EVDE KALAN YAŞLI BİRİNE NASIL YARDIM EDİLİR

EVDE KALAN YAŞLI BİRİNE NASIL YARDIM EDİLİR

Çoğu aile yaşlı akrabalarını mümkün oldukça evlerinde ziyaret etmek isterler. Fakat evde kalacak olan yaşlı akrabanız için bunun doğru olup olmadığına karar vermeden önce, ileriki zamanlarda doğabilecek kişisel ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurmalısınız. İşte sizin evinizin ya da anne-babanızın evinin yaşlı biri için uygun olup olmadığına karar vermenize yardım olacak liste.

Kişisel Faktörleri Düşünün

Aile ya da Arkadaşlar Yakın ve Güvenilir Mi? Aile ya da arkadaşlar acil bir durumda yardım edebilir mi? Edemezse, yaşlılar düzenli yiyeceklerini ihmal etmeye yatkın olduklarından, kötü beslenmeden depresyona kadar uzanan birçok probleme neden olabilir. Sevdiğiniz yaşlıyı harekete geçirerek ve yeni arkadaşlıklar kurmasına destek olarak bunları önleyebilirsiniz.
Kişisel Özellikler Anne-babanız kendini beğenmiş ve yalnız yaşamaktan zevk alan biri mi? İşlerini halletmek için evlerine yabancı birinin girecek olmasından rahatsız olup olmayacaklarını düşünün.

Çevresini İnceleyin

Evin pratik rahatlığı ve güvenliği sevdiğiniz yaşlı kişi için en önemli şeydir. İşte bakmanız gereken şeyler:

Zemin Seviyesi ve Zorlu Merdivenler: Yaşlılar için bundan daha büyük ir tehlike olamaz. Uzmanlar bu konuda yaşlıların düşmesinin engellenebileceğini söylüyor. Örneğin, kişi güvenli bir şekilde oturmakta zorlanıyorsa ve yürüyüşünün ilk birkaç adımında problem varsa, kişi düştüğünde size haber verecek bir sistem kurabilirsiniz.

Işıklandırma: Kolayca gözden kaçabilir, uygun ışıklandırma gerçekten önemlidir.

Kapılar ve Kapı Girişleri: Kapıdan direk zemine geçiş sağlamayan eşikler, dikkat edilmesi gereken önemli noktalardır ve kapı girişlerinin dar olması tekerlekli sandalyenin geçişini zorlaştırabilir.

Döşeme: Kaygan zemin ya da bölgeler düşme veya takılmalara neden olabilir.

Banyolar: Banyo ve küvetler yaşlıların giriş çıkışı için oldukça tehlikeli olabilir. Cam banyo kapıları, tuvalet yüksekliği ve kaygan zemin önemlidir.

Mesafeler: Eve girişte uzun mesafe yürüyüş, tümsekler ya da adımlar yaşlılar için kolayca problem haline gelebilir.

Mutfak: Tezgâh ve dolapların yüksekliğini inceleyin, tekerlekli sandalyeden ulaşım zor olabilir.

Dağınıklık: Aşırı dağınıklık, güvenlik, yangın ve hijyen bakımından sorun olabilir. Ayrıca ince kablolara, kırılabilir ufak tefek süs eşyalarına ve mobilyalara da göz atmayı unutmayın.

Bakım: Yaşlıların evi sürekli bakıma ihtiyaç duyar. Temizlikçi tutmak ya da dışarıdan başka ir yardım almanın gerekip gerekmediğini düşünün.

Komşuları Tanıyın

Yakındaki komşuları inceleyin, evde kalan yaşlılar için yardım almak önemlidir. Mesela, sakin bir mahallede arabası olan bir komşunun olması, araba kullanamayacak olan yaşlı biri için önemlidir. İşte göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta:

Olanaklara Erişim: Kolaylıkla erişim sağlayabilmek hem bugün hem yarın için oldukça önemlidir. Bu seçeneklerin kolayca ulaşılabilir olup olmadığını görün:

-Yaşlıların buluştuğu toplanma merkezi
-Yerel hastane ya da hasta bakım evi
-Market ya da bakkal
-Otobüs ya da tren istasyonunun yakında olması

Güvenli Çevre: Ne yazık ki, çevremizdeki kişiler sürekli olarak zaman içinde değişiyor ve yaşlı kişiler için komşular güvenli olmayabilir. Yerel polis ve komşular bölgedeki suç oranları hakkında gerçekçi öneriler sunabilir.

Çevre: Kaldırım ve asfalt dengeli mi? Karşıdan karşıya geçişleri zorlaştıran işlek caddeler var mı?

Evde kalan çoğu yaşlı için aile olarak vaktinden önce plan yapmak iyi olanaklar sağlar.

Bir önceki yazımız olan AİLENİZİN YEMESİ GEREKEN 9 SÜPER YİYECEK başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*