HASTA BAKICILARIN ASLA YAPMAMASI GEREKEN 6 ŞEY

HASTA BAKICILARIN ASLA YAPMAMASI GEREKEN 6 ŞEY

Bir yetişkin veya yaşlı için uzman bakım temin etmek fazlasıyla zordur. Fakat aynı zamanda da oldukça tatmin edicidir. Bakıcı olmak başka birisinin hayatındaki en büyük etkiye sahip olmak demektir ve onun ailesine de destek olmaktır. Bu fırsat aynı zamanda sorumluluk da getirmektedir.

Bakıcının birisine yardım ederken yapması gereken çok fazla şey var, bu yüzden yapmaması gerekenler çoğu zaman gözden kaçmaktadır.

Şanslısınız ki size iş yaparken kaçınmanız gereken 6 şeyi burada derledik.

1. Telefonda Zaman Geçirmeyin

Gelişen teknoloji ile birlikte özellikle cep telefonları bizim için acil bir ihtiyaç ve sosyal bağlantılar için kaçınılmaz bir araç haline geldi. Eğer müşterinle berabersen, halihazırda ve dikkatli ol. Bakıcılar dikkatlerinin tümünü müşterilerine vermelidir.

2. Sözleşme Olmadan Ek Hizmet Önermeyin

Müşterine elinden geldiğince yardım etmek istemen oldukça doğaldır. Fakat saatlerini ve ücretini belirten yasal, etik ve açık bir sözleşme olmazsa işler çıkmaza girebilir. Mutlaka tüm maddeleri bir kağıda yazın.

3. Müşterinin Günlük Düzenini Asla Bozmayın

Asla kimsenin kendi bakım kararlarını sorgulama… Ne giymek istedikleri, ne yemek istedikleri, hangi faaliyetlere katılacakları size liste haline getirilmelidir.
Onlara basit seçimler sunulmalıdır (çok seçenekli tercihlerle boğmayın fakat her zaman seçim hakkı tanıyın). Asla aceleye getirmeyin (onlara sorularınıza cevap vermeleri, karar almaları ve söylenen şeyleri uygulamaları için yeterli zaman tanıyın).
Müşterileri asla bir şey yapmaya zorlamayın, tabii ölüm kalım meselesi değil ise ya da güvenliğini tehlikeye sokmuyorsa. Eğer müşteri istenilen şeyi reddediyorsa, bu karara saygı gösterin. Farklı bir yaklaşımla tekrar deneyebilirsiniz, çalışma arkadaşınızla deneyin ve üstünüzle konuyu konuşun.

4. Onları Utandırmayın

Bazen rahatsız olabileceğin bir şey sizden istenebilir. Fakat kahkaha atmayın veya şaşkın surat ifadesi takınmayın. Bu müşterinizi utandırabilir!
İnsanlar en özel sorunlarını gidermek için bakıcı işe alıyırlar. Ne olursa olsun yüz ifadelerinizi ve vücut hareketlerinizi saygı çerçevesi içinde tutun!

5. İnatçı Olmayın

Müşterinize öğrenmeye istekli olduğunuzu gösterin. Bu müşteriniz ve onun ailesi ile , yanlışları tekrarlamamak için devamlı ve düzgün iletişimi de kapsamaktadır.
Müşterinizi tanımanız ve iyi bir ilişki geliştirebilmeniz zaman içinde olacak şeylerdir diyor. Sabırlı olun (müşterinize ve kendinize karşı).

6. Kendi Sınırlarınızı Çiğnemeyin

Müşterinizin sizden beklediği şeyler nasıl önemliyse, aynı zamanda sizin kendinizden beklentiniz de o kadar önemlidir. Ne yapıp yapamayacağınızı bilmek sizin daha iyi hizmet vermeniz demektir.Bir yetişkin veya yaşlı için uzman bakım temin etmenin fazlasıyla zor olduğunu unutmayın. Her zaman saygılı ve hassas olmanız gerekmektedir, çünkü müşterinize yardım ederken aynı zamanda onun en özel anlarında yanında oluyorsunuz ve her şeyi paylaşıyorsunuz.

Bakıcılık kariyeri merhamet ve empati gerektirmektedir. Olumsuzluktan kaçının. Huzur kaynağı olun, bir yük değil. Bakıcılar müşterinin sağlığına odaklanmalıdır, fakat tabi bu fiziksel sağlıktan çok daha ötedir. Aynı zamanda duygusal ve davranışsal sağlık da bunu bir parçasıdır.

Bir önceki yazımız olan ALZHEIMER HASTALIĞININ 10 BELİRTİSİ başlıklı makalemizde Alzheimer, alzheimer belirtileri ve alzheimer belirtisi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*