getirdi. Annem ve babam bir ailenin birbirine nasıl davranması gerektiğini bizlere öğretmişti.

Jeanie’nin durumu Roxanne’nin durumunun tam tersi olmasına rağmen, sonuç tamamen aile uyumuyla ilgili.

Yetişkin birer birey olduklarında kardeşler birbirlerine göz kulak olmalılar. Herkes büyür. Herkesin bir hayatı vardır. Çocukluğunuzda tanıdığınız kişilerin aynı kaldığını sanmayın. Değiller. En büyük kardeş her zaman bakıcı rolünü üstlenmek zorunda değildir ve en küçük kardeş hiçbir şey yapmayan kardeş olarak kalamaz. Birbirinize yapmasını önereceğiniz şeyleri bugün bir gözden geçirin.

Bir önceki yazımız olan İŞ BULMAK İÇİN 9 ÇILGIN NUMARA başlıklı makalemizde Bakıcılık İşleri, Ev İşlerine Yardımcı ve Hasta Bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar
Bir yorum
    • Sema
    • 30 Mayıs 2017

    Bu yazı tam beni anlatıyor. Ne kadar da mutlu oldum. Çünkü 4 kardeşiz ve ben annemle beraber aynı apartmanda oturduğu için tüm yük benim omuzlarımda. Artık tükendim. Ve beni diğer kardeşlerim anlamak istemiyor.

    Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*