GECE ALTINA KAÇIRMA: NEDEN OLUR VE BU KONUDA NELER YAPABİLİRSİNİZ?

GECE ALTINA KAÇIRMA: NEDEN OLUR VE BU KONUDA NELER YAPABİLİRSİNİZ?

Eğer çocuğunuz geceleri altına kaçırıyorsa işte size bununla baş etmek için bazı öneriler:

Çocuğunuz yatağını yine ıslattı. Bu normal mi? Endişelenmeli misiniz? Bu konuyu birine sormak konusunda oldukça çekingen olabilirsiniz. Fakat aynı zamanda bunun önüne geçilip geçilemeyeceğini de bilmeniz gerekir.

İyi haber: bu durumun önüne geçebilirsiniz.

Çocuğunuz geceleri yatağı ıslatırken bununla baş etmek zor olabilir ama bu ortak bir sorundur. Tıp dilinde istemeden altına kaçırma olarak da bilinir. Geceleri yatağı ıslatmak 7 yaşına kadar oldukça normaldir ve çoğu çocuk 1 ya da 2. Sınıfa kadar bu durumu yaşar. Normal ya da değil, sırılsıklam bir yatak ve bitmek bilmeyen çamaşırlar bıktırıcı olabilir. Neyse ki çocuğunuzun geceleri yatağı ıslatma sorununu hızlıca çözebileceğiniz bazı önerilerimiz var.

Neden Olur?

Altına kaçırmak bir tuvalet eğitimi olarak düşünüldüğünde normal bir şeydir. Ama birkaç seferden fazla olmasının bununla uzaktan yakından bir ilgisi yoktur. Tuvalet eğitimi, çocuğun acil durum hissiyatının gelişmesi ve mesane gelişimiyle ilgilidir.

Okul öncesi yaşlardaki çocuklarda yatak ıslatma genellikle normaldir. Bu yaşlardaki çocukların uyku esnasında beyin fonksiyonları kilitlenir. Bu sırada da mesane uyarı verir. Derin uykuya eğilimli olduklarından mesane tamamen doluyken kaslar uyku esnasında rahatlar. 4 yaşlarındaki çocukların neredeyse %40’ı arada bir de olsa yatağı ıslatır.

Bu Konuda Ne Yapabilirsiniz?

Küçük yaşlarda yatağı ıslatmak normal olsa bile anne-babaların altına kaçırma sıklığını azaltmak ya da bu sorunu tamamen ortadan kaldırmak için yapabilecekleri birkaç şey vardır.

Uzmanlar çocuğunuzun yatmadan önce tuvalete gittiğinden emin olmanızı, ve uyku esnasında belirli aralıklarla çocuğunuzu tuvalete götürmenizi öneriyor.

Çocuk Uzmanına Ne Zaman Başvurmalısınız?

Altına kaçırma problemlerinin bazıları normaldir. Mesane dışında daha farklı problemler bu soruna neden olabilir. Dışkılama alışkanlıklarındaki bir değişiklik çocuklarda endişe oluşturabilir.

Bazı çocuklar hiçbir neden olmadan altına kaçırabilirler. Fakat çocuğunuz genelde kuru kalktığı halde tekrar tekrar geceleri altına kaçırıyorsa, bu tıbbi destek almanız için iyi bir neden olabilir. Yürüme bozukluğu ya da bir şeyleri tutma problemi gibi nörolojik hastalık

belirtisi olan ve geceleri altına kaçıran çocuklar biran evvel doktora gösterilmelidir. Çocuğunuzun altına kaçırmasından endişe duyup duymayacağınız konusunda emin değilseniz doktorunuzu arayıp tavsiye alabilirsiniz.

Nasıl Başa Çıkarsınız?

Çocuğunuzun sağlığı ve iyi olması aklınızdaki ilk şeydir. Geceleri altını ıslatıyor olması sizin için de zor olabilir. Yapabileceğiniz en önemli şey, bunun ne çocuğunuzun ne de sizin hatanız olduğunu unutmamak. Sakin olmaya çalışın özellikle de çocuğunuz yakınınızdayken.

Çocuklar anne-babaları endişelenene kadar altlarına kaçırmaktan endişe duymazlar. Bu bir örnekleme sürecidir. Biraz zaman alacak olsa bile tüm gelişim problemleri gibi altına kaçırma da kendi kendine çözülecektir. Anne-babaların bu durumda yapabilecekleri en güzel şey, sabırlı olmak ve çarşafın altına su geçirmeyen alez yerleştirmektir.

Yatak ıslatmak kesinlikle işinizi zorlaştıracaktır, fakat bu dünyanın sonu değil. Çok klişe gelebilir ama “böyle böyle büyüyecekler” lafı daha doğru olamazdı.

Bir önceki yazımız olan ÇOCUKLARDA UYKU APNESİ başlıklı makalemizde Çocuk Bakımı, Çocuklarda Uyku Apnesi ve Uyku Apnesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*