İDEAL BAKICI NASIL BULUNUR?

İDEAL BAKICI NASIL BULUNUR?

Çocuğunuza bakacak başka birine güvenmek yeteri kadar zordur ve ideal bakıcı olarak uygun adayı bulmak bazen ondan da zor olabilmektedir. İşte en uygun çocuk bakıcısını bulmak için size birkaç faydalı tavsiye.

Bakıcı Arıyorum Diyenler İçin Altın Değerinde Bilgiler

Güvenilir bakıcı arayışınızda size yardımcı olacak faydalı bilgileri bir arada bulabileceğiniz bu yazıyı sizler için hazırladık.

ideal Bakıcı Nasıl Olmalı? Beklentilerinizi Yazın

Bakıcı arıyorum dediniz, peki ne sıklıkla bakıcıya ihtiyacınız var? İhtiyaçlarınızı gidermede yardımcı olacak bir bakıcıdan neler beklediğinizi yazın. Listeyi çıkarırken size en çok gereken şeyleri eklediğinizden emin olun.

İşte listeniz için düşünmeniz gereken birkaç şey:

Ücret: Çocuk bakımı pahalıdır, bu yüzden eğer adayınız bütçenizi zorluyorsa, başka birine yönelin.
Uygunluk: Ne sıklıkla ve kaç saat bakıcıya ihtiyacınız olacağını düşünün. Aniden bakıcıya ihtiyacınız olacağı zamanlar için onların programlarını da öğrenmelisiniz.
Görevler: Çocuğunuzu okula getirip götürmek zorunda kalacak mı ve bu sebeple ehliyete ya da arabaya ihtiyacı var mı? Çocuklarınız için yemek yapacaklar mı? Ders çalıştıracaklar mı? Ayrıca evcil hayvanınıza bakmak için fazladan bir müsaitliği olacak mı?
Uzmanlıklar: Hasta çocuk ya da yeni doğan bebek bakımı gibi belirli bir alanda uzmanlığı olan birine ihtiyacınız var mı?

Geçmiş İşi: İş deneyimlerini onlara sormalısınız. Referanslarını öğrenin ve arayın. Yakınınızdaki bir polis merkezine giderek geçmiş araştırması da yapabilirsiniz.
Güvenlik: Eğer çocuğunuzla çok iç içe olacaksa, bakıcı ve ilk yardım sertifikasına sahip olan birini tercih edebilirsiniz.
Çocuğunuzla iletişim için fikirleri: Çocuğunuzla nasıl zaman geçireceklerini onlara sorun. Çocuğunuzu televizyonun karşısında mı bırakacak? Ya da eğlenceli ve eğitici aktiviteler planlıyor mu?

Bunların yanında potansiyel çocuk bakıcınızın çalışma tarzı ve kişiliği hakkında daha fazla şey öğrenmek için kullanabileceğiniz bazı önerilere de ihtiyacınız olacak.

Doğru çocuk bakıcısı seçimi için 5 tüyo

Bakıcınızın Kişiliği Hakkında Bilgi Edinin

“Bana kişisel bir anınız ya da etkileyici bir hikayenizden bahsedin. Ne oldu ve bununla nasıl başa çıktınız?” Bazı durumlarda sorumluluk alabilen ya da başkalarını suçlayan biri olup olmadığını öğrenmek için bu soru tarzlarını kullanabilirsiniz. Adayınızın karakterini öğrenmek, çocuğunuzun etrafında nasıl birinin olacağını görmenize yardımcı olur.

“Gurur duyduğunuz bir başarınızdan bahsedin.” Bu soru kişinin karakteri hakkında daha fazla şey öğrenmenize yardımcı olur. Çocuklarınız bakıcılarıyla etkileşim içindeyken önemli hayat derslerini öğrenebilmeliler, bunun için çocuk bakıcısının iyi bir örnek olacağından emin olun.

“Anahtarsız, telefonsuz çocuklar içerdeyken dışarıda kalsanız ne yapardınız?” bu soru anlık tepkilerini ve çocuklarınızın güvenliği için yapabileceklerini deneme şansı verir.

Tabi ki çok karışık sorular sormanıza gerek yok. Fakat bakıcınızın kriterlerini ve problemlerini öğrenebileceğiniz her soruyu sormaktan çekinmeyin.

Bakıcıyı Güvenilir Kaynaklardan Araştırın

Sonraki adım, araştırmaya başlama adımıdır. İdeal bakıcı arıyorum diyenler genellikle ailelerden, arkadaşlardan ya da komşulardan oluşan bir kitleden öneri alırlar. Potansiyel aday listenizi oluşturduğunuzda araştırma sürecine başlayabilirsiniz. Birinden cevap gelmesi için beklemeyin, mümkün olduğu kadar çok insana ulaşmaya çalışın.

Adaylarınızı Etraflıca Araştırın

Güvenebileceğiniz birini bulmak kolayca verebileceğiniz bir karar değildir, bu yüzden bakıcı arıyorum dediğinizde araştırmak için birkaç saatinizi feda etmeyi gözden çıkarmalısınız. Adaylarla görüşmeye başlamadan önce, görüşme işleminin ne kadar süreceğine karar verin. Süreci belirleyerek, her bir kişi için ne kadar süreye sahip olduğunuzu bilmiş olacaksınız. Görüşme sürecinde çeşitli adımlar hakkında bazı öneriler:

Her adayla görüşün. Tonlarca insanla görüşecek vaktiniz yoksa, öncelikle telefonda görüşmeyi deneyin. Bunu iş yerinde öğle arasında, bilgisayar başında ve çocuklarınız uyurken bile yapabilirsiniz.
Size sunulan referansları arayın. Fazladan zaman harcamanıza değeceğinden emin olabilirsiniz.
Yedek oluşturun. Araştırma süreci ikinci bir seçeneğe sahip olmanız anlamına gelir.
Onaylamadan önce deneyin. Uzun süreli olarak onay vermeden önce çocuklarınızla nasıl iletişime geçtiğini görün. Denemeden sonra, bakıcıyı nasıl buldukları hakkında çocuklarınızla da konuşun.

Bakıcınızla Güçlü İlişkiler Geliştirin

Çocuk bakıcısı deneme sürecindeyken, tüm beklentilerinizi ve kurallarınızı yazın. Olabildiğince açık ve net olun. Eve geldiklerinde birkaç dakika muhabbet edin ve ayrılmadan önce beraber hızlı bir kontrol yapın. Bu şekilde çocuklarınızla nasıl geçindiklerini öğrenmiş olacaksınız ve bakıcınızla ilişkinizi güçlendireceksiniz.

Çocuklarınız için ideal bakıcı bulmak pek de eğlenceli bir süreç değildir ve yakın zamanda bunu tekrar yapacak olmak oldukça sinir bozucudur. Çocuklarınızın büyümesi ve ödevlerinde yardımcı olacak birine ihtiyaç duymaları gibi sizin ya da bakıcının durumu değişirse, artık sizin için uygun kişi olmayacaklardır. Ama siz yine de ideal bakıcı bulma sürecinde titiz olun, sonuçta söz konusunun çocuklarınız olduğunu unutmayın!

Bir önceki yazımız olan SOSYAL MEDYADA PROFESYONEL BİR KİMLİĞE SAHİP OLMANIN 7 YOLU başlıklı makalemizde Bakıcılar ve Sosyal Medya hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*