EV İŞLERİNİ YARI ZAMANA İNDİRİN

EV İŞLERİNİ YARI ZAMANA İNDİRİN

Kimse ev işlerini yapmayı sevmez, bu yüzden en güzeli onları daha hızlı nasıl yapabileceğimizi bulmaktır. Peki bunun için bir planınız var mı?  Ev işlerini pratik ev işleri haline getirerek daha hızlı yapmanıza yardımcı olacak bu harika 22 tüyoyu sizler için derledik.

Ev işleri yapmak bütün gün sürüyor, belki son işi bitirdiğinizde her şey başa sarıyor olabilir. Ev işlerinizi hallerken veya eve yardımcınıza tavsye verirken bu 22 kolay uygulanabilen ipucu ile zamandan tasarruf edin!

Aileyi Dahil Edin

Evi herkes dağıtır, bu nedenle evi herkes temizlemelidir. Yakın zamanda yapılan araştırmalara göre, ev temizliğinde rol alan çocuklar, hayatlarında daha başarılılar.

Pratik Ev işleri İçin Görev Dağılımı Yapın

Her aile üyesine görev vererek hiçbir şeyin göz ardı edilmemesini sağlayın. Ailenizi de temizliğe katın.

15 Dakikada Bir Alarm Kurun

Temizlik yaparken aralıklarla dinlenmek, sizi çok yorulmaktan kurtaracaktır. Ayrıca her gün birazcık iş yapmak hafta sonunuzun size kalmasını sağlar.

Biriken Ev İşlerini Planlayın

Günlük, haftalık ve aylık olarak yapılması gereken işler için ayrı listeler oluşturun ve o gün neler yapılacaksa onlara odaklanın.

Zaman Farkındalığını Geliştirin

İşlerinizi yarım bırakmayın. Her işin ne kadar sürdüğünü tahmin edin, böylece her bir hedefinizi gerçekleştirmek için yeterli zamanı ayırabilirsiniz.

Temizlik Malzemeleri İçin Yer Belirleyin

Tüm temizlik malzemelerinizi depolamak için bir yer belirleyerek işe başlayın. Tüm malzemelerinizin yeri belli olsun.

Temizlik Kutusu Yapın

Basit bir kova edinin ve temizlik yaparken yanınızda bulundurun. Böylece temizlik malzemeleri için odadan odaya koşturmanız gerekmez.

Önceliklendirin

Zamanınız tükenirse, en azından en önemli görevleri yerine getirmiş olursunuz. Bir sonraki sefer, önceliğiniz kalan işleriniz olur.

Çocuklarınız İçin Bir Liste Hazırlayın

Çocuklar başarılarını görmeyi sever. Tamamlamaları için bir temizlik listesi hazırlamayı önerin. Ve bunu eğlenceli hale getirin.

Basit Tutun

Her ihtiyacınız için ayrı temizlik malzemeleri yerine, birden fazla amaca hizmet eden temizlik malzemeleri kullanın, banyo ve mutfak için ayrı temizlik malzemelerine ihtiyacınız yok.

Her Bölge İçin Gün Belirleyin

İşlerinizi, Pazartesi mutfağı temizleyeceksiniz, Salı banyoyu şeklinde günlere ayırın.

Dağınıklığı Ortadan Kaldırın

Az eşya az dağınıklık demektir. Düzenli bir odanın temizliğe göze daha kolay gelir.

Odaları Tepeden Tırnağa Temizleyin

Tepeden tırnağa, tıpkı bir profesyonel gibi. Tüm yüzeyleri ve zemini temizleyin. Eşyaları kaldırın, zeminin tozunu alın ve süpürün.

Önce Yüzeylerin Tozunu Alın

En son süpürün ve eşyaların tekrardan tozunu almaktan kaçının.

Tek Seferden Daha Fazla Süpürün

Derinlemesine bir süpürme kulağa hoş gelebilir, fakat odadaki en ufak bir şeyi kaldırdığınızda tekrar süpürmeniz gerekebilir.

Pratik Düşünün

Bir şeyleri temiz tutmak için gerekli adımları atın. Çöp kutularına ekstra poşet geçirmek ve plastik örtülerle buzdolabı raflarını kaplamak gibi şeyler size değerli dakikalar kazandırabilir.

Çamaşırlar İçin Bir Gün Belirleyin

Çocuklara cumartesi günleri, nevresimleri değişip çamaşırları yıkadığınızı benimsetin. Buna hazırlıklı olsunlar.

Bulmak İstediğin Gibi Bırak

Çocuklarınıza dişlerini fırçaladıktan sonra lavaboyu temizlemelerini, çöp kutusu dolduğunda boşaltmalarını öğretin. Bu sık temizlenen yerlerin yakınlarında, temizlik için bez bulundurmaya özen gösterin.

Sahip Olduğunuz Temizlik Malzemelerini Yenileyin

Bir mağazaya gidin, temizlik için sık kullandığınız şeyleri yenileyin. Kahve kapları, mikrodalga fırınlar, duş başlıkları ve fayans derzlerini temizlemek için sirke kullanın.

Kendi Kendine Temizlik

Izgaralarını parlatmak isteyen barbekü severler için, ızgara raflarınızı fırına koyun. 250 derecede 45 dakika pişirin.

Bir Arada Tutun

Eşyaları düzenli tutun. Örneğin, tüm kahve malzemeleri kahve makinesinin yanında bulunmalıdır, böylece temizlemesi de kolay olur.

Boşaltın

Spor meraklıları için, her kullanımdan sonra spor çantalarını boşaltmayı ve temizlemeyi alışkanlık haline getirin.

Bu faydalı tüyolar ile sıkıcı ev işlerinizi pratik ev işleri haline getirebilirsiniz. Hem de kendinize zaman ayırarak. Peki bunlardan başka sizin özel bir formülünüz var mı?

Bir önceki yazımız olan EBEVEYNLER İÇİN ZAMAN KAZANDIRAN 9 İPUCU başlıklı makalemizde Ev Temizliği, ev yardımcısı ve kolay temizlik hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*