EVİNDE SİGORTALI ELEMAN ÇALIŞTIRANLARA DEVLET DESTEĞİ

EVİNDE SİGORTALI ELEMAN ÇALIŞTIRANLARA DEVLET DESTEĞİ

Teyzesizsiniz.com olarak bir önceki makalemizde evinde 10 günden az temizlikçi çalıştıranlara kolay sigorta ve teşvik indirimlerinden bahsetmiştik. Bu konumuzda da evinde sigortalı eleman çalıştıranlara devlet desteği hakkında bilgiler vereceğiz.

Evinde sigortalı gündelikçi, çocuk-hasta bakıcı, kapıcı, bahçıvan çalıştıranlar 2016 yılı içerisinde bu projeden yaralanmaya başladı. Peki, nedir bu evinde sigortalı eleman çalıştıranlara devlet desteği?

Evinde sigortalı eleman çalıştıranlara devlet desteği bir açıdan da şu demektir; SGK’nın bir yıl süreyle sigorta primlerini çalışan eleman başına 100 lira daha az alacağı anlamına gelmektedir. Yani ev hizmetlerinin herhangi bir dalında 10 günden fazla çalışan bir eleman için yatırılan sigorta primi aylık 280 TL iken 180 TL’ye düşmüş olacak (güncel fiyatları kontrol ediniz). Evde çalıştırılan 30 günden az 10 günden fazla eleman için ise işveren günlük 33.3 TL’lik bir destek almaya başladı. Örneğin, elemanı ayda 20 gün çalışan bir işveren 66.6 TL’lik destekten yararlanabiliyor. Bu destek için herhangi bir yere başvuru yapılmasına ise gerek yok. Ayrıca evinde sigortalı eleman çalıştıranlara devlet desteği projesinden yararlanmak için gereken şartlar var. Bunlardan birisi çalışan elemanın ayda 30 günden az ve 10 günden fazla çalışıyor olması ve sigortasının yapılıyor olmasıdır.

Evinde Sigortalı Eleman Çalıştıranlara Devlet Desteği Projesinden İşyerleri Yararlanabilir Mi?

Her ne kadar evinde eleman çalıştıranlara yönelik sağlanan bir destek olsa da işyerleri de belirli koşullar altında bu devlet desteği projesinden yararlanabilecekler. Bunun için, işyerinin çalışanlarını sigortalı olarak devlete bildirmesi, bildirilen elemanların fiilen işyerinde çalıştırılması, eksik kazanç bilgisi verilmemesi ve sigortalı çalışanların aylık primlerinin verilen yasal süre içinde zamanında yatırılması şartıyla işyerleri de evinde sigortalı eleman çalıştıranlara devlet desteği projesinden yararlanabilirler. Ayrıca evinde sigortalı eleman çalıştıranlara devlet desteği projesinden yararlanmak için işyerine ait prim borcu, idari para cezası ve bunlarla ilgili bir gecikme borcunun da olmaması gerekiyor.

Teyzesizsiniz.com olarak derlediğimiz bu evinde sigortalı eleman çalıştıranlara devlet desteği uygulamasından hem evinde eleman çalıştıran işverenler hem de işyerleri yararlanabilecek. İstenilen tek şey, makalemizde belirtilen şartların sağlanmasıdır. Onun dışında herhangi bir başvuru işlemi veya istenilen bir belge bulunmamaktadır. Eğer verilen şartları sağlıyorsanız, devlet tarafından direk olarak yatıracağınız sigorta primleri düşürülüyor. Teyzesizsiniz.com ailesi olarak devletin sağladığı tüm işveren veya eleman desteklerini sitemizde eleman veya iş arayan tüm kullanıcılarımız için araştırmaya devam ediyoruz.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*