İKİNCİ ÇOCUĞU YAPMALI MISINIZ?

İKİNCİ ÇOCUĞU YAPMALI MISINIZ?

Çocuk sayısını arttırmak ucuz bir şey değildir. Bebek bezlerine, kıyafetlere, beşiğe, okul masraflarına, yemeğine, bebek bakıcısına, özel derslere ciddi anlamda bütçe ayırmanız gerekir. Bu listeyi daha da uzatabileceğinizi söylememize gerek yoktur ve bu listeye henüz görüp tam bebeğinize uygun olduğunu düşünerek alacağınız şeyleri de eklemedik. Araştırmalara göre, 2010 yılında çocuk sahibi olmuş, tek çocuklu ve orta gelirli bir aile çocukları 17 yaşına gelene kadar ayda yaklaşık olarak 800 lira masraf yapar.

Eğer ikinci ya da üçüncü çocuğa sahip olmayı düşünüyorsanız, ailenizin bu masrafları karşılayıp karşılayamayacağını merak ediyor olmalısınız. Genişleyen ailenizi düşündüğünüzde, iki türlü harcamanın olduğunu da düşünmelisiniz; kişisel ve finansal.

Leslie Moye, 7 ve 3 yaşlarında iki çocuğa sahip ve üçüncü çocuğa hamile. “Eşim ve ben iki çocuktan sonra üçüncüyü de istediğimizi fark ettik.” Şeklinde belirtti. Zaten biri kız, diğeri erkek iki çocuğumuz olsa da, her ikimiz de üçüncü çocuğun eksikliğini hissettik. Her ikimizin de üç çocuklu bir aileden geliyor olması bunun sebebi olabilir ama yine de böyle düşünüyorduk. “Ekonomik açıdan, eğer hamile olmasaydım daha iyi bir evde yaşıyor olabilirdik ama ne kadar çalışmamız gerekirse gereksin bunu yapmamız gerektiğini hissediyorduk.” Dedi.

Gerçekten, hala bunun için bir uygulama yapılmadı mı? Tek bir formül olsaydı ve her şeyi çözebilseydik. Gerçek şu ki, çalışanlar için çok çeşitli şeyler var. Ama korkmayın: araştırmamız ekonomik açıdan ne durumda olduğunuzu anlamanıza yardımcı olacaktır. Unutmayın, ikinci bir çocuğa sahip olmayı düşünmeden önce yapacağınız en önemli hareket, genişleyen aileniz için bilgilenmek ve gerekeni yapmaktır.

İşiniz

Anne-baba olarak her iki kişi de çalışıyorsa, ikinci ya da üçüncü çocuk sürecini daha kolay atlatacaksınızdır. Çalışma ve gündelik hayat dengenizi kurmak için seçeneklerinizi düşünün.

Kendinize Sorun:

Anne-baba olmak size ne kadara mal olacak?. Ardından gelecek olacak ekonomik sonuçları nelerdir:
> Ne kadar harcadığınızdan çok zaman ayırabilecek misiniz?
> İşe dönmeden önce programınızı hafifletebilecek misiniz?
> İşi tamamen bırakabilecek misiniz?
> Çocuk bakımı için çocuk bakıcısı tutabilecek misiniz?

Çocuk Bakımı Ücreti

Çocuk bakımı ücretini arttırmakla ilgili en güçlü belirleyici faktör, çocuklar arasında olacak olan yaş farkıdır. Her biri yaklaşık dört yaşlarında olan iki çocuk annesidir. “Oğlumuza hamileyken kızımız daha ilkokuldaydı. Oğlumuzu kreşe gönderip benim işe dönme vaktimin geldiğini düşünürken kızımızın ilkokuldaki son senesi olduğunun farkındaydık. Çocuk bakımı ücretlerinin ikiye katlanması beni çok geriyordu.”

Eğer çocuğunuz yaşına girdiyse, kreş vakti geldiğinde ikinci ve üçüncü çocuk için indirim almak istemelisiniz. Farz edelim ki çocuklarınız beş yaşlarında ve devlet okulunda okuyorlar, çocuk bakımında olan üç çocuğa sahip olmanın masrafı büyük bir etki yaratacaktır.

Kendinize Sorun:

-Çocukların yaşları ne kadar yakın olacak?
-Şuan ki çocuk bakım masraflarınız nedir ve yakın gelecekte ne kadar değişecek?
-Gelecek sene ya da bundan beş sene sonrasında, ilk çocuğunuz devlet ya da özel okula gittiğinde neler olacak?
-Çocuk bakıcısı tutmak mı yoksa kreşe göndermek mi daha ekonomik? Ufak tefek ev işlerinde ve çocuklarınızın bakımında size yardım edecek birine ihtiyacınız var mı?
-Fazladan bir çocuk eklendiğinde, çocuk bakıcınızın zam oranı ne kadar olacak?

