GÜVENLİ BEBEK ARAÇ KOLTUKLARININ 7 ÖZELLİĞİ

GÜVENLİ BEBEK ARAÇ KOLTUKLARININ 7 ÖZELLİĞİ

Satılan tüm yeni araç koltukları ulusal güvenlik standartlarına sahip olmak zorundadır. Bu açıdan bakıldığında en güvenli araç koltuğu sürekli ve düzgünce kullanabileceğinizdir. Uzmanlar satın almadan önce ulusal trafik güvenliği kurallarını okumanızı öneriyor. Bununla birlikte, işte göz önünde bulundurmanız gereken yedi özellik:

1. Kolayca Ayarlanabilir Olması

Çok dar bir koltuk bebeğinizin canını yakabilir fakat çok geniş olanı da yeterli korumayı sağlamaz. Almadan önce bebeğinizin omuzlarına uygun olup olmadığını anlamak için deneyin. Çocuğunuzun omuzlarını sıkıştırmasını istemezsiniz.

2. Bol Kayışlar

Eğilip bükülen kayışlar anne-babanın dikkatinin dağılmasına neden olur. Sadece manevraları zorlaştırmaz aynı zamanda da rahatsız edicidir ve koltuğun etkinliğini azaltır. Geniş kayışlar daha az eğilip bükülür

3. Dar Taban Genişliği

Bu özellik birden fazla çocuğa sahip olduğunuzda önemli hale gelir, özellikle de yan yana üç araç koltuğuna ihtiyacınız varsa. Koltukların araç koltuğuna yerleşmesi için yeterli alana ihtiyacı vardır.

4. Rahatlık

Bebeğinizin daha çok rahat etmesi için battaniye ya da yastık koymak harika bir fikir gibi görünse de, oldukça rahatsız edicidir. Koltuklar bebeğinizin altına yastık ya da battaniye koyabileceğiniz şekilde tasarlanmadığı için rahatsız edici olacaktır.

5. Aracınızla Uyumlu Olan Bir Tasarım

Çoğu anne-baba bebek araç koltuklarının çoğu araca uygun olmadığını öğrendiklerinde çok şaşırdılar. Yaklaşık yedi aylık bir hamilelikte, anne-babalar bebek araç koltuğunun içinde olduğu bir aile arabası alır.

6. Kurulum Kolaylığı

Diyelim ki bebeğin bineceği her araç için ayrı bir araç koltuğu almadınız, anne-baba ve büyük anne-baba bunu sürekli taşımak zorunda. Kurulumunun kolay olması bu açıdan size zaman kazandırır.

7. Ağırlık Limiti

Koltuğun ağırlık limiti ne kadar uzun kullanacağınıza göre değişir. Koltuğun etiketinde ağırlık limitini bulabilirsiniz.

En güvenli araç koltuğunu tanımlamaya çalışmak stresli olabilir. Buna karşın yapacağınız en önemli alışlardan birisi bebeğiniz için olandır. Fakat koltuk ulusal standartlara uygun olduğu sürece ve onu doğru bir şekilde kullandığınız sürece, yolda bebeğinizin güvenliğini garantilemek için yapmanız gereken her şeyi yapmış olursunuz.

Bir önceki yazımız olan ÇOCUĞUNUZLA KONUŞMANIZ GEREKEN 5 SOSYAL MEDYA TEHLİKESİ başlıklı makalemizde Çocuklar, Sosyal Medya ve Teknoloji hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*