KANSER OLAN ANNE-BABANIZA NASIL YARDIMCI OLURSUNUZ?

KANSER OLAN ANNE-BABANIZA NASIL YARDIMCI OLURSUNUZ?

Sevdiğinizi birinin kanser olduğunu öğrenmekten daha kötü bir şey olamaz. Bu kişi anne-babanızsa, bu daha da zordur. Çocuk olarak, anne-babamızı güçlü ve yenilmez olarak görürüz. Hasta olduklarında ise bu bizler için ağır bir durumdur. Rollerinizi değişmeniz gerekebilir ve hastalıkla savaşırlarken anne-babanıza bakmanız gerekebilir.

Kanser düşüncesiyle bunalmanız ve korkmanız çok kolay ve normal bir durumdur. Bu süreçte anne-babanıza ve kendinize yardımcı olmak için yapabileceğiniz birçok şey var.

Onları Lüksle Tanıştırın

Anne-babanıza yardım etmek, sırtına ya da ayaklarına masaj yapmak kadar kolaydır. Siz mi yaparsınız yoksa profesyonel bir masöre mi yaptırırsınız, bu size kalmış. Eğer anneniz tek bir kanserle mücadele ediyorsa, ona manikür ve pedikür yaptırın. Bunlar anne-babanızın hayatına katabileceğiniz ufak lükslerdir. Hem onlar mutlu olur hem beraber vakit geçirebilirsiniz.

Evde Bakım Sağlayın

Sürekli hastaneye gidip gelmek zor olabilir ve zaman alan bir eylemdir. Hem yakıt masrafı hem zaman kaybı yaşamamak için sertifikalı bir hemşire tutabilirsiniz. Bu evde bakım sağlayan hemşireler, anne-babanızın ilaçlarıyla ilgilenir ve onlara ev rahatlığında tıbbi tedavi sunarlar.

Not Tutmak

Kanser düşüncesi sizi yıkabilir ve doktorun söyledikleri fazla bilgi yüklü olabilir. Çoğu zaman hastalar, görüşmeleri akıllarında tutamazlar. Bu nedenle doktor görüşmelerinde hasta yanında biri mutlaka olmalı.

Doktorun planı, hedefleri ve yapacağı sonraki adımlar hakkında notlar aldığınızdan emin olun. Ayrıca ilaç alması gereken zamanları ve karşılaşılabilecek sorunları da not alın. Her türlü yan etkiyi de doktorunuza bildirebilirsiniz.

Yazarak Anlaşmaya Başlayın

Anne-babanız için bir defter satın alın ve bu defter üzerinden yazışın. Böylece size geri dönüş sağlayabilirler. İstediğiniz konu hakkında konuşun. Ve unutmayın, bazen zor sorular sormak ya da duygusal problemlerden bahsetmek yazışırken daha kolaydır. Anne-babanızın tedavisi boyunca bu deftere devam edin. Size de birlikte yaptığınız yazışmalara geri dönüp bakma fırsatı doğacak.

Kardeşlerinizle Birlikte Sabırlı Olun

Siz ve kardeşleriniz çok farklısınız, her biriniz kanser teşhisi ve etkileriyle farklı şekillerde başa çıkacaksınız. Biri duygularını içinde yaşarken, diğeri duygularını dışa vurmaya ihtiyaç duyacaktır. Anne-babanızla sürekli olarak mücadele ederek onlara fazladan stres yaşatmak yerine, mümkün olduğunca sabırlı olmaya çalışın. Bu süre zarfında kardeşlerinizden destek alın ve onlara destek olun böylece anne-babanıza daha çok yardımcı olursunuz.

Temizlikçi Tutun

Hasta olduğunuzda yapmanız gerekenler konusunda endişelenebilirsiniz ama vücudunuz bunları yapmanıza müsaade etmez. Anne-babanızın nasıl hissettiğini bir düşünün. Evlerini temizleyerek, çamaşırlarını yıkayarak ya da market alışverişlerini yaparak ihtiyaçları olan dinlenme ve rahatlamayı onlara verin. Düzenli olarak bunları yapamıyorsanız, aylık, haftalık ya da günlük bir temizlikçi tutun. Anne-babanız yerine yapılan bu küçük görevler, onların daha çabuk iyileşmesine yardımcı olacak.

Onları Yönlendirin

Cerrahi iyileşme ve kemoterapi tedavileri çok fazla boş zamana neden olabilir. Anne-babanızın daha keyifli vakit geçirebilmesi için taşınabilir bir DVD oynatıcı edinin. Eğleneceğini düşündüğünüz filmler ya da oynatma listeleri oluşturabilirsiniz. Eğer uzaktalarsa, çocuklarınızın, kardeşlerinizin videolarını kaydederek izlettirin. Eğer ziyaret edebiliyorsanız, örgü ya da kart oyunları gibi yeni hobiler edinmesini sağlayın.

Blog Oluşturun

Sevdiğiniz birine kanser teşhisi konulduğunda, akraba ve arkadaşlar genellikle ziyarete gelir. Bu harika bir birlikteliktir fakat aynı zamanda can sıkıcı da olabilir. Sürekli kontrol etmeniz gereken şeylerle beraber gelen giden insanlarla uğraştığınızı bir düşünün. Anne-babanız bazen mesajlara cevap verecek vakit bile bulamayacak, ziyarete gelenleri ağırlama gücü de.

Bu yüzden, bir aile blogu oluşturun. Anne-babanızın sağlığıyla ilgili her şeyi burada paylaşın, anne-babanızın duygularını, neler hissettiklerini konuşun ve insanları mesaj bırakmaları için teşvik edin.

Hikayeler Okuyun

Kanser hastaları oldukça hassas olabilirler, bu nedenle diğer kanseri yenen ve hayatta kalan insanların hikayelerinden ilham almaya ihtiyaç duyarlar. Anne-babanızla oturun ve kanserli kişilerin hikayelerini paylaşan blog ve web sitelerine bakın. Hatta anne-babanızın mücadele ettiği spesifik kanser türünden bahseden hikayeleri bile arayabilirsiniz.

Kendiniz İçin İyi Bir Destek Sistemi Oluşturun

Bu arada anne-babanıza bakarken, kendinizle ilgilenmeyi de unutmayın! Gece gündüz fark etmeden telefonlarınıza cevap verecek, keyifli bir gece geçirmenizi sağlayacak arkadaşlarla etrafınızı kuşatın. Ağlamak isterseniz ağlayın ve duygularınızı dışarı dökmeye izin verin. Her e-postaya ve mesaja geri dönmek zorunda olmadığınızı fark edin. Şuan düşünmeniz gereken çok şey var ve insanlar bunu biliyor.

Bir önceki yazımız olan BİLİNMESİ GEREKEN EN ÖNEMLİ HASTA BAKICI GÖREVLERİ başlıklı makalemizde Hasta Bakıcı ve hasta bakıcı görevleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*