Bakkaliye

Ailenizin market alışverişi son zamanlarda artış gösterecek fakat çocuklarınızın yaşları ne kadar değişiklik olacağını belirlemede büyük rol oynayacak. Her çocuk için market alışverişinizde en az %20 artış olduğunu gözlemlemeniz çok büyük bir olasılıktır. Harcama alışkanlığınıza göre bu oran değişiklik gösterebilir. Kupon kullanmak ve haftalık dışarıda yeme alışkanlığınızı planlamak aylık bir miktar kazanç sağlamanızda oldukça etkili olacaktır.

Kendinize Sorun:

-Bebek doğduğunda büyük çocuğunuz hala bezleniyor olacak mı?
-Son zamanlarda ne kadar yemek atıyorsunuz? (Tabi her öğün için yeteri miktarda yemek hazırlıyor olabilirsiniz.)
-Kupon kullanan biri misiniz? Kupon kullanmıyorsanız, kullanmaya başladığınızda bunun ne kadar büyük bir birikim sağladığını fark edeceksiniz.
-Sıkça dışarıda yemek yiyorsanız, daha sık evde pişiremez misiniz? Bu ciddi anlamda para biriktirmenizi sağlayacaktır.
-Gelecek hafta için hafta sonunuzun bir kısmını yemek hazırlamaya harcamayı bir düşünün.

Sigorta Kapsamı

Market alışverişinizde olduğu gibi eczane masraflarında da büyük oranda bir artış olacağını göreceksiniz ama genelde ilk çocuktan sonra daha az masrafınız olacaktır. İkinci çocukla beraber her alanda %10 ila 30 arasında bir artış olduğunu göreceksiniz fakat üçüncü çocukla kıyasladığınızda daha az bir artış olacaktır.

Düşüneceğiniz birden fazla sigorta planı varsa, bu sıkı çalışmanız ve tıbbi bir durum gerçekleştiğinde kendinizi gerçekten eğitmiş olmanız anlamına gelir. Lafı gelmişken, sağlık sigortası, tek araştırılması gereken bir şey değildir. Sağlık sigortası ve sakatlık tazminatlarıyla da hayatınızda meydana gelecek değişikliklerin neler olacağını araştırdığınızdan emin olun.

Kendinize Sorun:

-Tüm sigorta imkanlarını bildiğinizden emin misiniz?
-Bir işveren tarafından karşılanan ya da özel olarak yatırılan sigortanız yoksa, masrafları kontrol ettiniz mi?
-Devletin çocuklar için sunduğu bir hizmet olup olmadığını araştırdınız mı?

Eviniz

Evinize ya da apartmanınıza gelince, ne kadar alana sahip olduğunuzu ve bunun hayatınıza ne kadar etki ettiğini bir düşünün.

Kendinize Sorun:

-Yeni bebek sahip olduğunuz alanı kısıtlayacak mı?
-Diğer çocuk için hazırlanmış bir odaya ihtiyacınız var mı? Tüm dekorasyon ve eşya masraflarını düşünün.
-Taşınmayı düşünmeniz gerekecek mi?

Eşya ve Kıyafetler

Eğer ilk çocuğunuzdan kalan bebek arabası, beşik ve kıyafetler varsa bu iyi bir durumdur, ilk yıl boyunca az da olsa kazancınız olacak. Yine de bebekler için araç koltuğu gibi almanız gereken bazı yeni eşyalar da olacak.

Kendinize Sorun:

-Şuan ki arabanız tüm araç koltuğu ihtiyaçlarını karşılıyor mu?
-İlk araç koltuğunuzun süresi dolmuş mu?
-Beşik ve bebek arabası ne durumda?
-Denemek isteyeceğiniz yeni eşyalar neler? Ve gerekli mi?
-Arkadaşlarınızdan ödünç alsanız nasıl olur?

Gelecek İçin Yatırım

Muhtemelen ilk birkaç yıl düşünmeniz gereken en önemli şeyin ne olduğunu çözmüşsünüzdür. Okul hayatı? Aileler genelde tek çocuk için bütün eğitim masraflarını karşılayabilirler, peki ya iki, üç? Her çocuk için bir eğitim fonu oluşturun.

Kendinize Sorun:

-Büyük anne-babalar çocuğunuzun doğum günü, tatilleri gibi süreçlerde katkı sağlayabilir mi?
-Tatiller, ev yenilemeler, araç değiştirmeler gibi durumları süreç başladığında askıya alabilecek misiniz?
-Acil durum fonunuza ne kadar ekleme yapmanız gerekecek?
-İş yerinizin sunduğu emeklilik avantajlarından yararlanabilir misiniz?
-Tüm bu durumlarla birlikte yeni aylık bütçeniz ne olacak?

Hepsini düşündünüz mü? Yıllık olarak bunların ne kadara geleceğini hesapladığınızda daha iyi hissedeceksiniz.

Bir önceki yazımız olan ÇOCUĞUNUZLA KONUŞMANIZ GEREKEN 5 SOSYAL MEDYA TEHLİKESİ başlıklı makalemizde Çocuklar, Sosyal Medya ve Teknoloji hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*