GÜVENLİ BEBEK ARAÇ KOLTUKLARININ 7 ÖZELLİĞİ

GÜVENLİ BEBEK ARAÇ KOLTUKLARININ 7 ÖZELLİĞİ

Güvenli bebek araç koltuğu, günümüzde araç sahibi olan ailelerin olmazsa olmazlarındandır. Bu sebeple artık satılan tüm yeni araç koltukları ulusal güvenlik standartlarına sahip olmak zorundadır. Bu açıdan bakıldığında en güvenli olarak düşünebileceğiniz araç koltuğu sürekli ve düzgünce kullanabileceğinizdir. Uzmanlar, satın almadan önce, çocuklarınızın güvenliğini tehlikeye atmamak adına ulusal trafik güvenliği kurallarını okumanızı öneriyor. Bu yüzden sizin ve bebek bakıcınız için bebek oto koltuğu seçiminde yardımcı olacak çok faydalı bilgileri derledik.

1. Kolay Ayarlanabilir

Aracınıza koyacağınız çok dar bir bebek araç koltuğu bebeğinizin canını yakabilir fakat çok geniş olanı da gevşek kalacağından yeterli korumayı sağlamaz. Ayrıca satın almadan önce bebeğinizin omuzlarına uyum sağlayıp sağlamadığını anlamak için öncelikle deneyin. Çocuğunuzun omuzlarını sıkıştırıp onu rahatsız etmesini istemezsiniz.

2. Bol Kayışlar

Eğilip bükülen kayışlı oto koltuğu anne-babanın dikkatinin dağılmasına da neden olur. Sadece manevraları zorlaştırmakla kalmaz, aynı zamanda da rahatsız edicidir ve çocuk oto koltuğu nun güvenliğini azaltır. Geniş kayışlar daha az eğilip bükülür.

3. Dar Taban Genişliği

Bu madde özellikle birden fazla çocuğa sahip olduğunuzda önemli hale gelir, özellikle de yan yana üç araç koltuğuna ihtiyacınız varsa. Bebek araç koltuklarının araca yerleşmesi için yeterli alana ihtiyacı vardır.

4. Rahatlık

Bebeğinizin daha çok rahat etmesi için battaniye ya da yastık koymak harika bir fikir gibi görünse de oldukça rahatsız edici ve bir o kadar da meşakkatlidir. Çünkü koltuklar bebeğinizin altına yastık ya da battaniye koymanız için tasarlanmamıştır, bu yüzden de rahatsız edici olacaktır.

5. Araçla Uyumlu Bebek Oto Koltuğu

Çoğu anne-baba bebek oto koltuklarının çoğu araca uygun olmadığını öğrendiklerinde çok şaşırmaktalar. Yaklaşık yedi aylık bir hamilelikten sonra, genellikle anne-babalar bebek araç koltuğuna uyumlu bir aile arabası arayışına girerler.

6. Kurulum Kolaylığı

Diyelim ki bebeğin bineceği her araç için ayrı bir bebek oto koltuğu almadınız, anne-baba ve büyük anne-baba bunu sürekli taşımak zorunda kalacaktır. Bu durumda pratik olması için kurulumunun kolay olması size zaman kazandırır.

7. Ağırlık Limiti

Koltuğun ağırlık limiti, onu ne kadar süre ile kullanacağınıza göre değişmektedir. Koltuğun etiketinden ağırlık limitini öğrenebilir, planınızı ona göre yapabilirsiniz.

En güvenli bebek oto koltuğunu tanımlamaya çalışmak stresli olabilir. Buna karşın yapacağınız bu önemli satın alma bebeğiniz için olduğunda, oldukça dikkate değerdir. Fakat bebek oto koltuğu ulusal standartlara uygun olduğu sürece ve onu doğru bir şekilde kullandığınız sürece, yolda bebeğinizin güvenliğini garantilemek için yapmanız gereken her şeyi yapmış olursunuz. Güvenli yolculuklar dileriz..

Bir önceki yazımız olan ÇOCUĞUNUZLA KONUŞMANIZ GEREKEN 5 SOSYAL MEDYA TEHLİKESİ başlıklı makalemizde Çocuklar, Sosyal Medya ve Teknoloji hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*