EVDEKİ İŞLERİNİZİ DAHA HIZLI HALLETMENİN 22 YOLU

EVDEKİ İŞLERİNİZİ DAHA HIZLI HALLETMENİN 22 YOLU

Her ne kadar az gibi dursa da çoğu zaman ev işlerini halletmek bütün zamanınızı alabilir. Tabi bu tek seferlik bir iş değil, temizlik ve düzenlemeniz bittiğinde bu döngü yeniden başlar. İşte bu pek sevilmeyen döngüyü sizin için daha kolay hale getirecek 22 hızlı ev temizliği yöntemiyle hem ev işlerinizi halledin hem de zamandan tasarruf edin!

1. Aileyi Dahil Edin

Herkes etrafı dağıtabilir, bu nedenle herkes temizliğe yardım etmelidir. Uzmanlara göre bir çocuğun başarısının kamçılandığı en iyi dönem, ev işlerine yardımcı olmaya başladığı dönemdir. Aile bireylerinizi de ev işlerine dahil edin.

2. Görev Belirleme

Her bir aile üyesine bir görev vererek hiçbir şeyin gözden kaçmamasını sağlayın.

3. 15 Dakikalık Alarmlar Kurun

İşlerinizi her gün azar azar yapmak, sizi haftasonlarınızda ve tatil günlerinizde temizlik yapmaktan kurtarır.

4. Yığınla Ev İşlerinize Ara Verin

Günlük, haftalık ve aylık yapılması gereken ev işlerinin ayrı ayrı listesini çıkarın. Odağınızı sadece belirli zamanlarda yapılması gerekenlere yöneltin.

5. Zaman Bilincinizi Geliştirin

Hiçbir şeyi yarım bırakmayın. Her bir görevin ne kadar zaman alacağını hesaplayın, böylece hedeflerinizi gerçekleştirecek zamanı kolaylıkla bulabilirsiniz.

6. Temizlik Eşyalarınıza Bir Yer Ayırın

Hızlı ev temiziği için tüm temizlik malzemelerinize tek bir yer belirleyin.

7. Temizlik Kutusu Oluşturun

Temizlik malzemelerinizle kolayca doldurabileceğiniz, odadan odaya taşınabilecek kadar küçük, basit bir kutu edinin.

8. Önceliklendirin

Zamanınız yetmediğinde, en azından en önemli işlerinizi yapın. Böylece bir sonraki sefere kalan işleriniz öncelik kazanmış olur.

9. Çocuklar İçin Kontrol Sistemi Oluşturun

Çocuklar başarılarını görmeyi sever. Tamamladıkları her liste için bir ödül verin. İşi onlar için eğlenceli hale getirin.

10. Hızlı Ev Temizliği İçin Basit Tutun

Her bir ihtiyacınız için ayrı ayrı temizlik ürünü yerine çok amaçlı temizlik ürünleri kullanın. Çoğunlukla banyo ve mutfak için ayrı ayrı temizleyicilere ihtiyacınız yok.

11. Bölgeleri Belirleyin

Pazartesi mutfağı temizleyin, Perşembe banyoyu, bu şekilde bölgeleri günlere ayırın.

12. Dağınıklığı Ortadan Kaldırın

Ne kadar az dağınıklık o kadar hızlı ev temizliği demektir.

13. Tepeden Tırnağa Odalara Hücum Edin

Tepeden tırnağa, tıpkı profesyonel bir temizlikçi gibi. Tüm yüzeyleri temizleyin. Bir kutu oluşturun ve tüm fazla eşyaları bu kutuya koyun. Böylece odayı daha kolay silip süpürürsünüz.

14. Yüzeyleri Sonra Silin

En son süpürün, süpürmeden önce toz almaktan kaçının.

15. Süpürgeyi Tek Seferden Fazla Kullanın

Büyük bir ev süpürgesi iyi bir fikirdir fakat her oda için küçük bir el süpürgesi işinizi hızlandırır.

16. İleriye Dönük Düşünün

İlerleyen zamanlarda eşyalarınızı temiz tutmak için adımlar atın. Çöp kutunuza fazladan poşet geçirmek, buzdolabı ve dolap raflarınızı plastik bezlerle kaplamak değerli vaktinizi kurtarabilir.

17. Bir Çamaşır Yıkama Günü Belirleyin

Çocuklara her cumartesi yatak nevresimlerini değiştirdiğinizi ve yıkadığınızı öğretin ve onları alıştırın.

18. Anında Temizleyin

Çöp kutusu dolduğunda boşaltmaları ve dişlerini fırçaladıktan sonra lavaboyu durulamaları gerektiğini çocuklarınıza öğretin.  Bu sık kullanılan yerlerde, hızlı bir şekilde temizlik yapılabilmesi için temizlik bezleri bulundurun.

19. Sahip Olduğunuz Ürünleri Yenileyin

Hemen bir markete gidin ve temizlik ürünlerinizi yenileyin. Örneğin, kahve makinanız, mikrodalga fırınınız, duş başlığınız gibi yerler için sirke kullanın.

20. Kendi Kendine Temizlik

Izgaralarını parlatmak isteyen barbekü severler, ızgaralarını kendi kendine temizleyen fırına koyabilirler. Fırını en yüksek ayarda 45 dakikaya ayarlayın ızgaralarınız kolayca temizlenecektir.

21. Bir Arada Tutun

Eşyalarınızı bir arada tutun. Örneğin, tüm kahve malzemeleri, kahve makinasının yakınında bulunmalı, böylece hızlı bir şekilde temizlemesi kolay olur.

22. Boşaltın

Spor meraklıları, her kullanımdan sonra spor çantalarını boşaltmayı ve temizlemeyi alışkanlık haline getirmelidir. Üniformalar sıklıkla temizlenmelidir.

Bir önceki yazımız olan TEMİZLİKTE İŞ TATMİNİ VE BAŞARI başlıklı makalemizde iş tatmini, Temizlik ve temizlik işi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*