İKİZ BEBEK BAKICISI ARAYANLAR İÇİN 5 TÜYO

İKİZ BEBEK BAKICISI ARAYANLAR İÇİN 5 TÜYO

İkiz veya üçüz bebekleriniz olduğunda, bir dadı ya da bakıcı tutmak özel yetenekler gerektirir. Bir dadı ya da bakıcı bulmak ikiz veya üçüz bebekleri olan aileler için biraz farklı olabilir.

1. İhtiyaçlarınız Belirleyin

İkizleri olan aileler de dahil her aile farklıdır. İhtiyaçlarınızın tam olarak neler olduğunu belirlemenizi öneriyoruz.

Diğer aileler birkaç saatliğine kendilerine kişisel zaman ayırmak ya da ayak işlerini yapacak birini ararken bazı aileler saatlik destek ve bakıma ihtiyaç duyar. Sizinle seyahat edecek, geceleri vakit geçirecek ya da tatillerde çalışacak birine mi ihtiyacınız var? Bebeklerinize bakıcılık yaparken hafif ev işlerine de yardım etmesini mi istiyorsunuz? Ne kadar açık olursanız o kadar iyi iş tanımı yazabilirsiniz. Bu siz referansları kontrol ederken görüşme boyunca aklınızdaki tüm soruları sormanızı sağlayacaktır.

2. Önceden Plan Yapın

İkizleriniz varsa önceden plan yapmak önemlidir. Hamileliğin 30. Haftasında, ailelerin ne aradıkları ve bakıcıdan beklentileri hakkında net fikirleri olmalıdır. Bu özellikle gece bakıcılığı ve bebeğin emzirilmesini de düşünüyorsanız çok önemlidir.

Altı yaşında ikizleri olan bir anne de bu görüşe katılıyor. “En başından beri yardıma ihtiyacımız vardı ve biz hamileliğimi yarıladığımda araştırmalara başladık. Birini bulmalıydık ve bebeklerimiz eve geldiğinde planladığımız gibi bizimle olmalıydı.”

3. Başlangıç Tarihi Hakkındaki Beklentileriniz Belirleyin

Yeni doğanlar için bakıcı tutuyorsanız, anlaşma imzalamayın. Başlangıç tarihini tam olarak planlamak özellikle ilk doğumsa, üçüz sahibi olan aileler için zordur. İkizlerin %57’si 37. Haftalarından önce doğarlar ve önceden bir tarih belirlemek zordur. Aslında, doğumdan sonra hastanede kalmanız gerekip gerekmediği ya da bebeklerinizin erken doğup doğmayacağı hakkındaki beklentilerinizi belirleyip açıkça görüştükten sonra başlangıç tarihi ona göre ayarlanacaktır.

4. Özellikleri Olan Birini Arayın

Daha önce üçüzlerle deneyimi olan birini aramak daha cazip gelebilir. Fakat uzmanlar ailenizin ihtiyaçlarını karşılayabilecek birine odaklanmanızı öneriyor. Harika referanslar ve önceki bakıcılık deneyimleriyle beraber açık fikirli ve enerji dolu olması doğru bir karar için yeterlidir. Özellikle ikiz deneyimine sahip olan aile enerjinize ve ihtiyaçlarınıza uygun olması herşeyden daha önemlidir.

5. Belgelerini, Referanslarını ve Aşılarını Mutlaka Kontrol Edin

Bu her aile için geçerlidir fakat bakım konusunda umutsuzluğa düşen üçüz sahibi ailelerin referansları kontrol etmediklerinden talihsiz senaryolarla karşı karşıya kaldıklarına tanık olunmuştur.
Başvurusunu onayladığınız adayın belgelerinin güncel olduğundan, referanslarıyla görüştüğünüzden ve adayla kapsamlı olarak konuştuğunuzdan emin olun ve her zaman işinizi garantilemek için kendinize biraz zaman ayırın.

İkizleri olan aileler bakıcı ya da dadı tutma konusunda çok daha endişelidirler. Fakat gece bakıcısı da arasanız yarı zamanlı bakıcı da arasanız ailenize yardım etmek isteyen, hevesli birçok profesyonel bakıcı var. İhtiyaçlarınızı netleştirin, bebekleriniz bakıma ihtiyaç duydukça ailenizin bir parçası olacak biriyle bir ilişkiye başlamadan önce beklentilerinizi belirleyin ve buna erkenden başlayın.

Bir önceki yazımız olan DOĞRU ÇOCUK BAKICISI SEÇİMİ İÇİN 5 TÜYO başlıklı makalemizde bakıcı mülakatı, bakıcı seçimi ve Bebek Bakıcısı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*