HER AİLENİN BEBEK BAKICISINA SORMASI GEREKEN 10 MÜLAKAT SORUSU

HER AİLENİN BEBEK BAKICISINA SORMASI GEREKEN 10 MÜLAKAT SORUSU

Her aile potansiyel bebek bakıcısına sertifikalı olup olmadığını ve acil durumlarda ne yapacağını sorması gerektiğini bilir. İşte genellikle aileler tarafından kutunun dışında olduğu düşünülen sormayı es geçmemeniz gereken 10 soru.

1. Çocuklarla Olan Deneyimleriniz Nelerdir?

Uzun süreli ya da tek gecelik bir bebek bakıcısı tuttuğunuzda hiçbir istisna gözetmeksizin, bu soruyu sormalısınız. Çocuklarınıza bakmak için nitelikli olup olmadığını başka nasıl bileceksiniz?

2. Daha Önce Çalıştığınız Ailelerden Referansınız Var mı?

Başka bir kesinlikle sormanız gereken soru. Bakıcıyla çalışmış olan en azından iki ya da üç aileyle konuşmalısınız. Potansiyel bebek bakıcınızla diğer insanların deneyimlerinin ne olduğunu bilmeniz önemlidir. Aile bakıcının dikkatinden memnun muydu? Çocukları bakıcıyı seviyor mu?

3. Fiziksel Cezalandırma Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Güvenseniz ya da güvenmeseniz de sormalısınız. Neden? Sizin ve bakıcınızın bu konuda benzer fikirlere sahip olup olmadığınızı bilmeniz gerekiyor. Eğer değilse, bakıcıyı es geçmelisiniz. Bu çocuklarınızı onunla bırakırken rahat hissedeceğiniz birini bulmakla ilgilidir.

Bakıcıyla beklentileriniz ve bir disiplin planı oluşturmak da dahil olmak üzere disiplin şekliyle ilgili konuştuğunuzdan emin olun.

4. … Olsaydı Ne Yapardınız?

Kriz zamanlarında bebek bakıcısının nasıl davrandığını bilmeniz gerek. Bir dizi farklı acil ve alışık olmadık durumlar düşünün. Siz bu soruyu sorduğunuzda hazır bir cevabı olmalı ve bir cevap bulmak için uğraşmamalı. Acil durumlara hazırlıklı olmanın önemli olduğunu anlamanız gerek.

5. Onlarla Çalışırken En İyi Anlaştığınız Yaş Grubu Nedir ve Neden?

Potansiyel bebek bakıcınızın çalışmayı tercih ettiği çocuk tipini bilmeniz yardımcı olacaktır. Çocuk bakıcılığına düşkünlüğü ve çocuğu yoksa başka yere bakmanız iyi bir fikir olabilir. Sizin çocuklarınızın yaşındakilerle çalışma deneyimi olan birini arayın. Altı yaşındaki çocuklara bakıcılık yapmakla iki yaşındaki çocuklara bakıcılık yapmak çok farklıdır.

6. Çocuk Öfke Krizi Geçirirse Ne Yaparsınız?

Çocukların da kötü günleri vardır. Ve bazı günler gerçekten kötüdür. Aileler çocukları öfke krizi geçirirken genellikle bir kenara iterler, bu yüzden potansiyel bakıcının nasıl davranacağını bilmeniz gerek. Öfke krizinin üstesinden gelmek için bir tekniğiniz var mı? Eğer açık biriyse, çocuğunuzu mümkün olduğunca hızlı bir şekilde bu durumdan çıkaracaktır.

7. Kardeşlerinizle Konuşsaydım, Sizin Hakkınızda Ne Söylerlerdi?

Bu soru bakıcıyı şaşırtabilir fakat sorulması önemlidir çünkü o anda düşünmeye zorlayacaktır ve yaratıcılığını ölçmenize yardımcı olacaktır. Eğer bakıcı tek çocuksa en yakın arkadaşının bakış açısını sorun.

8. Yemeğinizin Hepsini Yemediğinizde Anne-Babanız Ne Yapardı?

“Genç bir kişi fark ettiği ve kabul ettiğinden daha çok anne babasına benzer,”. Böyle bir soru sormak, bebek bakıcısının deneyimleri ve dünya görüşünün nasıl geliştiği hakkında fikir sahibi olmanıza yardımcı olacaktır. Böyle bir senaryoda ne yapacağını sorun.

9. Size 60 Lira Versem ve Çocuklarımla Beş Saat İçinde Harcamanızı Söylesem Zamanınızı ve Gününüzü Nasıl Organize Ederdiniz?

Yaratıcı bebek bakıcıları en iyi bebek bakıcılarıdır. Çocuklarınızın hiç sıkılmamasının onların elinde olduğunu biliyorsunuz. Böyle bir “farz edelim” sorusu sormak, bakıcıyı düşünmeye zorlayacak ama size de onun kişiliğini ve faaliyet seviyesini daha iyi anlama şansı verecektir.

10. Çocuğum Benim İzin Vermediğim Bir Şey İçin Yalvarsa Ne Yapardınız?

Bu özel bir şeker ya da daha fazla televizyon vakti olabilir, böyle bir durumda kişi ne yapardı? Bu potansiyel bakıcıyı faaliyet halinde görmeniz için harika bir yoldur.
Potansiyel bakıcıyı soracağınız tabi ki de milyon tane soru vardır fakat bunlar göze çarpanlardan bir kaçı. İçgüdülerinize güvenmeyi unutmayın. Eğer uygun gelmeyen bir şey varsa, onu göz ardı etmeyin…

Bir önceki yazımız olan BAKICILARIN DAHA ÇOK PARA KAZANABİLMESİ İÇİN 8 YÖNTEM başlıklı makalemizde Bakıcı, Bakıcılar ve Bebek Bakıcısı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*