FELCİ NASIL ÖNLEYEBİLİRSİNİZ?

FELCİ NASIL ÖNLEYEBİLİRSİNİZ?

Çoğu insan bu felçlerin çok tehlikeli olduğunu bilir fakat çok az kişi çoğu felcin engellenebilir olduğunu bilir. Risk faktörlerini, ortak belirtilerini ve bir felç olduğunda nasıl karşılık vermek gerektiğini daha iyi anlayarak, felci engellemeye çalışırken daha iyi bir durumda olacaksınız.
Bu ülkede felç hastalıkların başlıca nedenidir ve ölümün üçüncü nedenlerinden biridir. Felç geçiren bu insanların yaklaşık %85 oranında hayatta kalma şansları vardır, geri kalanın büyük çoğunluğu da sakat kalır. Yine de, araştırmalar ilk felcin en azından yarısı ve tekrar eden felçlerin de %80-90’ı engellenebilirdir.

Felç Nedir?

Uzmanlara göre felç, damar tıkanıklığı ve kanama nedeniyle beyinin bir bölümünde oluşan hasarın ani bir başlangıcıdır. Kanama, çatlak atardamardan beyne kan sızıntı olması demektir. Beyin hücrelerinde gerçekleşen bu durumlar ölüm ya da beyin hasarıyla sonuçlanır.
Beyin hücreleri öldüğünde, beynin diğer kısmıyla kontrol edilen hareket etme, konuşma, hafıza gibi belirli fonksiyonlar azalır ya da kaybolur. Felcin gelme durumuna göre ne kadar hasar vereceği de tahmin edilebilir. Çoğu insan felçten tamamen kurtulur fakat sayıları çok azdır. İki-üçten fazla felçten sonra hayatta kalanlar bazı kalıcı hasarlara maruz kalır.
Küçük ve kısa felçler geçiren insanlar, 24 saat kontrol altında kalmalılar ve tomografi ve MRI çektirmeyi ihmal etmemeliler.

Risk Faktörleri

Araştırmalar felcin temek risk faktörlerinin kesin olduğu kadar nettir:

-Sigara içmek
-Yüksek tansiyon
-Zayıf diyet ve yüksek kolesterol
-Spor eksikliği
-Aşırı alkol tüketimi
-Şeker hastalığı
-Aşırı kilo
-Kalp problemleri
-Stres ve depresyon

Felcin Belirtileri

Uzmanlar felcin belirtilerinin anahtarını basitçe hatırlatıyor. Bu kritik felç belirtilerini akılda tutmak için baş harflerden bir kelime oluşturulmuş “FAST”:

F = Yüz: Öncelikle, bu insanlardan gülümsemelerini isteyin. Yüzlerinin bir tarafı sarkık mı?
A = Omuzlar: Sonra, omuzlarını kaldırmasını isteyin. Biri kalkmıyor, diğeri ise çok az mı hareket ediyor?
S = Konuşma: Kişiye tekrarlayacağı basit kelimeler söyleyin. Konuşması bozuk ya da garip mi?
T = Zaman: Hızlı hareket edebiliyorsa, hasta en iyi ihtimalle iyileşecektir.

Bu belirtilerin herhangi birini gözlemlediyseniz, emin olmasanız bile, acilen 112’yi arayın.

Bu baş harflerden oluşan kelime faydalı olurken, fotoğrafın gerçek yüzünü göstermiyor. Durum beynin hangi bölümünün etkilendiğine göre değişir. Eğer felç beynin ön bölümünde gerçekleşmişse, belirli semptomlar bir tarafta zayıfken diğer tarafta da hissizlik meydana gelecektir. Eğer felç beynin arka tarafında meydana gelirse, bir gözün ya da her iki gözün görmede zayıflığı gibi görsel semptomlarda bozukluk, baş dönmesi, denge kaybı, sendeleme, çift görme, konuşma bozukluğu, yutma problemleri meydana gelir.
Uzmanlar ayrıca önemli bir not daha ekliyor, kalp krizinden farklı olarak felcin kadınlarda ve erkeklerde belirtileri aynıdır.

Felci Önleme

Yukarıda belirtildiği gibi, felç geçirme ihtimalinizi azaltmaya büyük oranda yardım sağlayacak özel şeyler vardır. Eğer yukarıda bahsedilen risk faktörlerini gözden geçirirseniz, ne olduğu çabucak tahmin edebilirsiniz. İşte gelecekte felç geçirmeyi engellemek için üç adım:
Sigarayı bırakın. Araştırmalar sigaranın risk faktörünü altı kat arttırdığını gösteriyor.
Diyetinizi değiştirin. Araştırmalar Girit adasından gelen Akdeniz diyetinin riskinizi büyük oranda azaltacağını gösteriyor. Bu diyet büyük oranda faydalı yağları, tahılları, meyveleri, sebzeleri, mercimeği, fasulyeyi ve az miktarda da eti kapsıyor. Düzenli spor da yardımcı olacaktır.
Tansiyonunuzu kontrol edin. Eğer tansiyonunuzu kontrol etmek zorsa, size uygun bir tedavi için kan testi yaptırmanız oldukça önemlidir.
Felç, çoğu durum ve hastalıktan farklı olarak engellenebilir. Siz ve sevdiğiniz kişi yeteri kadar kendinizi eğitmek için çabalar ve riskinizi azaltmak için hayatınızdaki değişiklikleri önemserseniz, zamanla faydalarını görürsünüz.

Bir önceki yazımız olan YAŞLI BİR AKRABANIN YARDIMA İHTİYACI OLDUĞUNUN 8 İŞARETİ başlıklı makalemizde Yaşlı, Yaşlı Bakımı ve Yaşlılar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*